350. kérdés Kft.-tag díjazása
Egy kft. személyesen közreműködő tagjának díjazását a társasági szerződésben rögzítettek szerint a mindenkori közgyűlés határozza meg. Van-e felső határa a kifizethető díjazás összegének, vagy járulékfizetés szempontjából csak az alsó határ jelent korlátot? (Nem osztalékról van szó, hanem évi 1-2 alkalommal magas összegű díjazásáról.)
351. kérdés Svéd állampolgár biztosítási jogviszonya
Milyen közterheket kell fizetni egy Magyarországon alapított betéti társaság személyesen közreműködő, svéd állampolgárságú beltagja után?
352. kérdés Felsőfokú oktatási intézmény hallgatójának megbízási jogviszonya
Milyen közterhek terhelik a kifizetőt, illetve a munkavállalót nappali tagozatos főiskolai tanuló megbízási szerződéssel történő foglalkoztatása esetén?
353. kérdés Tanulószerződés alapján kifizetett ösztöndíj
Tanulószerződés esetében az ösztöndíj mértéke:- a minimálbér 10 százaléka a Szak-tv. szerint,- az adóterhet nem viselő járandóság mértéke a minimálbér 6 százaléka.Ugyanez vonatkozik a nyári szakmai gyakorlatra is? A jogszabály módosítja a tanulószerződéseket, vagy át kell írni azokat?
354. kérdés Középiskolai tanulók ösztöndíja
Megilleti-e az ösztöndíj azokat a középiskolai tanulókat, akik heti két alkalommal dolgoznak? Ha igen, akkor az iskola vagy a cég fizeti-e?
355. kérdés Tiszteletdíjban részesülő tisztségviselő jutalmazása
Kaphat-e jutalmat a bérköltség terhére a tiszteletdíjban részesülő választott tisztségviselő, és ha igen, milyen járulékok terhelik az ilyen címen fizetett juttatást?
356. kérdés Versenydíj utáni közterhek
Társadalmi szervezet különböző versenyek díjaként pénz- és tárgyjutalmat oszt ki. Kell-e a díjazás után járulékot fizetni, és ha igen, menynyit, ha a díjat- magánszemély, – nyugdíjas, – vállalkozó, illetőleg- csoport kapja?
357. kérdés Törzsgárdajutalom közterhei
Társaságunk a kollektív szerződésben rögzítettek szerint munkavállalói részére a ledolgozott munkaviszony alapján törzsgárdajutalmat fizet. Az ilyen jogcímen kifizetett jövedelemre is a Tbj-tv. 24. § (1) bekezdése vonatkozik?
358. kérdés Polgári szolgálatos személy foglalkoztatása
Polgári szolgálatos személy foglalkoztatásakor a munkáltatónak milyen járulékfizetési kötelezettségei vannak, és mik a munkavállaló részére "kötelezően" adandó juttatások?
359. kérdés A GYED alapja
Egy GYED-en lévő kismama a gyermekgondozási díj folyósításának az időtartama alatt ismét szül. A szülési szabadság lejártát követően fizetett szabadságot vesz igénybe, s ezt követően kéri a második gyermeke után a gyermekgondozási díjat. Mi lesz a gyermekgondozási díj alapja, a két évvel ezelőtti keresete, vagy amivel a szabadságát elszámolják?
360. kérdés Munkaviszony megszüntetése GYES alatt
Egyéni vállalkozónak több telephelye van, és mindegyikben több dolgozó dolgozik. Az egyik telephely megszűnése és az egyéni vállalkozói igazolvány módosulása esetén a vállalkozó megszüntetheti-e az ott dolgozó, de GYES-en lévő alkalmazott munkaviszonyát, tudván a fokozott védelemről?
361. kérdés Távolléti díj
Az Mt. 137. § (1), (3) bekezdése alapján a 15 munkanap betegszabadság idejére a távolléti díj 80 százaléka jár. Beletartozik-e a távolléti díjba az alapbéren kívül az évek óta rendszeresen kapott mozgó bér, délutános műszakpótlék, túlmunkadíj? Ha igen, számfejtheti-e egy munkáltató csak az alapbér alapján a betegszabadságra járó keresetet azzal az indoklással, hogy a különféle rendszeres pótlékokkal azért nem számol, mert azok a munkaszerződésben nincsenek rögzítve?
362. kérdés Táppénz mértéke többes jogviszony esetén
A volt munkavállaló a munkaviszonyának megszűnését követő első napon keresőképtelen beteg lett. A keresőképtelenség napját megelőző 2 év folyamatos biztosítási ideje alatt egy hónapig ún. főfoglalkozású egyéni vállalkozóként egészségbiztosítási járulék fizetésére volt kötelezett. Azt követően heti 36 órát meghaladó munkaviszonya alapján 60 vagy 70 százalékos mértékű táppénzre jogosult?
363. kérdés Társadalombiztosítási kifizetőhely létrehozása
Amennyiben egy foglalkoztató dolgozóinak száma 100 főre emelkedik, társadalombiztosítási kifizetőhelyet kell működtetnie. Milyen kötelezettségei vannak ezzel kapcsolatban a foglalkoztatónak?
364. kérdés Igazolt és igazolatlan távollét
A munkavállaló 5/2 munkarendben dolgozik. Igazolt vagy igazolatlan távollét-e a szombat- vasárnap, ha a dolgozó csütörtöktől a következő hét hétfőjéig nem dolgozik?
365. kérdés Családi kedvezmény
Igénybe veheti-e a családi kedvezményt az az elvált férfi, aki külön háztartásban él, és három gyermeke után havi rendszerességgel gyermektartásdíjat fizet? A nevelési ellátást a volt feleség részére folyósítják, aki főállású anya, így a családi kedvezményt nem tudja érvényesíteni.
366. kérdés Szolgálati idő számítása
Amennyiben valaki főfoglalkozású alkalmazottként heti 40 órás munkaviszonyban dolgozik egy munkahelyen, egy másik munkahelyen pedig heti 20 órában, és mindkét jövedelme után levonják a nyugdíjjárulékot, akkor beleszámít-e a szolgálati időbe a 20 órás munkaviszony is?
367. kérdés 1950-ben született személyek nyugdíja
Mikor és milyen feltételekkel mehet nyugdíjba az 1950-ben született nő, illetve férfi?
368. kérdés Átmeneti járadékban részesülő nő nyugdíjellátása
1945-ben született, 34 év szolgálati idővel rendelkező nő átmeneti járadékban részesül. 2000 októberétől özvegy, egyedülálló. Özvegyi nyugdíjra nem jogosult, elhelyezkedni a kora miatt és munkahely hiányában nem tud. Van-e lehetőség valamilyen ellátás méltányosságból történő igénylésére?