4693. kérdés Unió tagállamaiban munkát végző munkavállalók bérezése
Mire kell figyelnie a dolgozók külföldi munkavégzésével összefüggő bérezés során annak a cégnek, amely az unió több tagállamába készül kiküldeni munkavállalókat építési-szerelési munkák elvégzésére? Van ezzel kapcsolatban valamilyen különös szabályozás?
4694. kérdés Kiküldetés és utazás költségei
Fel kell tüntetni a bérjegyzéken, illetve rögzíteni kell a számfejtésben a kiküldetési rendelvény alapján elszámolt kiküldetési díj, valamint a munkába járás költségtérítésének adómentesen adható összegét?
4695. kérdés Hozzátartozó tulajdonában lévő gépjármű
Hogyan fizethető ki adó- és járulékmentesen a 9 forint/km költségtérítés kiküldetés esetén, illetve ha a gépjárművel történő munkába járás jogszabályban meghatározott feltételei fennállnak, de a gépjármű nem a munkavállaló, hanem valamelyik hozzátartozója tulajdonában van?
4696. kérdés Egyéni vállalkozó szülése
Mi alapján került megállapításra annak az édesanyának a csecsemőgondozási díja, illetve GYED-e, aki 2010-től egyéni vállalkozó (ezen belül 2013-tól kisadózó), illetve 2015. március 1-jétől heti 40 órás munkaviszonnyal is rendelkezik és várhatóan május elején szül?
4697. kérdés Dolgozói részvényjuttatás
Milyen szja-, járulék- vagy eho-kötelezettség terheli a foglalkoztatót, illetve a magánszemélyeket abban az esetben, ha egy magyarországi leányvállalat dolgozói a külföldi anyavállalattól részvényjuttatásban részesülnek? A munkáltatónál nem jelenik meg sem a könyvelésben, sem egyéb módon ez a juttatás, mivel azt a munkavállalók közvetlenül az anyacégtől kapják.
4698. kérdés Egyéni és társas vállalkozó járulékai
Fizethet a minimálbér, illetve a garantált bérminimum összegénél magasabb alap után járulékokat az egyéni és a társas vállalkozó abban az esetben, ha nem számol el kivétet?
4699. kérdés Rokkantsági ellátáshoz szükséges szolgálati idő
Pontosan hány nap rokkantsági ellátáshoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik az a személy, aki 2011. március 1-jétől december 31-ig 40 százalékos költséghányadot alkalmazó átalányadózó, 2012. január 1-jétől december 31-ig szja szerint adózó, minimálbér összegével egyező kivétet realizáló egyéni vállalkozó volt, 2013. január 1-jétől december 31-ig főállású kisadózó egyéni vállalkozói tevékenysége mellett napi 2 órában egy kft. alkalmazottjaként, 2014. január 1-jétől december 31-ig napi 8 órás alkalmazottként dolgozott egy cégben, 2015. január 1-jétől napi 8 órás alkalmazott egy kft.-ben, és 2015. január 27-től pedig táppénzen van? Rendelkezik ez a személy az 1095 napnyi szolgálati idővel? A számításnál a kisadózóként töltött időszak jelenti a problémát. Amennyiben nem, akkor a táppénzes időszak hányadik napjától lehet beadni az igénylést?
4700. kérdés Táppénzben részesülő kisadózó egyéni vállalkozó közterhei
Milyen közterhet kell megfizetnie annak a kisadózó egyéni vállalkozónak, aki 2014. február 8-tól 2015 januárjáig keresőképtelen volt és táppénzben részesült, ezért a tételes adót 2014-ben csak január hónapra fizette meg, ennek ellenére az év folyamán kibocsátott néhány számlát, tehát bevétele keletkezett? A vállalkozó munkavállalót semmilyen jogviszonyban nem foglalkoztat.
4701. kérdés Szolgálati idő megváltása
Van valamilyen lehetősége az idő megváltására annak az 1956-ban született orvosnak, aki 1974 óta folyamatos biztosítási jogviszonnyal rendelkezik, de 2005-2011 között rokkantnyugdíjas volt, amit nem ismernek el szolgálati időként?
4702. kérdés 1959-ben született nő hiányzó jogosultsági ideje
Megszerezhető a hiányzó jogosultsági idő a 34 százalékos nyugdíjjárulék fizetésével járó megállapodás megkötésével annak az 1959-ben született nőnek az esetében, aki jelenleg 31 év munkaviszonnyal rendelkezik és két gyermekével gyermekenként 3 év GYED-et és GYES-t vett igénybe? Amennyiben ez nem járható út, és biztosítási kötelezettséggel járó, jogosultsági időnek minősülő jogviszonyt sem tud létesíteni a hiányzó három évre, akkor megoldást jelenthet, ha mezőgazdasági őstermelőként fizet – esetleg a kötelezőnél magasabb összegű – járulékot?
4703. kérdés 1956-ban született nő nyugellátása
A negyven év jogosultsági idő alapján járó kedvezményes nyugdíjat, vagy az életkor alapján járó öregségi nyugdíjat érdemesebb igényelnie annak az 1956 áprilisában született nőnek, aki 1974. augusztus 4-én kezdett dolgozni, 1976-ban született első gyermekével 2 és fél évet, 1979-ben született második gyermekével hat hónapot volt otthon, 1993-ban született harmadik gyermeke betegsége miatt pedig 1995. február 15-től 2005. április 30-ig GYES-ben részesült? A fenti időszakokon kívül hosszabb időtartamú kiesés nem volt, jelenleg is dolgozik.
4704. kérdés 1952-ben született férfi kereseti korlátja
Vonatkozik a kereseti korlát arra az 1952. október hónapban született férfira, aki 2015. áprilisban igényelni szeretné a nyugellátást?
4705. kérdés Ekhós jövedelem figyelembevétele kereseti korlát számításánál
Figyelembe kell venni az ekhós jövedelmet a kereseti korlát számításánál egy korhatár előtti ellátásban részesülő személy esetében?
4706. kérdés Bányász dolgozók keresetkiegészítése
Milyen kiegészítésre jogosult az a munkavállaló, aki hosszú éveket dolgozott a bányászatban a föld alatt, de tavaly súlyos balesetet szenvedett, ezért a korábbi munkáját már nem tudja végezni?