478 cikk rendezése:
1. cikk / 478 Táppénz mértéke
Kérdés: Milyen mértékű táppénzre lesz jogosult 2025. május 22-én kezdődő keresőképtelensége esetén az a munkavállaló, aki 2023. május 23-tól áll jelenlegi munkáltatója alkalmazásában, és kérésére 2024. január hónaptól a vezetőség engedélyezte, hogy minden hónapban 3 nap fizetés nélküli szabadságot vegyen igénybe, amelyet minden hónap elején – így a megbetegedés hónapjában is – igénybe vett? A dolgozó a 2025. évre járó betegszabadságát már kimerítette. A munkavállaló előző és jelenlegi munkaviszonya között 60 nap megszakítás van.
2. cikk / 478 GYED-ről visszatérő munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak a munkáltatónak abban az esetben, ha egy GYED-ben részesülő kismama, megszakítva a fizetés nélküli szabadságot, vissza szeretne menni a munkahelyére recepciós munkakörbe, de a helyére már felvettek egy másik dolgozót, a kismamát pedig a továbbiakban nem kívánják foglalkoztatni?
3. cikk / 478 Pénzbeli ellátásra nem jogosult kismama biztosítása
Kérdés: Szünetel a biztosítása annak a kismamának, aki szülési szabadságon van, de CSED-re és GYES-re sem jogosult? A kérdés azért merült fel, mert a Tbj-tv. biztosítás szünetelésére vonatkozó szabályozása nem említ szülési szabadságot, fizetés nélküli szabadság megfogalmazást alkalmaz, amely alatt, ha CSED-folyósítás történik, akkor nem szünetel a biztosítás.
4. cikk / 478 Járulékfizetési alsó határ részmunkaidős munkavállaló esetén
Kérdés: Helyesen jár el a foglalkoztató, ha a minimálbér 30 százalékát el nem érő havi munkabér esetén járulékalapként és szociálishozzájárulásiadó-alapként a minimálbér 30 százalékát, illetve a felsőfokú végzettséget igénylő munkakörben dolgozó munkavállalók esetében a garatált bérminimum 30 százalékát veszi figyelembe?
5. cikk / 478 Jogosultsági idő
Kérdés: A 8 hónapos nagyszülői GYED idejét figyelembe lehet venni a nők 40 öregségi nyugdíjánál?
6. cikk / 478 Egészségügyi szolgáltatási járulék átvállalása
Kérdés: Mikor kell benyújtania a ’T1011U jelű bejelentőlapot a munkáltatónak, ha át kívánja vállalni annak a munkavállalójának az egészségügyiszolgáltatásijárulék-fizetését, aki jelenleg GYES-en van, fizetés nélküli szabadsága 2025. június 21-én lejár, ezután június 23-tól július 10-ig az előző évekről áthozott szabadságát tölti, majd július 11-ig fizetés nélküli szabadságra megy, mert kisgyermeke óvodai elhelyezése nyáron még nem megoldott? Fennáll az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság még 45 napig, vagy már a fizetés nélküli szabadság első napjától meg kell fizetni a járulékot?
7. cikk / 478 Munkavállaló visszatérése GYED alatt
Kérdés: Visszatérhet dolgozni egy rövid időre a munkáltatójához heti 15 óra munkavégzésre egy munkavállaló, aki 2024. október 17-től GYED-ellátásban részesül? Hogyan kell jeleznie a munkavállalónak a visszatérési szándékát, illetve kell kötnie egy különmegállapodást a munkáltatójával? Helyesen jár el a munkáltató, ha a szülés előtti utolsó bére alapján számolja a jelenlegi időarányos munkabérét? Van valamilyen bejelentési kötelezettsége a biztosítottnak a Magyar Államkincstár felé? Milyen módon tudja bevallani a munkáltató a havi 2508-as bevalláson a dolgozó részére kifizetett munkabért?
8. cikk / 478 A GYES utáni visszatérés szabályai
Kérdés: Milyen kötelességei és jogai vannak a munkavállalónak, illetve a munkáltatónak a GYED-, illetve GYES-ellátásról történő visszatérés esetén?
9. cikk / 478 1962-ben született nő
Kérdés: Mikor mehet nyugdíjba az az 1962 decemberében született nő, aki jelenleg 37 év jogosultsági idővel rendelkezik, amiből 8 év gyermekneveléssel töltött idő?
10. cikk / 478 Szülésről visszatérő munkavállaló szabadsága
Kérdés: Ki kell adni a GYED teljes első félévére járó szabadságot is annak a munkavállalónak, aki a GYED második hónapjától visszatér dolgozni napi négy órában?