87 cikk rendezése:
1. cikk / 87 Nyugdíj melletti munkavégzés szabályai
Kérdés: Milyen feltételekkel vállalhat munkát egy nyugdíjas személy?
2. cikk / 87 Rokkantsági ellátásban részesülő személy öregségi nyugdíja
Kérdés: Igénybe veheti az öregségi nyugdíjat az ellátás folyósítása mellett az a rokkantsági ellátásban részesülő személy, aki 2024. november hónapban tölti be a nyugdíjkorhatárát az ellátás folyósítása mellett? Ha igen, hogyan kell elindítani a folyamatot?
3. cikk / 87 CSED- és GYED-jogosultság több jogviszony esetén
Kérdés: Igényelheti 2024 novemberében a gyermeke megszületésének napjától a csecsemőgondozási díjat, majd a gyermekgondozási díjat a munkáltatójánál az a munkavállaló, aki 2024. április 1-jétől napi 8 órás munkaviszonnyal rendelkezik, mellette van egy átalányadózó egyéni vállalkozói jogviszonya is, amelyben 2023-ban főfoglalkozásúként biztosított volt, és 2024. évben megbízási jogviszonyban is állt, ahol a havi nettó megbízási díja 300.000 forint volt? Elég, ha szünetelteti az egyéni vállalkozását, vagy meg kell szüntetnie az ellátásokra való jogosultság érdekében? Meg kell szüntetnie a megbízási szerződést, vagy elegendő, ha nem részesül díjazásban a megbízási jogviszonyában?
4. cikk / 87 Öregségi nyugdíj újraszámítása
Kérdés: Mikor számítható újra az öregségi nyugdíj összege?
5. cikk / 87 Megváltozott munkaképességű bedolgozók
Kérdés:
Kiterjed a minimumjárulékfizetési-kötelezettség azokra a megváltozott munkaképességű, illetve hátrányos helyzetű munkavállalókra, akikkel otthon végezhető könnyű fizikai munkára létesített bedolgozói jogviszonyt a munkáltató, de sajnos az a tapasztalat, hogy több munkavállaló teljesítménye olyan alacsony, hogy a havibérük alig éri el a 10-20 ezer forintot? Vonatkozik bármilyen speciális előírás ezzel összefüggésben az érintett dolgozókra? Miként alakul ebben a helyzetben a szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség?
6. cikk / 87 Nyugdíjba vonuló munkavállaló passzív jogú baleseti táppénze
Kérdés: Jogosult lesz a biztosítás megszűnését követően, passzív jogon a balesetitáppénz-ellátásra az a munkavállaló, aki 2024. szeptember 30-án üzemi balesetet szenvedett, amely miatt előreláthatóan 2025. januárig keresőképtelen lesz, de 40 év jogosultsági idejére tekintettel 2024. november 15-től nyugdíjba vonul? A foglalkoztató és a munkavállaló megállapodott a továbbfoglalkoztatásról.
7. cikk / 87 Külföldi megbízottak
Kérdés: Van valamilyen regisztrációs bejelentési kötelezettsége a foglalkoztatónak abban az esetben, ha külföldi személyekkel (EGT + Svájc állampolgárai és harmadik országbeli állampolgárok) szeretnének megbízási szerződést kötni olyan feladatok ellátására, amit kizárólag külföldről végeznek, tehát nem lépnek be Magyarország területére? Milyen szabályokat kell alkalmazni ebben az esetben a személyi jövedelemadó és a társadalombiztosítási járulék levonására, illetve kell szociális hozzájárulási adót fizetni a megbízottak után?
8. cikk / 87 Korhatár előtti ellátásban és szolgálati járandóságban részesülő személyek egészségügyi szolgálati jogviszonya
Kérdés: Hogyan kell megállapítani a kereseti korlát összegét az egészségügyi szolgálati jogviszony keretében foglalkoztatott korhatár előtti ellátásban, illetve szolgálati járandóságban részesülő munkavállalók esetében? Figyelembe kell venni a kereseti korlát számítása során az ellátás kiesése miatt igényelt jövedelemkiegészítést?
9. cikk / 87 Nyugdíjas munkavállaló továbbfoglalkoztatása
Kérdés: Foglalkoztathatja tovább változatlan feltételekkel a korábbi munkaszerződése alapján a nyugdíjba vonuló munkavállalóját a munkáltató, vagy új munkaszerződést kell kötni vele?
10. cikk / 87 Ösztöndíjas foglalkoztatás szabályai
Kérdés:
Milyen szabályok vonatkoznak jelenleg az ösztöndíjas foglalkoztatásra?