36 cikk rendezése:
1. cikk / 36 Társadalombiztosítási kifizetőhely létesítése
Kérdés: Van valamilyen előírás arra, hogy hány társadalombiztosítási ügyintézőt kell foglalkoztatnia annak a cégnek, amelynek a létszáma tartósan meghaladja a 100 főt, és ezért társadalombiztosítási kifizetőhelyet kell létesítenie? Elláthatja a feladatokat egyetlen ügyintéző ebben az esetben?
2. cikk / 36 Bejelentés társadalombiztosítási kifizetőhely működésével összefüggésben
Kérdés: Milyen esetekben kell bejelentést tennie a kifizetőhelynek, illetve be kell jelenteni a munkáltató székhelyének és bankszámlaszámának változását, ha egyébként minden más változatlan marad? Amennyiben igen, hogyan kell megtenni ezt a bejelentést?
3. cikk / 36 Társas vállalkozó bevallása
Kérdés: Ki kell tölteni a havi ’08-as bevallás M lapját arra a társas vállalkozóra vonatkozóan, aki rendelkezik heti 36 órás munkaviszonnyal, és a társaságban nincs jövedelme?
4. cikk / 36 Kamat szociális hozzájárulási adója
Kérdés: Le kell vonni a szociális hozzájárulási adót a 2023. július 1. és 2023. december 31. közötti időszakra kifizetett kamatból abban az esetben, ha egy kft.-tulajdonos közeli hozzátartozója 2022-ben nagyobb összegű kölcsönt adott a cégnek, amely után a jogszabályokban előírt kamatot fizeti a kft., vagy csak a 2023. július 1. után nyújtott kölcsönök esetében kell levonni a közterhet?
5. cikk / 36 Ekhós társas vállalkozó
Kérdés: Mentesül a minimumjárulékfizetési-kötelezettség alól egy kft. ügyvezetője, aki heti 10 órás munkaviszonyban havi 81 ezer forintos munkabérért látja el az ügyvezetést, és emellett személyesen is közreműködik a társaságban, amelyre az ekho szerinti adózást választja évi 15 milliós összeghatárig?
6. cikk / 36 Rehabilitációs mentor
Kérdés: Milyen módon vehető figyelembe megváltozott munkaképességű munkavállalóként egy kft.-ben a napi 8 órás munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló, aki munkaköre szerint napi 4 órában rehabilitációs mentori tevékenységet lát el? Egy főnek vagy 0,5 főnek számít ebben az esetben a dolgozó?
7. cikk / 36 Rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló foglalkoztatása
Kérdés: Vonatkozik valamilyen korlátozás egy rokkantsági ellátásban részesülő, megváltozott munkaképességű munkavállaló munkaidejére, illetve munkabérére? Milyen feltételekkel jár a dolgozó után szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény az őt alkalmazó egyéni vállalkozó részére? Érvényesítheti a dolgozó a személyi kedvezményt? Jár pótszabadság a munkavállaló részére?
8. cikk / 36 Oktatás és képzés szociálishozzájárulásiadó- kedvezménye
Kérdés: Igénybe vehető a szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény egy hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott egyetemi hallgató után, aki fél évvel „megcsúszott” a tanulmányai befejezésével?
9. cikk / 36 Keresőképtelenség igazolása
Kérdés:
2024. július 1-jétől milyen feltételek teljesülése esetén számolható el a magánkórházi ellátás esetén táppénz, illetve mi az, amire nem adható? Melyik jogszabály vonatkozik ezekre az esetekre?
10. cikk / 36 CSED határozott idejű munkaviszony esetén
Kérdés: Jogosult CSED-re 2024. augusztus 27-től, gyermeke születésétől az a munkavállaló, aki 2023. szeptember 18-tól 2024. szeptember 30-ig tartó határozott idejű munkaszerződés alapján áll a munkáltatója alkalmazásában, és előtte 2023. július 10-től augusztus 10-ig ugyanaz a munkáltató szünidős diákként szintén határozott idejű munkaviszonyban foglalkoztatta? Amennyiben fennáll a jogosultság, mennyi ideig jár az ellátás?