16 cikk rendezése:
1. cikk / 16 Megváltozott munkaképességű bedolgozók
Kérdés: Kiterjed a minimumjárulékfizetési-kötelezettség azokra a megváltozott munkaképességű, illetve hátrányos helyzetű munkavállalókra, akikkel otthon végezhető könnyű fizikai munkára létesített bedolgozói jogviszonyt a munkáltató, de sajnos az a tapasztalat, hogy több munkavállaló teljesítménye olyan alacsony, hogy a havibérük alig éri el a 10-20 ezer forintot? Vonatkozik bármilyen speciális előírás ezzel összefüggésben az érintett dolgozókra? Miként alakul ebben a helyzetben a szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség?
2. cikk / 16 Ellátásban nem részesülő megváltozott munkaképességű munkavállaló
Kérdés: Figyelembe veheti a dolgozót megváltozott munkaképességű személyként a rehabilitációs hozzájárulás tekintetében, illetve érvényesítheti a szociálishozzájárulásiadó-kedvezményt a munkáltató abban az esetben, ha a munkavállaló 2024. október elején történt komplex minősítése alapján C2-es kategóriába tartozik, de nem kaphatja a megváltozott munkaképességű személyek ellátásait, mert várhatóan december végéig táppénzben részesül?
3. cikk / 16 Heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó
Kérdés: Mentesül a havi minimumjárulék-fizetési kötelezettség alól az az egyéni vállalkozó, aki egy kft.-ben heti 15 órás munkaszerződés és 15 órás szakképzési munkaszerződés, egy másik kft.-ben pedig heti 10 órás munkaszerződés keretében dolgozik?
4. cikk / 16 Kiva hatálya alá tartozó orvosi bt.
Kérdés: Terheli járulékfizetési kötelezettség egy kisvállalati adó hatálya alá tartozó orvosi betéti társaság nyugdíjas tagjának jövedelmét abban az esetben, ha az érintett tag szünetelteti a nyugdíját, mert közszolgálati jogviszonya is van? Növeli a kiva alapját a jövedelem ebben az esetben?
5. cikk / 16 Harmadik országbeli munkavállalók bejelentése
Kérdés: Helyesen jár el a több mint 250 fős állománnyal rendelkező munkáltató az általa foglalkoztatott 80-90 fő harmadik országbeli munkavállalók bejelentésével kapcsolatban, ha a munkavállalásra jogosító tartózkodási engedéllyel történő beutazás után megkéri a dolgozók részére az adóazonosító jelet, amelynek birtokában bejelenti a foglalkoztatás megkezdését a ’T1041-es adatlapon fiktív tajszámmal, és a foglalkoztatás megkezdésének napján igényli meg a tajszámot, amelyet azonnal bejelent, amikor megérkezik? A munkaszerződés aláírása, a foglalkoztatás megkezdése és a tajszám igénylése tehát ugyanazon a napon történik. Megfelel a jogszabályoknak ez az eljárás, vagy egy esetleges foglalkoztatásfelügyeleti hatósági ellenőrzés során számítania kell szankciókra a foglalkoztatónak? Kérjük, a Kúria Kfv. 45.183/2022/7-es számú döntését is legyenek szívesek figyelembe venni a válaszadásuk során.
6. cikk / 16 Osztalékban részesülő kft.-tag munkanélküli-ellátása
Kérdés: Jogosult munkanélküli-ellátásra egy kft. tagja, aki egy ideig munkaviszonyban állt a saját cégénél, ami már megszűnt, de osztalékot továbbra is vesz fel?
7. cikk / 16 Német állampolgár munkavállaló nyugdíjazása
Kérdés: Milyen feladatai vannak a munkáltatónak az 1960. június 23-án született munkavállalója nyugdíjazásával kapcsolatban? Közreműködnie kell a nyugdíjkérelem beadásában, vagy ez a magánszemély feladata? A dolgozó német állampolgár, 2016. augusztus 5-től dolgozik jelenlegi munkáltatójánál heti 40 órás munkaviszonyban karosszérialakatosként. Hátrányt jelent a dolgozóra nézve, ha 2024. december 31-én közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonya, és a nyugdíjazásig már nem létesít másik jogviszonyt? Igénybe veheti ebben az esetben is a nyugellátást, illetve hatással lehet a kevesebb szolgálati idő a nyugdíj összegére? Valóban nem szüntetheti meg felmondással a cég a dolgozó munkaviszonyát?
8. cikk / 16 Nyugdíj előtt álló munkavállaló tartós keresőképtelensége
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak annak a munkavállalónak, aki 2024. április 21-től folyamatosan keresőképtelen, és ez az állapota feltehetően még hosszú ideig fennáll, amely miatt hamarosan lejár az egyéves táppénzjogosultsága? Érdemes esetleg megszakítania a keresőképtelenséget, és kivennie az éves szabadságát? Ebben az esetben újraindulna az egyéves keret? Az érintett 1 év 5 hónap múlva tölti be a nyugdíjkorhatárát, és jelenleg összesen 41 év szolgálati idővel rendelkezik.
9. cikk / 16 Külföldi munkavállaló társadalombiztosítási járuléka
Kérdés: Hogyan kell visszautalni a levont társadalombiztosítási járulékot annak a külföldi munkavállalónak, aki 2024. június 17-től Ausztriában dolgozik munkaviszony keretében, amelyről visszamenőlegesen megküldte az A1 igazolást? A teljes júniusi hónapra visszajár a járulék ebben az esetben, vagy csak a munkaviszony kezdetének napjától?
10. cikk / 16 Egyéni vállalkozó közterhei GYED, GYES, GYET folyósítása alatt
Kérdés: Keletkezik havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettsége, és ha igen, akkor mikortól annak a főállású egyéni vállalkozónak, aki jelenleg GYED-en van a harmadik gyermekével, januártól GYES-t fog kapni, majd a legkisebb gyermek 3 éves kora után GYET-en lesz? Az érintett már a GYED ideje alatt elhelyezkedik heti 30 órás munkaviszonyban, ami a későbbiekben sem fog emelkedni, tekintettel arra, hogy a GYED-ellátás ideje alatt maximum heti 30 órát lehet dolgozni. Az egyéni vállalkozás ügyintézését a vállalkozó férje végzi megbízási díj ellenében, valamint van egy alkalmazottja is.