37. kérdés Nyugdíjas munkavállaló utáni járulék
Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli a nyugdíjas munkavállaló részére kifizetett jövedelmet?
38. kérdés Szakmunkástanuló foglalkoztatása
Gyakorlati oktatásban részt vevő szakmunkástanuló részére – tanulmányi szerződéssel, illetve anélkül – milyen jövedelmet kell fizetni a tanulmányi időszakban, illetve a nyári szünetben, és ennek a jövedelemnek milyen járulékvonzatai vannak?
39. kérdés Átmeneti és rendszeres szociális járadék
Milyen ellátásra jogosult az a személy, aki nem tud dolgozni, azonban az orvosi szakvélemény szerint munkaképességének csökkenése "csak" 50 százalékos, így rokkantsági nyugdíjra nem jogosult?
40. kérdés Rendszeres szociális járadékban részesülő személy foglalkoztatása
50 százalékos rokkant, rendszeres szociális járadékban részesülő személy foglalkoztatása esetén milyen munkáltatói, illetve egyéni járulékfizetési kötelezettség keletkezik? A foglalkoztatás milyen hatással van a járadék folyósítására?
41. kérdés Magánnyugdíjpénztár
Magánnyugdíjpénztár tagja visszaléphet-e az állami rendszerbe és fordítva? Milyen kötelezettségei vannak?
42. kérdés Téves járulékfizetés
Társaságunk külföldi részvétellel működik, több külföldi munkavállalót alkalmazunk. Néhány hónapig fizettük is utánuk a járulékokat, de most kiderült, hogy nem kellett volna. Hogyan rendezhetjük egészségbiztosítási helyzetüket?
44. kérdés A minimálbér
A munkaviszonyon kívül melyik jogviszonyban van még jelentősége a minimálbérnek?
45. kérdés Kedvezmények a nyugdíj számításánál
Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése után tovább dolgozó biztosított számíthat-e valamilyen kedvezményre nyugdíjának megállapításánál?
46. kérdés Gyermekgondozási díj megállapítása "gyes-ben" szülésnél
Milyen jövedelem alapulvételével kell megállapítani a gyermekgondozási díj összegét annál a biztosítottnál, aki második gyermekével jelenleg gyermekgondozási segélyben részesül, és a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt ismét szül?
47. kérdés A táppénzalap megállapítása nem rendszeres jövedelmek kifizetése esetén
A foglalkoztatónál 1990-től munkaviszonyban álló dolgozó részére 2002. január 4-én került kifizetésre a 2001. december havi munkabére, a 2001. október 1-jétől december 31-ig terjedő időtartamra vonatkozó prémium, a 13. havi munkabér és a december havi túlóra. (Sem a kollektív szerződés, sem a dolgozó munkaszerződése a túlmunka végzését kötelezettségként nem írja elő.) A dolgozó 2002. október 5-én gyermekápolási táppénzt igényel. Mi a táppénz alapja? A munkabérrel egy időben kifizetett jövedelmeket hogyan kell a táppénz összegének megállapításánál figyelembe venni?
48. kérdés Többes jogviszonyú társas vállalkozó
A betéti társaság beltagja – amennyiben van főfoglalkozású, heti 36 órás munkaviszonya – a személyes közreműködéséért köteles-e kivenni a járulék alapjául szolgáló jövedelmet, és milyen mértékben?
49. kérdés A foglalkoztató társadalombiztosítási nyilvántartásai
Milyen nyilvántartási kötelezettségei vannak a munkáltatónak a tb-vel kapcsolatban?
50. kérdés Rokkantsági nyugdíjas ügyvezető
Társas vállalkozás többségi tulajdonos ügyvezetője rokkantsági nyugdíjba kerülése után folytathatja-e tevékenységét a régi formában, illetve milyen feltételek mellett?
51. kérdés Alkalmi munkavállalói könyv
Az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás lényegéről szeretnénk felvilágosítást kapni.
52. kérdés Kis összegű kifizetés
Egy foglalkoztató körülbelül 5000 forint üzletszerzési jutalékot fizet ki magánszemélyek részére. Keletkezik-e társadalombiztosításijárulék-fizetési kötelezettsége?