51 cikk rendezése:
11. cikk / 51 Eva hatálya alá tartozó bt. GYES-en lévő beltagja
Kérdés:
Kell-e jövedelmet kivennie, illetve kell-e járulékot fizetni egy eva hatálya alá tartozó, bevételi nyilvántartást vezető betéti társaság beltagja után, aki harmadik gyermeke születése miatt jelenleg GYES-en van? Főállású munkahelyén tanárnőként dolgozik, de a társaságban ő végzi a munkát. Elég ha a kiállított számlák után befizeti az evát? Amennyiben kell jövedelmet kivennie, azt minden hónapban meg kell-e tennie, vagy elég egyszer egy évben? A beltag a társaságban fordítási munkát végez saját otthonában. Dolgozhat-e továbbra is a társaságban, ha a GYES letelte után főállású anya szeretne lenni? Milyen közterheket kell megfizetnie, illetve milyen jövedelmet kell felvennie ebben az esetben?
12. cikk / 51 GYES mellett dolgozó munkavállaló szabadsága
Kérdés: Mennyi szabadság jár 2011-re annak a kismamának, aki októbertől GYES mellett dolgozik?
13. cikk / 51 GYES mellett munkába álló dolgozó szabadsága
Kérdés: Hogyan jár el helyesen a munkáltató a szabadság kiadásával kapcsolatban, ha munkavállalója, akinek gyermeke 2009. március 22-én született, GYES-en van vele 2011. március 23-tól, és GYES mellett visszajönne dolgozni 2011. szeptember 1-jétől? A gyermek beteg, tehát előreláthatóan 10 éves koráig lesz GYES-en a munkavállaló.
14. cikk / 51 Beltag járulékfizetési kötelezettsége GYES alatt
Kérdés: Mentesül-e a betéti társaság beltagja a járulékfizetési kötelezettség alól a gyermekgondozási segély folyósításának ideje alatt, ha munkaviszonnyal is rendelkezik, és ott heti 30 órában dolgozik?
15. cikk / 51 GYÁP alapja GYES melletti munkavégzés esetén
Kérdés: Figyelembe vehető-e a GYES melletti munkavégzés időtartamára járó jövedelem a gyermekápolási táppénz összegének megállapításánál annak a munkavállalónak az esetében, aki 2005. május 18-tól 2010. december 31-ig GYES-en volt, az ellátás folyósítása mellett 2010. augusztus 4-től visszament dolgozni, 2011. január 1-jétől már a GYES folyósítása nélkül dolgozik tovább, és 2011. május hóban gyermekápolásitáppénz-igényt nyújtott be?
16. cikk / 51 GYES mellett munkát végző munkavállaló táppénze
Kérdés: Helyes-e a 2011. január 24-én kezdődő gyermekápolási táppénz alapjának megállapítása a szerződés szerinti jövedelem alapján, annak a munkavállalónak az esetében, aki 2005. március 21-től áll munkaviszonyban, 2008. november 14-től 2010. szeptember 30-ig TGYÁS-ban és GYED-ben részesült, 2010. október 1-jétől GYES-t igényelt, és november 1-jétől munkába állt, a munkaideje azonban heti 40 óráról heti 30 órára csökkent és ezzel arányosan csökkent a munkabére is? Megszakításnak minősül-e a GYES időszaka ebben az esetben?
17. cikk / 51 Szabadság kiadása GYES melletti munkavállalás esetén
Kérdés: Ki kell-e adni a szabadságot a munkába állás előtt, illetve meg kell-e szüntetni a GYES-t a szabadság igénybevételének időtartama alatt abban az esetben, ha a munkavállaló szülése előtt heti 40 órában dolgozott, a GYED letelte után igényli a GYES-t, és vissza kíván menni dolgozni?
18. cikk / 51 Beteg gyermekkel GYES-en lévő munkavállaló munkaideje
Kérdés: Hány órát dolgozhat az a munkavállaló, aki jelenleg 8 éves beteg gyermekével GYES-en van, de az ellátás mellett szeretne dolgozni?
19. cikk / 51 Munkavégzés GYES mellett
Kérdés: Valóban nem dolgozhat már teljes munkaidőben az az édesanya, akinek a gyermeke 2010. szeptember 29-én volt kétéves, szeptember 30-tól GYES-ben részesül, és október 4-től visszament dolgozni? Le kell-e mondania az ellátásról abban az esetben, ha továbbra is dolgozni szeretne?
20. cikk / 51 Munkavállalás GYES mellett
Kérdés: Hány órában végezhet munkát 2011. január 1-jétől a GYES-ben részesülő munkavállaló? Van-e valamilyen külön jogszabály azokra a munkavállalókra, akik beteg gyermekükre tekintettel kapják az ellátást?