30 cikk rendezése:
11. cikk / 30 Egyszemélyes kft. tulajdonosának munkaviszonya
Kérdés: Állhat munkaviszonyban a saját cégével egy egyszemélyes kft. tulajdonosa?
12. cikk / 30 Egyszemélyes kft. ügyvezető tagjának személyes közreműködése
Kérdés: Közreműködhet a társaság tevékenységében munkaviszony keretében egy egyszemélyes kft. tagja, aki az ügyvezetői teendőket az alapító okiratban foglaltak szerint szintén munkaviszonyban látja el? Kell bejelentést tenni ebben az esetben a T1041 jelű nyomtatványon? Az ügyvezetést és a személyes közreműködést külön kell jelenteni és nyilvántartani?
13. cikk / 30 Ügyvédi iroda tagjának munkaviszonya
Kérdés: Állhat-e munkaviszonyban a saját irodájával egy egyszemélyes ügyvédi iroda tagja?
14. cikk / 30 Kft. GYES-en lévő tagjának munkaviszonya
Kérdés: Dolgozhat 20 órás munkaviszonyban boltvezetőként egy kft. által üzemeltetett ABC-ben az az 50 százalékos tulajdonos tag, aki jelenleg GYES-en van, vagy meg kell fizetnie a főfoglalkozású társas vállalkozások tagjaira előírt járulékokat? A céget a GYES ideje alatt alakították a férjével, aki az ügyvezetői tevékenységet is ellátja. A tag a szülés előtt munkaviszonyban állt egy cégnél, ahonnan a GYED lejárta után kilépett.
15. cikk / 30 Társaság tulajdonosainak munkaviszonya
Kérdés: Végezhetik-e munkaviszonyban a tevékenységüket saját társaságukban a 60-70 százalékos tulajdonosok abban az esetben, ha a társaságban több tag is van, és a társasági szerződés semmilyen iránymutatást nem tartalmaz erre vonatkozóan? Lényeges-e a tulajdoni hányad mértéke ebben az esetben?
16. cikk / 30 Beltag járulékfizetési kötelezettsége GYES alatt
Kérdés: Mentesül-e a betéti társaság beltagja a járulékfizetési kötelezettség alól a gyermekgondozási segély folyósításának ideje alatt, ha munkaviszonnyal is rendelkezik, és ott heti 30 órában dolgozik?
17. cikk / 30 Betéti társaság beltagjának jogviszonya
Kérdés: Elegendő-e a betéti társaságban heti 6 órás munkaviszony után megfizetni a járulékot a beltag után abban az esetben, ha van egy heti 30 órás munkaviszonya, és a társasági szerződésben benne van, hogy munkaviszonyban is dolgozhat, vagy mindenképpen a minimálbért kell figyelembe venni?
18. cikk / 30 Egyszemélyes kft. tagjának munkaviszonya
Kérdés: Egyszemélyes kft. egyedüli tagjánál hogyan valósulhat meg a munkaviszony az ügyvezetői feladatok ellátásán kívüli tevékenységre?
19. cikk / 30 Külföldi továbbképzésen részt vevő ügyvezető jogviszonya
Kérdés: Egy kft. ügyvezetője munkaviszonyban látja el ügyvezetői tevékenységét. Szakmáját érintő speciális továbbképzésére külföldön van csak lehetőség, egy EU-tagállamban. Tanulmányai mellett munkát vállal, külföldön biztosítottá válik. Milyen bevallási, bejelentési, esetleg járulékfizetési kötelezettségek merülnek fel itthon, figyelembe véve azt a tényt is, hogy a munkaviszony "szünetel", de bármikor újraindítható, sőt külföldről alkalmanként interaktív módon hazai tanácsadásokban is részt vesz majd ez idő alatt?
20. cikk / 30 Kft. tagjainak jogállása
Kérdés: Van-e valamilyen hátrányos következménye annak, ha egy 1999-ben alakult családi vállalkozásként működő kft. 20 százalékos tagja csak heti 20 órában dolgozik a cégnél? A tagnak máshol nincs munkavégzésre irányuló jogviszonya. Lehetséges-e, hogy sem a 20 százalékos tag, sem a másik – 80 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező – tag sehol, semmilyen jogviszonyban ne legyenek bejelentve? Állhat-e munkaviszonyban a társaságnál a két tag? Van-e jelentősége annak, hogy a társasági szerződés ír-e elő közreműködési kötelezettséget a tagok részére? Amennyiben a munkáltatói jogokat és az ügyvezetői teendőket is ellátó többségi tulajdonos munkaviszony keretében végzi tevékenységét, ki írja alá a munkaszerződést az ő esetében?