718 cikk rendezése:
1. cikk / 718 Államvizsgát tett egyéni vállalkozó járuléka
Kérdés: Átalányadózóként mikortól kötelezett minimumjárulék fizetésére egy egyéni vállalkozó, aki nappali tagozatos egyetemi hallgató volt, és 2025. január 15-én sikeres államvizsgát tett?
2. cikk / 718 Hazautazás költségei keresőképtelenség ideje alatt
Kérdés: Megtéríthető jogosan, illetve meg kell téríteni a munkavállaló részére a hazautazás költségeit abban az esetben, ha 2025. január 1–31. között keresőképtelen állományban volt 9-es kóddal, de ennek ellenére február elején leadta igényét a költségtérítésre?
3. cikk / 718 Magasabb összegű családi pótlékban részesülő gyermek utazási kártyája
Kérdés: Milyen módon, hol tud érdeklődni az asztmás gyermekére tekintettel magasabb összegű családi pótlékban részesülő szülő a gyermek részére járó utazási kártya után, amire – tudomása szerint – jogosult lenne, de nem kapta meg?
4. cikk / 718 Egyéni vállalkozó közterhei nappali tagozatos egyetemi tanulmányok szünetelése alatt
Kérdés: Hogyan kell eljárni egy átalányadózó egyéni vállalkozó esetében, aki nappali tagozatos egyetemi hallgatói státuszára tekintettel mentesül a minimumjárulék-fizetési kötelezettség alól, de most a tanulmányait halasztja, passzív féléve lesz? Maradhat továbbra is mellékállású az egyéni vállalkozásában? Az egyetem a passziválásról az alábbi tájékoztatást adja: „A NEAK szabályozása szerint a hallgató jogviszonya kezdetétől a diák-igazolványra való jogosultságának megszűnéséig – a hallgatói jogviszony szüneteltetése alatt is – jogosult a társadalombiztosításra, így az a passzív félév alatt is biztosított a számára. A jogviszony szüneteltetése alatt tehát a társadalombiztosításra jogosult a hallgató, de diákigazolványra nem.”
5. cikk / 718 Keresőképtelenséggel nem igazolt úti baleset
Kérdés: A munkavállaló reggel munkahelyére menet megcsúszott, elesett, balesetet szenvedett. Sérülése azonban olyan csekély mértékű, hogy azzal nem fordult orvoshoz, a baleset napján és azóta is munkát végez. Elismerhető a baleset üzemi jellege, vagy el kell utasítani, mert a munkavállaló nem lett keresőképtelen?
6. cikk / 718 Munkahelyi sztrájk
Kérdés: Mikor minősül jogszerűnek a munkahelyi sztrájk? Jogosult valamilyen díjazásra a munkavállaló abban az esetben, ha jogszerű sztrájkban vesz részt?
7. cikk / 718 Platformalapú munkavégzés és az azzal összefüggő munkajogi kérdések
Kérdés: Milyen jogszabályokat kell alkalmazni a platformalapú munkavégzésre?
8. cikk / 718 Kisadózó egyéni vállalkozó munkaviszonya
Kérdés: Van valamilyen jogszabályi akadálya annak, hogy egy kft. heti 10 órás munkaviszonyban, havi 100 ezer forint munkabérért foglalkoztasson egy fodrászként működő kisadózó egyéni vállalkozót? Az érintett a munkaviszonyában is fodrászként dolgozna. Amennyiben a jogszabályok nem zárják ki a munkaviszonyban történő foglalkoztatást, akkor a munkaviszony miként kerül figyelembevételre a táppénz, a CSED, illetve a GYED szempontjából, és miként a szolgálati idő tekintetében?
9. cikk / 718 Álláskeresési járadék GYET mellett
Kérdés: Jogosult álláskeresési segélyre annak érdekében, hogy igénybe vehesse a foglalkoztatási központnál a munkához jutási segítségeket (információk, állásajánlatok, képzések, közfoglalkoztatási munkák stb.) egy jelenleg GYET-en lévő személy, aki szeretne az ellátás mellett dolgozni, de nem talál állást?
10. cikk / 718 Egyéni vállalkozó közterhei GYED, GYES, GYET folyósítása alatt
Kérdés: Keletkezik havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettsége, és ha igen, akkor mikortól annak a főállású egyéni vállalkozónak, aki jelenleg GYED-en van a harmadik gyermekével, januártól GYES-t fog kapni, majd a legkisebb gyermek 3 éves kora után GYET-en lesz? Az érintett már a GYED ideje alatt elhelyezkedik heti 30 órás munkaviszonyban, ami a későbbiekben sem fog emelkedni, tekintettel arra, hogy a GYED-ellátás ideje alatt maximum heti 30 órát lehet dolgozni. Az egyéni vállalkozás ügyintézését a vállalkozó férje végzi megbízási díj ellenében, valamint van egy alkalmazottja is.