140 cikk rendezése:
61. cikk / 140 Ellátás üzemi baleset kivizsgálása előtt
Kérdés: Hogyan járjon el a társadalombiztosítási kifizetőhely ügyintézője abban az esetben, ha a munkavédelmi ügyintéző még nem vizsgálta ki a 2017. május 27-én bekövetkezett munkabaleset üzemiségét azzal az indokkal, hogy a dolgozót még nem tudta meghallgatni? A baleset után a mentők kórházba szállították a munkavállalót, ahol 2017. június 5-ig részesült ellátásban, június 6-tól továbbra is fekvőbeteg, de már a háziorvos tartja keresőképtelen állományban. Az orvosi igazolásokon a keresőképtelenség kódja 4-es, de a kivizsgálás hiányában a baleseti táppénz nem folyósítható.
62. cikk / 140 GYED-ben részesülő munkavállaló
Kérdés: Kell valamilyen bejelentést tenni abban az esetben, ha a biztosított édesanya visszamegy dolgozni a munkahelyére? Automatikusan kapja tovább a GYED-et, majd utána a GYES-t a jelenleg 15 hónapos gyermeke után, vagy igényelni kell az ellátásokat?
Kaphatja tovább a GYED-et az édesanya abban az esetben, ha a jelenlegi munkahelyén felmondaná a jogviszonyát, majd munkanélküli-ellátást igényelne?
Kaphatja tovább a GYED-et az édesanya abban az esetben, ha a jelenlegi munkahelyén felmondaná a jogviszonyát, majd munkanélküli-ellátást igényelne?
63. cikk / 140 Sommás eljárás
Kérdés: Mit jelent az, ha valaki a gyermekgondozási díj iránti kérelmére függő hatályú végzést kap? Mi a célja ennek, és miért nem a megállapító határozatot postázták a részére?
64. cikk / 140 Szülés GYES alatt
Kérdés: Jogosult lesz táppénzre és CSED-re a második gyermeke után az a biztosított, aki jelenleg a munkahelyén működő társadalombiztosítási kifizetőhelytől gyermekgondozási díjban részesül, amely áprilisban jár le, és a második gyermeke várhatóan júliusban születik? A munkavállaló tájékoztatása szerint az orvosa veszélyeztetett terhességi állományba fogja felvenni, ezért táppénzre válik jogosulttá, az első gyermek után pedig a GYED lejárta után igényelni kívánja a GYES-t.
65. cikk / 140 Jogalap nélkül folyósított társadalombiztosítási ellátás
Kérdés: Van valamilyen összeghatár, amely alatt a társadalombiztosítási kifizetőhelynek nem kell visszavonnia az általa jogalap nélkül folyósított társadalombiztosítási ellátást? Meg kell téríttetni a munkavállalóval a 90 napon belüli túlfizetés összegét, ha az nem haladja meg az 1000 forintot? Milyen elszámolási kötelezettsége van a társadalombiztosítási kifizetőhelynek, ha a jogalap nélküli kifizetés 90 napon belüli, és a 90 napon túli összesített összege sem éri el az 1000 forintot?
66. cikk / 140 Gyermeknevelési támogatásban részesülő munkavállaló
Kérdés: A munkaviszony létesítésének vagy a gyermeknevelési támogatás folyósításának időpontjától kell figyelembe venni az 5 év kedvezményre jogosító időt annak a munkavállalónak az esetében, aki 2016. szeptember 15-től áll a munkáltató alkalmazásában, és belépésekor leadott egy egyszerűsített határozatot, amely alapján a Magyar Államkincstár 2016. április 7-től állapította meg és folyósítja a támogatást? Be kell szereznie a munkáltatónak valamilyen igazolást a szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény érvényesítéséhez? Ha igen, akkor a kiállítás időpontja lehet későbbi, mint a munkaviszony létesítésének időpontja?
67. cikk / 140 Sommás eljárás
Kérdés: Alkalmazhatja a 8 napos szabályt a munkáltatónál működő társadalombiztosítási kifizetőhely a 2016. szeptember 9-én benyújtott csecsemőgondozási díj igény elbírálásakor, és amennyiben igen, mikor fizethető ki az ellátás összege, a hónap végéig, a 2016. szeptember 10-től induló eljárástól számított 8. napig, azaz 2016. szeptember 17-ig, vagy a következő bérfizetési napon, azaz 2016. október 10-én? Az ellátás elbírálásához minden dokumentum a rendelkezésre áll.
68. cikk / 140 Táppénzjogosultság
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak annak a rokkantsági ellátásban részesülő személynek, akinek a munkaviszonya közös megegyezéssel szűnt meg, előtte táppénzen volt, és most kapott egy levelet az egészségbiztosítási pénztártól, hogy 1 havi táppénzt nem kap meg, mert már kimerítette az egy évet? Az érintett többször kérte a volt munkáltatóját, hogy mondja meg, hogy meddig lehet táppénzen, végül kapott egy igazolást, hogy mikor kezdődött az ellátás. A volt munkáltató időközben új céget alapított.
69. cikk / 140 GYED folyósítása munkaviszony megszüntetése esetén
Kérdés: Továbbra is a társadalombiztosítási kifizetőhelyet üzemeltető munkáltatónak kell folyósítania a GYED-ellátást abban az esetben, ha azonnali hatályú munkáltatói felmondással megszüntetik egy munkavégzés melletti GYED-ellátást kapó dolgozó jogviszonyát?
70. cikk / 140 Keresőképtelenséggel nem járó üzemi baleset
Kérdés: Hogyan kell eljárni abban az esetben, ha a munkavállaló üzemi balesetet szenvedett, de nem került keresőképtelen állományba? Milyen kötelezettsége van a társadalombiztosítási kifizetőhelynek ebben az esetben?