2005. kérdés Részvénytársaság vezérigazgatójának jogállása
Elláthatja-e 2007. szeptember 1. után munkaviszony keretében egy 200 fős részvénytársaság vezetését a vezérigazgató, aki jelenleg megbízási szerződés alapján, tiszteletdíj ellenében végzi tevékenységét, és ha igen, hogyan lehet ezt végrehajtani?
2006. kérdés Egyéni vállalkozó elmaradt járulékai
Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezett 2005., 2006. és 2007. években annak az egyéni vállalkozónak, akinek ezekben az években a vállalkozásában bevétele, költsége, illetve jövedelme nem volt, és ugyanebben az időszakban ügyvezetői feladatokat látott el főfoglalkozású társas vállalkozói jogviszony keretében a saját tulajdonában lévő kft.-ben? A társas vállalkozó ezen jogviszonyára tekintettel 2006. augusztus 31-ig, a mindenkori minimálbérnél magasabb, 2006. szeptember 1-jétől a mindenkori minimálbér kétszeresénél magasabb havi bruttó összeget vett fel, mely után a közterhek (beleértve a vállalkozói járulékot és a tételes ehót is) megfizetése megtörtént. A társas vállalkozói jogviszony a heti 36 órás foglalkoztatást meghaladja.
2007. kérdés Eva hatálya alá tartozó társaság beltagjának szülése
Kell-e fizetni valamilyen járulékot egy eva hatálya alá tartozó betéti társaság beltagja után abban az esetben, ha gyermeket szül, és igénybe veszi a társadalombiztosítási és a családtámogatási ellátásokat? Járulékköteles tevékenységnek minősül-e, ha a könyvelőiroda alkalmazottai a beltag regisztrációja alapján küldik be a havi bevallásokat? Járulékkötelesnek minősül-e a banki megbízások, illetve a szerződések aláírása?
2008. kérdés Részmunkaidős munkavállaló rendkívüli munkavégzése
Kell-e elszámolni rendkívüli munkavégzést a 4 órás részmunkaidőben dolgozó munkavállalónak, amennyiben 4 órát meghaladóan dolgozik? Milyen pótlékokat kell ebben az esetben fizetni?
2009. kérdés Munkaviszonnyal rendelkező munkavállaló alkalmi munkavállalói könyve
Dolgozhat-e továbbra is alkalmi munkavállalói könyvvel az a személy, aki eddig kizárólag alkalmi munkákból élt, munkanélküli volt, de 2007. november 1-jétől munkaviszonyt létesített?
2010. kérdés Nyugdíjas munkavállaló nyugdíjemelése
Kérheti-e 2008. április 1-jétől a 0,4 százalékos nyugdíjemelést az az előrehozott öregségi nyugdíjban részesülő munkavállaló, aki 2007. április 1. és 2008. március 31. között megfizette a 8,5 százalékos nyugdíjjárulékot?
2011. kérdés Nyugdíj szüneteltetése
Milyen végleges szabályozás vonatkozik a nyugdíj folyósításának szüneteltetésére 2008. január 1-jétől annak az előrehozott nyugdíjas munkavállalónak az esetében, aki még nem töltötte be a 62. életévét, és jövedelme meghaladja a minimálbér tizenkétszeresét? Valóban csak azokra vonatkozik ez a korlátozás, akiknek már 2008. január 1. előtt megállapították a nyugellátását? Milyen bejelentés terheli a munkáltatót, illetve a munkavállalót?
2012. kérdés Albérleti hozzájárulás közterhei
Milyen közterheket kell megfizetni, illetve milyen kedvezmények vehetők igénybe a munkavállaló részére adott albérleti hozzájárulás után? Milyen teendői vannak a munkáltatónak ezzel kapcsolatban?
2013. kérdés Munkába járás költségeinek megtérítése
Kinek, milyen feltételekkel és mekkora összegben adható munkába járás címén költségtérítés? Két dolgozó ugyanabból a faluból jár be dolgozni Budapestre egy gépkocsival. Adható-e mindkettőnek a 9 forint költségtérítés, vagy csak a gépjármű tulajdonosának jár?
2014. kérdés Étkezési hozzájárulás
Milyen jogszabályok alapján tarthatja vissza a munkáltató annak a munkavállalónak a havi 4000 forint értékű ebédjegyét, aki június végén és július elején egy-egy hetet betegszabadságon volt? A betegállomány miatt az ebédjegyet sem augusztusban, sem szeptemberben, sem októberben nem kapta meg a munkavállaló.
2015. kérdés Szabadság kiadása
A szabadság kiadására vonatkozó új Mt.-szabályok értelmében a 2007. évi szabadság kiadása szabályosnak tekinthető-e, ha a szabadság 2007. december 27-től 2008. január 10-ig tart?
2016. kérdés Fizetés nélküli szabadság időtartama
Van-e időbeli korlátja a fizetés nélküli szabadságnak, azaz csak bizonyos időszakra vehető-e igénybe, vagy akár éveken át is húzódhat pl. huzamosabb idejű külföldi tartózkodás miatt?
2017. kérdés GYES-ről visszatérő munkavállaló szabadsága
Hány nap szabadság illeti meg azt a munkavállalót, aki 2008. január 1-jén GYES-ről tér vissza dolgozni ahhoz a munkáltatóhoz, ahonnan szülési szabadságra ment? A dolgozó korábban heti 40 órás munkaviszonyban állt, de 2008. január 1-jétől heti 20 órás munkaviszonyban foglalkoztatják. A szülési szabadság megkezdése előtt járó, de ki nem vett, illetve a szülési szabadság alatt felhalmozott szabadság összesen 40 nap. Mi lesz a szabadság idejére járó díjazás alapja?