39 cikk rendezése:
1. cikk / 39 Egyéni vállalkozó heti 36 órás munkaviszonya Magyarországon és külföldön
Kérdés: Mentesül a minimumjárulék-fizetési kötelezettség alól az az átalányadózó egyéni vállalkozó, aki jelenleg rendelkezik egy heti 40 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal, amelyben a munkaideje 2024. október 1-től heti 20 órára csökken, ezzel egy időben azonban Ausztriában is munkaviszonyt fog létesíteni, ahol heti 2 napot, azaz 16 órát dolgozik majd? Összevonható a magyarországi és az ausztriai munkaviszony ebben az esetben?
2. cikk / 39 Egyéni vállalkozó nyugdíjalapja
Kérdés: Nyugdíjalapnak fog számítani a heti 36 órát meghaladó foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkező, átalányadózó egyéni vállalkozó jövedelme abban az esetben, ha a kiállított számlái éves összege körülbelül a személyijövedelemadó-mentes összegnek felel meg? Amennyiben nem, akkor milyen adózási formát érdemes választania annak érdekében, hogy magasabb legyen a nyugdíjalapja, tekintettel arra, hogy a munkaviszonyában csak a garantált bérminimumnak megfelelő összeggel van bejelentve?
3. cikk / 39 Kültag személyes közreműködése
Kérdés: Személyes közreműködésnek minősül a kültag által végzett tervezési és tanácsadói tevékenység a betéti társaságban abban az esetben, ha az ügyvezetést a nyugdíjas beltag – aki egyébként a kültag felesége – látja el? A kültag szolgálati járandóságban részesül, és korábban kisadózó egyéni vállalkozóként látta el a tevékenységet, de 2024. október hónaptól cégek számára is fog számlát adni, kisadózásra már nem lesz jogosult, ezért alapította a házaspár a bt.-t. Hogyan alakul a kültag jogviszonya abban az esetben, ha nem vesz ki semmilyen jövedelmet a társaságból?
4. cikk / 39 Egészségügyi szolgáltatásra jogosultság álláskeresési járadék megszűnése után
Kérdés: Biztosítottnak minősül még 45 napig az a személy, aki munkaviszonya megszűnése után 90 napig, 2024. szeptember 27-ig álláskeresési járadékban részesült?
5. cikk / 39 Egyszerűsített foglalkoztatás közterhe kisvállalati adóalanyoknál
Kérdés: Hogyan kell eljárnia egy kisvállalati adó hatálya alá tartozó cégnek abban az esetben, ha egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztat munkavállalókat 2024. október és november hónapban, tekintettel arra, hogy 2024. január 1-jétől az Efo-tv. 8. §-ának (2a) bekezdése értelmében az egyszerűsített foglalkoztatottak utáni közteher szociális hozzájárulási adónak minősül, a kivaalanyok azonban mentesülnek a szociális hozzájárulási adó fizetése alól? Meg kell növelnie a kivaalapot a foglalkoztatónak az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott dolgozók részére kifizetett munkabér összegével?
6. cikk / 39 Külföldi nyugdíjban részesülő munkavállaló
Kérdés: Hogyan kell eljárnia a munkáltatónak abban az esetben, ha egy 5 éve az alkalmazásában álló szlovák állampolgárságú munkavállalója 2024. szeptember első napjaiban leadott egy határozatot, amely szerint 2022. július 12. óta Szlovákiában öregségi nyugdíjban részesül? Korrekciózni kell a számfejtést, önellenőrizni a bevallásokat, és visszafizetni a levont járulékokat a munkavállaló részére?
7. cikk / 39 Saját gépkocsi használata
Kérdés: Adómentesen kaphatja a munkavállaló a munkavégzéshez saját gépkocsi használatáért kiküldetési rendelvény alapján igazolás nélkül elszámolható üzemanyagot és a 15 forintos személygépkocsi-normaköltséget? Szerepeltetni kell ezt az összeget a személyijövedelemadó-bevallásban? Kifizetheti egy kiadási pénztárbizonylattal a kiküldetési rendelvény alapján ezeket a költségeket a munkáltató, vagy kötelező a bérszámfejtésen szerepeltetni?
8. cikk / 39 Költségtérítés egyéni vállalkozó részére
Kérdés: Hogyan tudja adómentesen kifizetni a költségtérítést egy alapítvány egy általa megbízott egyéni vállalkozó részére, aki a megbízási szerződésben foglaltak szerint az igazolás nélkül elszámolható mértékben üzemanyag-térítést és 15 forint/kilométer személygépkocsi-normát is kap? Alkalmazható az ilyen jellegű megbízásra is a kiküldetési rendelvény? Az érintett alapítvány Magyarország területén több helyen mozgás-táncterápiás foglalkozásokat tart gyermekeknek, amely tevékenységre néhány alkalommal egy egyéni vállalkozó terapeutát bíz meg. Az egyéni vállalkozó a foglalkozásról számlát ad az alapítványnak.
9. cikk / 39 CSED-jogosultság
Kérdés: Jogosult csecsemőgondozási díjra az Eb-tv. 40. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglaltakat figyelembe véve a munkavállaló abban az esetben, ha várandósságát közölte a munkáltatóval, de 2024. március 11. napjától nem igazolta a távolmaradását, keresőképtelen igazolást nem nyújtott be, külföldön tartózkodik, biztosítása szünetel? A szülés várható időpontja 2024. szeptember 15. A munkáltató a szülés kapcsán a szülési szabadságot biztosítja a munkavállaló kérésének megfelelően, aki előzetes vizsgálat alapján rendelkezik a szülést megelőző két éven belül 365 nap biztosításban töltött idővel. A szülési szabadság biztosítja a munkavállaló számára a biztosítás fennállását, és ezzel a csecsemőgondozási díjra való jogosultságot, eleget téve annak a feltételnek, hogy a gyermek a biztosítás tartama alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik?
10. cikk / 39 Üzemi baleset jelentése
Kérdés: Mi számít késlekedésnek az Eb-tv. 53. §-ának (2) bekezdése alkalmazása során, amelynek értelmében nem üzemi baleset az a baleset, amelyet követően a sérült késlekedik az orvosi segítség igénybevételével? Például, amennyiben a munkavállaló bokája kifordul lépcsőzés közben a munkavégzés 6. órájában, fáj neki, kezd bedagadni, de ledolgozza a munkaidejét, majd azt követően (munkaideje lejárta után) saját gépjárművével megy el orvoshoz (mivel járóképes maradt, és a fájdalom sem volt elviselhetetlen), kimeríti-e az idézett paragrafus tényállását, illetve a baleset kimeríti az üzemi baleset fogalmát?