Összes cikk:
1. cikk / 5989 Szociálishozzájárulásiadó--kedvezmény harmadik állam polgárai után
Kérdés: Vonatkozik a szerb állampolgárságú munkavállalókra a Szocho-tv. 11. §-ának változása, amely szerint harmadik állam polgárai után nem vehető igénybe szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény?
2. cikk / 5989 Egyéni vállalkozás rokkantsági ellátás mellett
Kérdés: Folytathatja tovább az egyéni vállalkozását egy megváltozott munkaképességű személy abban az esetben, ha igénybe veszi a rokkantsági ellátást, amire jogosult lenne? A vállalkozó jelenleg 5-6 alkalmazottat is foglalkoztat.
3. cikk / 5989 Keresőképtelen átalányadózó egyéni vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége
Kérdés: Miként alakul annak a biztosítások közvetítésével foglalkozó átalányadózó egyéni vállalkozónak a járulékfizetési kötelezettsége, aki 2023. július 6-tól keresőképtelen, de jelenleg is érkezik bevétele? A vállalkozó jövedelme ezzel a bevétellel érte el az adómentes részt.
4. cikk / 5989 Kubai állampolgár
Kérdés: Alkalmazhatja a továbbiakban a nyugdíjasokra vonatkozó szabályokat a munkáltató annak a kubai állampolgárnak az esetében, akit már három éve főfoglalkozású munkaviszony keretében foglalkoztat, és az idén betöltötte a 65. életévét? A dolgozó állítása szerint Kubából nyugdíjban részesül. Milyen igazolásokat kell bekérni ebben az esetben?
5. cikk / 5989 Egyéni vállalkozás tanulmányok befejezése után
Kérdés: Megkezdheti a kisadózó egyéni vállalkozói tevékenységét szeptember 15-től egy 25 év alatti, egyetemi tanulmányait ebben az évben befejezett személy abban az esetben, ha a diákigazolványa október 31-ig még érvényes? A kérdés azért merült fel, mert a Tbj-tv. 4. §-ának 18.4. pontja értelmében a diákigazolványra való jogosultsága lejártáig a hallgató tanulmányokat folytatónak minősül.
6. cikk / 5989 GYÁP egyidejűleg fennálló jogviszonyok esetén
Kérdés: Hány nap gyermekápolási tápénzre lesz jogosult az egyidejűleg fennálló két jogviszonnyal rendelkező biztosított, ha az "A" munkáltatónál 2018. február 1-jétől, a "B" munkáltatónál 2023. május 2-től dolgozik munkaviszony keretében, és a 2020. február 5-én született gyermeke betegsége miatt 2023. szeptember 11-től keresőképtelen? Az érintett az "A" munkáltatónál 2023. március 20-tól 31-ig 12 nap, május 8-tól 23-ig 16 nap gyermekápolási táppénzt már igénybe vett. A biztosított egyedülállóként neveli a gyermekét.
7. cikk / 5989 Előzménykérés
Kérdés: Elfogadhatja a kifizetőhely a munkavállaló által az ügyfélkapuról kinyomtatott biztosítási előzményeket abban az esetben, ha a dolgozó elvesztette a tb-kiskönyvét, vagy a dolgozónak igazolást kell kérnie a kormányhivataltól ebben az esetben? Az érintett munkavállaló felesége jelenleg GYES-en van egyéves gyermekükkel, mert nem volt biztosítási jogviszonya, a munkaviszonyban álló munkavállaló azonban most igénybe kívánja venni a GYED-et.
8. cikk / 5989 Táppénz szakképzési munkaszerződés lejárta után
Kérdés: Hány napra folyósítható táppénz annak a munkavállalónak, aki 2023. július 24-től áll jelenlegi munkáltatója alkalmazásában, előtte szakképzési munkaszerződés alapján tanulmányokat folytató tanuló volt, a szakmai vizsgáját 2023. június hónapban sikeresen letette, 2023. szeptember 4-től veszélyeztetett terhessége miatt keresőképtelen, és a szülés várható időpontjáig, 2024. április 5-ig feltételezhetően már nem is fog dolgozni? Jogosult lesz CSED-re az anya a gyermek megszületése után?
9. cikk / 5989 Külföldről hazatérő személy tajszáma
Kérdés: Mikor érvényesítik újra a korábban külföldön biztosított személy tajszámát, ha hazaérkezése után bejelentette a külföldi biztosítási jogviszony megszűnését, de az Eb-tv.-ben előírt igazolásokat nem tudta bemutatni, így annak hivatalból történő beszerzése jelenleg folyamatban van? Igénybe tudja venni az egészségügyi ellátásokat az eljárás lezárása előtt?
10. cikk / 5989 Magyar munkáltató külföldön élő munkavállalója
Kérdés: Hol és milyen közterheket kell megfizetni egy Lisszabonban élő magyar állampolgár után, aki home office keretében dolgozik egy magyar szoftvercégnek?