199 cikk rendezése:
141. cikk / 199 Gépkocsivezető jogállása
Kérdés: Szakmának minősül-e a gépkocsivezető munkakör, és milyen besorolási bért kell fizetni a munkavállalónak? A dolgozó utolsó munkaszerződése 1999-ben kelt, azóta nem módosították. Mi alapján történik a bér kifizetése ebben az esetben?
142. cikk / 199 Külföldön biztosított munkavállaló egészségügyi szolgáltatási járuléka
Kérdés: Valóban meg kell-e fizetnie a 4350 forint összegű járulékot egy több mint két éve külföldön dolgozó munkavállalónak, akinek külföldön van egészségügyi biztosítása is, és Magyarországon semmilyen orvosi ellátást nem vesz igénybe? Az APEH felvilágosítása szerint, ha nem jelentkezik ki a lakásból, minden hónapban meg kell fizetnie ezt a közterhet.
143. cikk / 199 AM könyv kitöltése
Kérdés: Alkalmi munkavállalói könyves foglalkoztatás esetén feltétlenül szükséges a dolgozónál lennie a könyvnek, vagy az is jó, ha a munkáltató magánál tartja? Ki kell-e tölteni a könyvet a munkavégzés helyére induló gépjárműbe szállás előtt, vagy elég megérkezés után a munkahelyen?
144. cikk / 199 Munkavégzés pihenőnapon
Kérdés: Megilleti-e a rendkívüli munkavégzésért járó díjazás azt az osztályvezető főorvost, aki a heti pihenőnapján – szombaton vagy vasárnap – eseti jelleggel, három órában ellátja az osztályon fekvő betegeket, ezzel segítséget nyújtva az ügyeletes orvosnak? Ezt a tevékenységet más esetben a beosztott orvosok látják el, szintén az ügyeletet adó orvossal párhuzamosan, az osztályvezető főorvos így beosztott orvosi tevékenységet végez.
145. cikk / 199 Magyar és külföldi munkavállaló munkavállalása
Kérdés: Milyen társadalombiztosítási kötelezettségei vannak annak a magyar, illetve nem magyar állampolgárnak, aki Magyarországon munkavállalóként munkát szeretne vállalni? Milyen adókat kell megfizetnie? Milyen iratokat kell a munkáltatónak átadnia a munkavállaló részére a bérfizetéssel kapcsolatban?
146. cikk / 199 Bulgáriában dolgozó magyar munkavállaló társadalombiztosítási közterhei
Kérdés: Helyesen jár-e el a magyar követség, amely állandó tartózkodási engedély alapján Bulgáriában élő és dolgozó magyar állampolgárságú munkavállalója után a bolgár szabályok szerint fizeti meg a társadalombiztosítási járulékokat, vagy a magyar szabályok szerint kellene eljárnia? A munkavállaló nem diplomata és nem kiküldött.
147. cikk / 199 Tehergépjármű-vezető munka- és pihenőideje
Kérdés: Megsértett-e valamilyen jogszabályt a munkáltató, illetve milyen intézkedéseket kellett volna megtennie az alábbi esetben? Egy tehergépkocsi-vezető 06.00 órától 18.00 óráig fuvarfeladatát látta el, majd 21.00 óráig a járművet takarította. Másnap 04.00 órakor újra munkába állt, 15.20-kor volt egy személyi sérüléssel nem járó balesete, ahol rendőri intézkedés történt és jegyzőkönyv készült, ezért 22.00 órakor ért be a vállalat területére. A munkáltató nem dokumentálta az esetet. A következő nap szintén 04.00 órakor kezdte meg a munkát és 19.00 óráig dolgozott. Van-e valamilyen lehetősége a munkavállalónak abban az esetben, ha a munkáltatója nem fizeti ki számára a pluszként végzett munkát?
148. cikk / 199 Szívességi alapon végzett munka minősítése
Kérdés: Munkaviszonynak minősül-e, ha egy magánszemély barátai és rokonai szívességi alapon munkát végeznek a tulajdonában lévő termőföldön?
149. cikk / 199 Egyéni vállalkozó foglalkoztatása
Kérdés: Színlelt szerződésnek minősül-e, ha egy cég vállalkozói szerződés keretében napi 6 órában biztosít egy főt partnere számára vámügyintézési munkák elvégzésére? A vámügyintéző egyéni vállalkozó, vállalkozói tevékenységét már több mint 10 éve folytatja, és több céggel is kapcsolatban áll.
150. cikk / 199 Könyvelő tag jogviszonya
Kérdés: Köthet-e megbízási szerződést az eddig ügyvezetői tisztségét is munkaviszonyban ellátó könyvelő tag a könyvelői és ügyvezetői teendőire, vagy ez színlelt szerződésnek minősülne? Jogosulttá válhat-e álláskeresési járadékra, ha munkanélkülivé válna?