76 cikk rendezése:
1. cikk / 76 Megváltozott munkaképességű munkavállaló szakértői véleményezése
Kérdés: Igénybe veheti a munkáltató visszamenőlegesen 2024. január 1-jétől a szociálishozzájárulási-adó-kedvezményt, illetve beszámíthatja a rehabilitá-ciós hozzájárulás számítása során azt a dolgozót, aki-nek egy 2024. augusztus 23-ai dátummal ellátott komplex minősítést végző szakértői bizottság véleményezésében foglaltak alapján 50 százalékos össz--szervezeti egészségkárosodása van, minősítése C1, és a véleményben fel van tüntetve, hogy az egészségi állapot 2024. január 1-jétől véleményezhető?
2. cikk / 76 Megváltozott munkaképességű munkavállaló felülvizsgálata
Kérdés: Figyelembe veheti a rokkantsági ellátásban részesülő, 50 százalékos egészségi állapottal rendelkező, napi 4 órás munkaviszonyban foglalkoztatott dolgozót továbbra is megváltozott munkaképességű munkavállalóként a munkáltató, ha a rokkantsági ellátást megállapító határozatban felülvizsgálati időpontként 2024. június hónap szerepel, de a munkavállaló a mai napig nem kapott erre vonatkozóan semmilyen értesítést? A munkavállaló a rokkantsági ellátását 2024. július–szeptember hónapokra vonatkozóan is hiánytalanul megkapta.
3. cikk / 76 Rehabilitációs ellátásban részesülő munkavállaló
Kérdés: Van valamilyen jövedelem- vagy munkaidőkorlát a rehabilitációs ellátásban részesülő munkavállaló foglalkoztatására vonatkozóan? Elvállalhat a magánszemély egy négyórás részmunkaidős munkaviszonyt a „B” munkáltatónál abban az esetben, ha egy másik – szintén napi négyórás – munkaviszonnyal már rendelkezik az „A” munkáltatónál? Figyelembe vehető a rehabilitációs hozzájárulás számítása során megváltozott munkaképességű munkavállalóként a „B” vállalkozásnál, illetve igénybe veheti a szociálishozzájárulásiadó-kedvezményt utána a „B” munkáltató, ha az „A” munkáltató a részmunkaidőre arányos minimálbér után már elszámolja a kedvezményt?
4. cikk / 76 Megváltozott munkaképességű munkavállaló
Kérdés: Melyik időponttól vehető figyelembe a rehabilitációs hozzájárulás számítása során „A” foglalkoztatónál a 2024. október 16-tól heti 20 órás részmunkaidős munkaviszonyban álló megváltozott munkaképességű munkavállaló, aki „B” foglalkoztatónál szintén heti 20 órás munkaviszonyban áll november 10-ig? Mikortól érvényesíthető a szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény ebben az esetben?
5. cikk / 76 Rehabilitációs mentor
Kérdés: Milyen módon vehető figyelembe megváltozott munkaképességű munkavállalóként egy kft.-ben a napi 8 órás munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló, aki munkaköre szerint napi 4 órában rehabilitációs mentori tevékenységet lát el? Egy főnek vagy 0,5 főnek számít ebben az esetben a dolgozó?
6. cikk / 76 Rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló foglalkoztatása
Kérdés: Vonatkozik valamilyen korlátozás egy rokkantsági ellátásban részesülő, megváltozott munkaképességű munkavállaló munkaidejére, illetve munkabérére? Milyen feltételekkel jár a dolgozó után szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény az őt alkalmazó egyéni vállalkozó részére? Érvényesítheti a dolgozó a személyi kedvezményt? Jár pótszabadság a munkavállaló részére?
7. cikk / 76 Tartósan keresőképtelen munkavállaló
Kérdés:
Hogyan kell eljárnia a munkáltatónak abban az esetben, ha a munkavállalója hosszú ideje beteg, tartósan keresőképtelen, és a táppénzre való jogosultsága 2024. augusztus 29-én megszűnik? Megszüntethető ebben az esetben a munkaviszony, tekintettel arra, hogy a munkavállaló továbbra is keresőképtelen, munkáját nem tudja ellátni, feltehetően súlyos egészségkárosodása van? Mit lehet tenni annak érdekében, hogy a munkavállaló ne maradjon jövedelem nélkül?
8. cikk / 76 Letiltás sorrendje
Kérdés: Helyesen jár el a munkáltató, ha csak egy levonást teljesít egy napi 4 órás megváltozott munkaképességű munkavállaló 88.711 forintos nettó munkabéréből, amelyet több darab nagy összegű letiltás is terhel, tekintettel arra is, hogy a hatályos jogszabályok alapján csak a nettó 60.000 forint feletti rész vonható végrehajtás alá?
9. cikk / 76 Kedvezmények megváltozott munkaképességű munkavállaló után
Kérdés: Mindkét foglalkoztató élhet a megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatásához kapcsolódó kedvezményekkel abban az esetben, ha az érintett két különböző cégnél dolgozik heti 20-20 órás munkaviszonyban?
10. cikk / 76 Rehabilitációs hozzájárulás
Kérdés: Be kell számolni a rehabilitációs hozzájárulás megállapításához szükséges átlagos statisztikai létszámba a szakképzési munkaszerződés keretében foglalkoztatott tanulókat? Figyelembe vehető a napi 4 órás munkaidőben foglalkoztatott rehabilitációs mentor a hozzájárulás megállapítása során, amennyiben a cég egyébként nem foglalkoztat megváltozott munkaképességű munkavállalót?