278 cikk rendezése:
211. cikk / 278 Teljes munkaidő
Kérdés: A kollektív szerződés, vagy egyéb megállapodás megállapíthatja-e a teljes munkaidőt törvényben megállapított napi 8 óránál (heti 40 óra) rövidebb időben?
212. cikk / 278 Munkaidőkeretben foglalkozatott dolgozók juttatásai
Kérdés: Portás-biztonsági őröket foglalkoztat egy cég havi munkaidőkeretben, napi 8 óra figyelembevételével (pl. 22 munkanap x 8 óra = 176 óra munkaidőkeret). A műszakbeosztás 12 és 24 órás műszakokban történik. Ha egy dolgozó a fizetett ünnepnapon a beosztása szerint nem dolgozik, kell-e ünnepet számfejteni, illetve ha a fizetett ünnepen dolgozik, jár-e erre az időre külön műszakpótlék? Ha a beosztása szerint a ledolgozott munkaideje nem éri el a megállapított havi munkaidőkeret mértékét, az így kiesett időre kell-e pl. állásidőt elszámolni, illetve, ha többet dolgozik a megállapított munkaidőkeretnél, kell-e túlórát elszámolni? A fizetett szabadságokat hogyan kell részükre kiadni? (Mely napokra és milyen óraszámmal?) A betegszabadságot milyen napokra és milyen óraszámmal kell számfejteni (8 órával kell számolni, vagy a beosztása szerinti 12, ill. 24 órával)? Táppénz esetén minden naptári napra kaphat táppénzt?
213. cikk / 278 Vállalati mobiltelefonok közterhei
Kérdés: Milyen kifizetési kötelezettségeket kell teljesíteni a vállalati előfizetéses mobiltelefonok után?
214. cikk / 278 Védőszemüveg juttatása
Kérdés: Mikor és milyen összegben adható a dolgozónak védőszemüveg adómentesen?
215. cikk / 278 Munkaidőkeret megállapítása
Kérdés: Egy kft. kávézót üzemeltet, amelynek nyitvatartási ideje 09.30-21.00 óráig tart. Két alkalmazott dolgozik váltva, két nap munka után két nap szabad. A munkáltató munkaidőkeret-szerződést kötött az alkalmazottakkal (kéthavi munkaidő alapján, tehát pl. 2005. február 1-jétől március 31-éig: 20+23 munkanap x 8 óra = 344 órára). Helyesen számolja-e a munkaidőkeret-szerződésben az órák számát a munkáltató, és mit kell tartalmaznia ebben az esetben a munkaszerződésnek, illetve a munkaidőkeret-szerződésnek?
216. cikk / 278 Végkielégítés emelkedése
Kérdés: 1974 májusában belépett dolgozó munkaviszonyát munkáltatója 2005 márciusában rendes felmondással kívánja megszüntetni. A munkavállaló 2006 augusztusában előrehozott öregségi nyugdíjra lesz jogosult. Vonatkozik-e a jelenleg 56 éves munkavállalóra a "védett kor" a végkielégítés tekintetében, és átváltható-e a végkielégítés munkaviszonyra? A munkavállaló és a munkáltató is megfizeti a közterheket.
217. cikk / 278 Rendészek munkarendje
Kérdés: Egy kft. 3 fő rendészt szeretne alkalmazni úgy, hogy 24 óránként váltják egymást, megszakítás nélküli munkarendben. 3 fő alkalmazásával, valamint a törvények pontos betartásával megvalósítható-e ez? Milyen munkaidőkeretet érdemes alkalmazni ebben az esetben? Milyen juttatásokat kell fizetni a dolgozók részére?
218. cikk / 278 Németországba kirendelt munkavállalók közterhei
Kérdés: Magyarországon bejegyzett és működő cég német tulajdonosa a magyarországi cégnél munkaviszonyban álló dolgozóinak Németországban, az ottani cégénél tudna munkát biztosítani. Kirendelheti-e a munkavállalókat több évre úgy, hogy a munkabérüket Németországban euróban kapják meg, és hogyan történik ebben az esetben a közteherfizetés?
219. cikk / 278 A ki nem vett szabadság kezelése
Kérdés: Ki lehet-e fizetni a következő évre átvitt évi rendes szabadságot, ha a dolgozó a tárgyévet követő év június 30-ig nem tudja kivenni? Van-e valamilyen egyéb lehetőség a szabadság pénzbeli megváltására?
220. cikk / 278 Képzés során nyújtott étkezés közterhei
Kérdés: Egy alapítvány továbbképzésre küldi a dolgozóit. Az oktató cég a számláján feltünteti a tanfolyam alkalmával nyújtott étel és ital összegét is, azzal, hogy a természetbeni juttatás közterheit nem fizette meg a résztvevők után. Milyen közterheket kell az alapítványnak fizetni, illetve a dolgozótól levonni?