133 cikk rendezése:
61. cikk / 133 Táppénzjogosultság
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak annak a rokkantsági ellátásban részesülő személynek, akinek a munkaviszonya közös megegyezéssel szűnt meg, előtte táppénzen volt, és most kapott egy levelet az egészségbiztosítási pénztártól, hogy 1 havi táppénzt nem kap meg, mert már kimerítette az egy évet? Az érintett többször kérte a volt munkáltatóját, hogy mondja meg, hogy meddig lehet táppénzen, végül kapott egy igazolást, hogy mikor kezdődött az ellátás. A volt munkáltató időközben új céget alapított.
62. cikk / 133 GYED folyósítása munkaviszony megszüntetése esetén
Kérdés: Továbbra is a társadalombiztosítási kifizetőhelyet üzemeltető munkáltatónak kell folyósítania a GYED-ellátást abban az esetben, ha azonnali hatályú munkáltatói felmondással megszüntetik egy munkavégzés melletti GYED-ellátást kapó dolgozó jogviszonyát?
63. cikk / 133 Keresőképtelenséggel nem járó üzemi baleset
Kérdés: Hogyan kell eljárni abban az esetben, ha a munkavállaló üzemi balesetet szenvedett, de nem került keresőképtelen állományba? Milyen kötelezettsége van a társadalombiztosítási kifizetőhelynek ebben az esetben?
64. cikk / 133 Társadalombiztosítási ellenőrzés által feltárt hiányosság kamata, közterhei
Kérdés: Milyen kamatot kell felszámítani abban az esetben, ha a társadalombiztosítási ellenőrzés hiányosságot tárt fel, amelynek megtörtént a javítása? Milyen közterheket kell megfizetni ebben az esetben?
65. cikk / 133 Bt. beltagjának CSED-jogosultsága
Kérdés: Dolgozhat tovább a betéti társaságban az a kismama, aki várhatóan szeptember közepén szül, több éve fennálló munkaviszonya mellett egy bt. beltagja is, ahol 2013-tól 2014. év végéig kisadózóként volt bejelentve, 2015. január 1-jétől pedig részmunkaidős munkaviszonyban áll, és a főállású munkahelyén keresőképtelen állományban van? Jogosult lesz CSED-re a betéti társaságban fennálló jogviszonyára tekintettel, illetve hol kell benyújtania az erre vonatkozó igényét? A kismama főállású munkahelyén társadalombiztosítási kifizetőhely működik.
66. cikk / 133 Társadalombiztosítási kifizetőhely
Kérdés: Hogyan kell megalapítania a társadalombiztosítási kifizetőhelyet egy cégnek, mire van ehhez szükség, milyen új kötelezettségeket jelent ez a gyakorlatban, illetve milyen bevallási és elszámolási kötelezettsége keletkezik a vállalkozásnak?
67. cikk / 133 Gyermekápolási táppénz
Kérdés: Valóban nem jogosult gyermekápolási táppénzre az a munkaviszonyban álló édesapa, akinek a 2013. június 16-án született gyermeke 2014. szeptember 8-tól október 10-ig beteg volt? Az édesanya nem dolgozik, GYED-ben részesül, és otthon gondozza a gyermeket. Az édesapa munkahelyén működő társadalombiztosítási kifizetőhely elutasította a táppénzigényt, és azt a felvilágosítást adták, hogy csak abban az esetben járna az ellátás, ha az anya a GYED mellett dolgozna.
68. cikk / 133 Ellátások örökbe fogadott gyermek után
Kérdés: Milyen ellátásokra jogosult az a munkavállaló, aki 2014. október 1-jétől örökbe fogad egy gyermeket, aki novemberben tölti be a második életévét? Milyen iratokat kell bekérnie a társadalombiztosítási kifizetőhelynek az ellátás megállapításához?
69. cikk / 133 Munkavállalás GYED folyósítása alatt
Kérdés: Folyósíthatja tovább a társadalombiztosítási kifizetőhely a GYED-et annak a munkavállalónak a részére, akinek 2013. január 1-jén született a gyermeke, GYED-ben részesül, de lemondja a fizetés nélküli szabadságát, és 2014. augusztus 1-jén munkába áll, vagy ez csak akkor lenne jogszerű, ha a gyermek 2014-ben született volna?
70. cikk / 133 Szüléshez kapcsolódó ellátások két jogviszony esetén
Kérdés: Jogosult lesz mindkét munkaviszonyában TGYÁS-ra és GYED-re az a munkavállaló, aki 2013. február 1-jétől 4 órás munkaviszonyban áll a jelenlegi munkahelyén, de 2013 decemberében létesített egy másik 4 órás munkaviszonyt is? A szülés várható időpontja 2014. július hó. Mi lesz az ellátások alapja?