2358. kérdés Rokkantnyugdíjas rehabilitációs járadékossá válása
Továbbra is jogosult lesz-e a nyugdíjasként megkapott kedvezményekre (utazási utalvány, 13. havi nyugdíj, évenkénti rendszeres emelés) az a korábban rokkantnyugdíjas személy, aki egészségi állapota javulása miatt rokkantnyugdíjra már nem, de rehabilitációs járadékra jogosult? Miért nem kapja meg a soron következő nyugdíjemelést?
2359. kérdés 1950-ben született előrehozott öregségi nyugdíjas közalkalmazott kereseti korlátja
Vonatkozik-e 2010-től a minimálbér tizenkétszeres összegében meghatározott kereseti korlát arra az 1950. szeptember 30-án született nőre, aki 2007. október 1-jétől előrehozott öregségi nyugdíjba vonult, de tovább dolgozik főállású közalkalmazottként?
2360. kérdés Nyugdíjas szülő munkavégzése
Végezhet-e munkát a gyermeke üzletében a nyugdíjas szülő úgy, hogy semmilyen díjazásban nem részesül?
2361. kérdés Uniós tagországbeli vezető tisztségviselő díjazásának közterhei
Milyen adó- és járulékvonzata van egy Magyarországon bejegyzett gazdasági társaság uniós tagországbeli állampolgár vezető tisztségviselője (felügyelőbizottsági tag) díjazásának?
2362. kérdés Végelszámolás alatt álló bt. GYES-en lévő alkalmazottjának jogállása
Milyen hatállyal és hogyan szüntethető meg a munkaviszonya egy 2008. október 1-jétől végelszámolás alatt álló betéti társaság GYES-en lévő alkalmazottjának? A munkavállaló 1997 óta dolgozik a cégnél, a GYES 2008. december 13-án jár le. Jár-e a munkavállaló részére szabadság, ha igen mennyi, hogyan és mikor adható, illetve fizethető ki? A dolgozó a szülési szabadságot, illetve a GYED és a GYES idejére járó fizetés nélküli szabadságot megkapta.
2363. kérdés Magasabb járulékalap bejelentése
Bejelentheti-e egy cég a minimálbér kétszeresének megfelelő összeggel azt a munkavállalóját, akinek tényleges munkabére havi 60 ezer forint? Ellátási alapot képez-e ez a magasabb összeg?
2364. kérdés Magán-nyugdíjpénztári tagság érvényesítése
Mi a helyes eljárás és mi a munkáltató feladata az alábbi esetben? Belépett a céghez egy dolgozó, akinek az előző munkahelyéről leadott okmányain OTP magán-nyugdíjpénztári tagság szerepelt. A dolgozó is így nyilatkozott, azonban a záradékolt belépési okiratot nem tudta leadni, mert – nyilatkozata szerint – elvesztette. A munkáltató hivatalból megkérte a záradékolt okiratot a nyugdíjpénztártól, amely közölte, hogy a dolgozó tagságát 2006-ban elutasították, mivel a területileg illetékes nyugdíjpénztárba kell beléptetni a határidőből való kicsúszás miatt, tehát időben nem élt választási jogával. A cég levélben felkereste a munkavállaló előző két munkáltatóját, hogy mi alapján utaltak az OTP Magánnyugdíjpénztárba. A munkáltatók közölték, hogy csak a dolgozó nyilatkozata és az azt megelőző munkáltató által kiadott okmányok alapján. A dolgozónak már 8 munkahelye volt, az első munkaviszonyát 2001. október 15-én létesítette.
2365. kérdés Szünidős diákok magán-nyugdíjpénztári tagsága
Be kellett-e léptetni magánnyugdíjpénztárba, illetve pályakezdőnek, vagy önkéntes belépőnek minősülnek-e azok a diákok, akiket a nyári szünidőben foglalkoztatott egy cég? A diákok középiskolás második-harmadik osztályosok, valamint olyanok is voltak, akik most érettségiztek, és egyetemre, főiskolára adták be a jelentkezésüket. Ezek a diákok tavaly és tavalyelőtt is dolgoztak a cégnél.
2366. kérdés Nyári szünetben munkát végző egyetemista Start kártyája
Elveszíti-e a Start kártyára való jogosultságát a nyári szünetben AM könyvvel foglalkoztatott egyetemista az egyetem elvégzése után?
2367. kérdés Ingatlan bérbeadásából származó jövedelem százalékos ehója
Meg kell-e fizetni a 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem után abban az esetben is, ha a tulajdonos úgy nyilatkozik, hogy az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazását kéri?
2368. kérdés Kaució adókötelezettsége
A magánszemély bérbeadó adóköteles bevételének számít-e az átvételkor a bérlőtől kapott 2 havi bérleti díjnak megfelelő kaució, melyből a gazdasági társaság bérbevevő 25 százalék szja-t vont le?
2369. kérdés Tévesen megrendelt üdülési csekk
Miként kell eljárnia a munkáltatónak abban az esetben, ha az egyik dolgozója nevére tévedésből rendelte meg a névre szóló üdülési csekket? A munkáltatónál cafeteria-rendszer működik, az egyik választható eleme az üdülési csekk, a dolgozó azonban nem választotta ezt, és nyilatkozata szerint nem is tart igényt a megrendelt juttatásra.
2370. kérdés Táppénzkülönbözet utólagosan módosított bér esetén
Kérhető-e az egészségbiztosítási pénztártól táppénz-különbözet abban az esetben, ha az APEH egy 2008 áprilisában kelt határozata alapján a dolgozó részére visszamenőlegesen magasabb összegű bruttó bért állapítottak meg? Az addig tudottak szerint a dolgozó bejelentése minimálbérrel történt. A határozat szerint a társadalombiztosítási járulék megfizetése a foglalkoztatót terheli. A biztosított részére egyéni járulékfizetési kötelezettség megállapítására nem került sor. A dolgozó 2005. szeptembertől 2006. január közepéig balesetből kifolyólag táppénzben részesült.
2371. kérdés Szülés GYED, GYES ideje alatt, a határozott idejű szerződés lejárta után
A jelenlegi jogszabályok alapján 2010-ben vagy 2011-ben, a GYED vagy a GYES folyósítása alatt történő szülés esetén mely esetben lesz jogosult újabb terhességi-gyermekágyi segély, GYED folyósítására az a 2008. január 2-ától biztosított nő, akinek határozott idejű szerződése 2009. április 30-án lejár? Az első szülés várható időpontja 2008. szeptember 20. Terhességi-gyermekágyi segélyre és gyermekgondozási díjra is jogosult az illető, mert mindkét ellátásra való jogosultsága a biztosítása fennállása alatt kezdődött, és a jogosultsághoz szükséges további feltételekkel rendelkezik. Jogosult lesz-e az említett pénzbeli ellátásokra, ha a második szülés az álláskeresési támogatás folyósítása alatt történik, vagy jogosultságot csak abban az esetben szerez, ha újból munkaviszonyt létesít legalább 180 napra?
2372. kérdés Ellátások alapja második szülés esetén
Érdemes-e az anyának 180 napra havi nettó 125 000 forint bérrel munkát vállalni, hogy a második szülés után ismét kedvező összegben járjanak részére az ellátások abban az esetben, ha a munkaviszonya 2005. január 1-jétől áll fenn, 2007. augusztus 5-én szült, 2007. augusztus 1-jétől terhességi-gyermekágyi segélyben, majd jelenleg is gyermekgondozási díjban részesül? A biztosított munkabére 2005 januárjától 2006 januárjáig havi 320 000 forint, 2006 februárjától 2006 decemberéig havi 201 000 forint, 2007 januárjától 2007 júliusáig havi 477 000 forint volt. A második szülés várható ideje 2009. május hó.
2373. kérdés Végkielégítés közös megegyezés esetén
Jogosult lesz-e végkielégítésre a munkavállaló abban az esetben, ha a munkáltatója meg akarja szüntetni a munkaviszonyát, de a közös megegyezést szorgalmazza? A munkavállaló munkaviszonya meghaladta a 3 évet.
2374. kérdés Munkaidőkeretben foglalkoztatott portások munkaideje
Kell-e a napjukat fizetni azoknak a munkaidőkeretben foglalkoztatott órabéres dolgozóknak, akik egy megszakítás nélkül működő portaszolgálatnál a fizetett ünnepnapon nem voltak beosztva szolgálatba? Mi a teendő, ha a fizetett ünnepet nem kell figyelembe venni, és így a dolgozó óraszáma az időkeretet sem éri el?
2375. kérdés Európai Egészségbiztosítási Kártya
Hogyan lehet hozzájutni az Európai Unióban is használható plasztik egészségbiztosítási kártyához?