380 cikk rendezése:
1. cikk / 380 Munkaidőkeret 2025-től
Kérdés: Hogyan változik a munkaidőkeretre vonatkozó szabályozás 2025. január 1-jétől?
2. cikk / 380 Német állampolgár munkavállaló nyugdíjazása
Kérdés: Milyen feladatai vannak a munkáltatónak az 1960. június 23-án született munkavállalója nyugdíjazásával kapcsolatban? Közreműködnie kell a nyugdíjkérelem beadásában, vagy ez a magánszemély feladata? A dolgozó német állampolgár, 2016. augusztus 5-től dolgozik jelenlegi munkáltatójánál heti 40 órás munkaviszonyban karosszérialakatosként. Hátrányt jelent a dolgozóra nézve, ha 2024. december 31-én közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonya, és a nyugdíjazásig már nem létesít másik jogviszonyt? Igénybe veheti ebben az esetben is a nyugellátást, illetve hatással lehet a kevesebb szolgálati idő a nyugdíj összegére? Valóban nem szüntetheti meg felmondással a cég a dolgozó munkaviszonyát?
3. cikk / 380 Magyar állampolgárságú munkavállaló Szovjetunióban végzett munkája, mint szolgálati idő
Kérdés:
Elismerhető szolgálati időként a nyugellátás megállapítása során a volt Szovjetunió, mai Fehéroroszország területén biztosítási jogviszonyban töltött munkavégzés időszaka?
4. cikk / 380 Bíróság által megítélt díjazás
Kérdés: Milyen járulék- és adófizetési kötelezettsége keletkezik a volt munkavállalónak a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt beadott bírósági keresetlevélben kért felmondási időre járó távolléti díj, a felmondás esetére járó végkielégítés, valamint a kifizetés napjáig elszámolt késedelmi kamat esetleges megítélése esetén? Szerepeltetni kell ezeket a kifizetéseket a ’08-as bevalláson?
5. cikk / 380 Keresőképtelenség próbaidő alatt
Kérdés: El kell számolni a munkavállaló részére a betegszabadságot, illetve az esetleges táppénzt abban az esetben, ha próbaideje alatt nem jelentkezett a munkahelyén, igazolatlanul hiányzott, ezért a munkáltató kijelentette, miután elszámolta a járandóságait, majd utólag (5 nappal később) a dolgozó keresőképtelenségről szóló igazolást adott le?
6. cikk / 380 Biztosítási jogviszony kezdőnapja
Kérdés:
Munkáltató személyében bekövetkezett jogutódlásnál hogyan kell megállapítani a megbízási jogviszonyban foglalkoztatott személyek részére járó táppénzt? Folyamatos és átvihető lehet a megbízási jogviszony, vagy meg kell szüntetni és új megbízási szerződést kell kötni immár a jogutódnál? Táppénzre jogosultság és a táppénz összege szempontjából nem mindegy, hogy mi minősül a jogviszony kezdőnapjának. Mikor jár el helyesen a munkáltató?
7. cikk / 380 Azonnali hatályú felmondás indokolása
Kérdés: Megalapozhatja az azonnali hatályú felmondást, ha a munkavállaló nem vesz részt kötelező oktatáson, és nem igazolja a távollétét?
8. cikk / 380 Vezető állású munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése
Kérdés:
Mire kell figyelemmel lenni a vezető állású munkavállaló munkaviszonyának megszüntetésénél?
9. cikk / 380 Munkaviszony megszüntetése
Kérdés: Jogszerűen megszüntetheti a munkaviszonyt a munkáltató arra való hivatkozással, hogy a munkavállaló keresőképtelensége alatt megpályázott egy másik állást, és erről nem tájékoztatta a munkáltatót?
10. cikk / 380 Szabadság megszakítása, elhalasztása
Kérdés: Milyen esetben lehet a már kiadott szabadságot megszakítani, illetve a szabadság időpontját elhalasztani?