×

108. Társadalombiztosítási Levelek / 2007. július 10.
TARTALOM

     
1841. kérdés  
Ki jogosult társadalombiztosítási azonosító jelre, és hogyan lehet igényelni?
1842. kérdés  
Kell-e 9 százalékos járulékot fizetni a 2007. június hóban érettségizett gyermek után július hónaptól?
1843. kérdés  
Milyen összegű tételes ehót kell fizetnie a munkavállaló után annak a munkáltatónak, ahol korábban kezdődött a munkaviszonya, mivel mindkét helyen 20-20 órában foglalkoztatott, és egyforma 110 000 forint a munkabére?
1844. kérdés  
Jár-e betegszabadság és táppénz annak a nyugdíjas foglalkoztatottnak, akinek a jogviszonya 2006. augusztus hóban jött létre?
1845. kérdés  
Fennáll-e az eho-fizetési kötelezettség egy eva hatálya alá tartozó társas vállalkozásnál abban az esetben, ha a beltag nyugdíjas?
1846. kérdés  
Kell-e 14 százalék ehót fizetnie egy külföldi állampolgárnak abban az esetben, ha magyarországi ingatlant ad bérbe, tekintettel arra, hogy az Eho-tv. belföldi magánszemély kötelezettségét írja elő?
1847. kérdés  
Milyen jogszabály irányadó arra nézve, hogy mit tekintünk a bérbeadás szempontjából lakott ingatlannak? Mentesül-e a 14 százalékos eho-fizetési kötelezettség alól az a cég, amely kereskedelmi üzlet céljára bérbe adja ingatlana egy részét, aminek egy részében a tulajdonos lakik? Ebben az esetben az ingatlan címe a döntő?
1848. kérdés  
Mi a teendő abban az esetben, ha a GYES-ből és az a melletti munkaviszonyban kifizetett munkabérből levont nyugdíjjárulék összege meghaladja az éves járulékfizetési felső határra számított összeget?
1849. kérdés  
Lehet-e GYED és GYES mellett hivatalosan munkát végezni, és ha igen, hogyan? Hol található erről hivatalos állásfoglalás?
1850. kérdés  
Milyen járulékokat fizet meg a diákszövetkezet az általa foglalkoztatott tanulók után, és kell-e valamilyen egyéb közterhet megfizetnie a diáknak, vagy ez alapján jogosult lesz minden ellátásra?
1851. kérdés  
Keletkezik-e a cégnek és a dolgozónak valamilyen közteher-fizetési kötelezettsége abban az esetben, ha a társaság az egyik alkalmazottja részére önkéntes nyugdíjpénztárba havonta negyvenötezer forint befizetést átvállal munkáltatói hozzájárulásként? Van-e lehetőség arra, hogy pl. csak adott munkakörhöz, életkorhoz kötve saját belső szabályzatban rögzítse a cég a jogosultak körét, és így adómentes-e a hozzájárulás az Szja-tv.-ben megadott értékhatárig?
1852. kérdés  
Kötelező-e vezetni a járulékelszámolási lapot?
Kapcsolódó címke:
1853. kérdés  
Milyen nyilvántartást kell vezetni a kiegészítő tevékenységű (nyugdíjas) társas vállalkozóról abban az esetben, ha személyesen közreműködik, és ezért havi fix jövedelmet kap?
1854. kérdés  
A közelmúltban voltam egy munkaügyi előadáson, és az ott feltett kérdésemre kapott válasz összezavart. A munkáltató által készenléti jellegűnek minősített munkakörben az Mt. 119. § (3) bekezdése alapján a munkavállaló napi, illetve heti munkaideje a 24, illetve a 72 órát nem haladhatja meg. Helyesen jár-e el a munkáltató, ha halottszállító munkakörben 24 órában 2 embert foglalkoztat, akik hatóránként váltják egymást? A 24 óra teljes egészében órabérben van kifizetve, amihez 14-22 óráig 20 százalék délutáni, illetve 22-06 óráig 40 százalék éjszakai pótlék járul..
Kapcsolódó címkék:  
1855. kérdés  
Mikortól igényelheti, illetve kaphatja meg a nyugellátását az a nyugdíj előtt álló közalkalmazott, akinek az álláshelye megszűnik, felmentéssel és emelt összegű végkielégítéssel a munkaviszonyát is meg kell szüntetni, és a felmentés ideje alatt eléri azt a korhatárt, amellyel már nyugdíjba mehet?
1856. kérdés  
Mikor mehet korengedményes nyugdíjba az az 1948. március 9-én született férfi munkavállaló, akinek az 1962. szeptember 1. és 2007. március 5-e közötti időszakra 44 év 150 napot igazoltak le szolgálati időként? Mi a teendője a munkavállalónak és a munkáltatónak, milyen nyomtatványokat kell kitölteni, és hol kell intézni a nyugdíjazást?