82 cikk rendezése:
61. cikk / 82 Szociálishozzájárulásiadó- kedvezmény betegszabadság idejére járó díjazás után
Kérdés: Mi az oka annak, hogy még a pályakezdők esetében sem lehet igénybe venni a szociálishozzájárulásiadó-kedvezményt a betegszabadság idejére járó munkabér után annak ellenére, hogy a közterheket ugyanúgy kell megfizetni ez után a járandóság után, mint a munkavégzés idejére járó bér után?
62. cikk / 82 Megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatása
Kérdés: Alkalmazható napi 4 órát meghaladó munkaviszonyban egy rehabilitációs kártyával rendelkező személy abban az esetben, ha lemond a járadékáról? Figyelembe vehető továbbra is megváltozott munkaképességű munkavállalóként ez a dolgozó, illetve igénybe veheti a munkáltató a szociálishozzájárulásiadó-kedvezményt ebben az esetben?
63. cikk / 82 Megváltozott munkaképességű munkavállaló
Kérdés: Jogosult lehet visszamenőlegesen 6 hónapra a rokkantsági ellátásra az a munkavállaló, aki hónapok óta krónikus betegségben szenved, és 2015. január 15-én éri el az utolsó 5 éven belül előírt 1095 napi szolgálati időt az ellátás megállapításához? Az igénylés beadásának napján állhat még munkaviszonyban, részesülhet táppénzben vagy munkanélküli-ellátásban? Milyen rendszeres pénzellátás folyósítása akadályozhatja meg a rokkantsági ellátásra való jogosultságot? Milyen közterhekkel, illetve kedvezményekkel számoljon a vállalkozás, amennyiben tovább foglalkoztatja a rokkantsági ellátásban részesülő munkavállalót?
64. cikk / 82 Megváltozott munkaképességű munkavállaló
Kérdés: Hány órában foglalkoztatható egy rehabilitációs kártyával rendelkező megváltozott munkaképességű munkavállaló annak érdekében, hogy ne veszítse el a járadékát, illetve a rokkantsági ellátását?
65. cikk / 82 Nyugdíjas munkavállaló figyelembevétele megváltozott munkaképességűként
Kérdés: Figyelembe vehető továbbra is a rehabilitációs hozzájárulás elszámolásánál az a munkavállaló, aki eddig rokkantsági ellátásban részesült, és most öregségi nyugdíjassá vált?
66. cikk / 82 Megváltozott munkaképességű személyek
Kérdés: Csökkentheti 2014-ben a rehabilitációs hozzájárulását a kötelezett cég abban az esetben, ha olyan munkavállalót alkalmaz, aki 2011. december 31-én már részesült rendszeres szociális járadékban, ami 2012. január 1-jétől rehabilitációs ellátás, és a 2013. március 28-án elvégzett komplex felülvizsgálat megállapításai szerint az egészségi állapota 54 százalék? Vonatkoznak erre a személyre a 2011. évi CXCI. tv. 38. §-ában található átmeneti szabályok?
67. cikk / 82 Megváltozott munkaképességű munkavállalók
Kérdés: Figyelembe vehetők a rehabilitációs hozzájárulás számításánál azok a munkavállalók, akiket megváltozott munkaképességűként tart nyilván a cég, de sem új igazolást, sem rehabilitációs kártyát nem tudnak bemutatni? Az egyik munkavállalótól egy két évnél régebbi igazolást kapott a cég, amely szerint a munkaképesség csökkenése 10 százalék, és állapota végleges, a másik rehabilitációs ellátást kap, de nincs újabb papírja.
68. cikk / 82 Megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatása
Kérdés: Igénybe vehető a rehabilitációs hozzájárulás és a szociális hozzájárulási adó kedvezménye az után a megváltozott munkaképességű munkavállaló után, aki rehabilitációs pénzbeli ellátásban részesül, amelynek folyósítása jelenleg szünetel, tekintettel arra, hogy a munkavállaló foglalkoztatása heti 40 órában történik? Visszavonásra kerül a rehabilitációs kártya ebben az esetben, vagy a munkáltatónál marad?
69. cikk / 82 Készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló betegszabadsága
Kérdés: Hogyan kell elszámolni a betegszabadságot egy állattartó telepen készenléti jellegű munkakörben, éjjeliőrként napi 10 órában foglalkoztatott, 1956-ban született munkavállaló esetében, ha fizetett ünnepre esik, és a beosztás szerint ezen a napon dolgozna? Hány nap betegszabadság illeti meg, ha egész évben ennél a munkáltatónál áll munkaviszonyban? Hogyan kell kiszámolni a dolgozónak járó szabadság mértékét? 30 x 8 óra = 240 óra/10 óra = 24 nap, vagy 30 x 10 óra jár neki?
70. cikk / 82 Megváltozott munkaképességű hozzátartozó foglalkoztatása
Kérdés: Milyen járulék- és adókedvezményt kaphat az az egyéni vállalkozó, aki megváltozott munkaképességű feleségét szeretné alkalmazni? A feleség orvosi rehabilitáció alatt áll, és munkaképesség-csökkenése 68 százalékos.