315 cikk rendezése:
1. cikk / 315 Angliából hazaköltöző kismama szülése
Kérdés: Van valamilyen mód arra, hogy Magyarországon állapítsanak meg CSED-et és GYED-et az angol jogviszonya alapján annak a jelenleg 24 hetes várandós kismamának, aki 2024 márciusa óta Angliában él és dolgozik, ott volt biztosított, így a magyar tajszáma jelenleg érvénytelen? Az érintett kismama 2025. május hónapban visszaköltözik a családjával Magyarországra, és ott is szeretne szülni, azonban az angol munkaviszonya jelenleg még aktív, mert anyasági szabadságon lesz, és ha megszünteti a biztosítási jogviszonyát, nem kaphat anyasági támogatást. Fizethet esetleg Magyarországon társadalombiztosítási járulékot az egészségügyi ellátása érdekében, ha felmond az angol munkahelyén?
2. cikk / 315 Apasági szabadság családba fogadott gyermek után
Kérdés: Családba fogadott újszülött esetében az apa jogosult lehet az apasági szabadság igénybevételére? Az apasági szabadság célja, hogy a gyermeknevelés kezdetén az apa is részt vállaljon a gyermek gondozásában/nevelésében. A befogadó apa ugyanúgy kiveszi a részét a gondozással együtt járó feladatokból, mintha saját vagy örökbe fogadott gyermeke lenne.
3. cikk / 315 A szabadság megváltásának/ kiadásának elévülése
Kérdés: Meddig követelhető a szabadság pénzbeli megváltása abban az esetben, ha a munkavállaló nem veszi igénybe az őt megillető szabadidőt?
4. cikk / 315 Platformalapú munkavégzés és az azzal összefüggő munkajogi kérdések
Kérdés: Milyen jogszabályokat kell alkalmazni a platformalapú munkavégzésre?
5. cikk / 315 Külföldön élő, távmunkában dolgozó munkavállaló személyijövedelemadó-kedvezménye
Kérdés:
Érvényesítheti továbbra is Magyarországon a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményét az a munkavállaló, aki a családjával kiköltözött Máltára, és azóta távmunkában dolgozik a magyar munkáltatójánál? A dolgozó a családi kedvezményt kint kapja Máltán, a gyermekei is ott járnak iskolába, a férje Máltán dolgozik, és ezáltal biztosított ő is, a külföldi tartózkodása pedig meghaladta a 181. napot.
6. cikk / 315 Munkaviszonnyal nem rendelkező anya GYES-jogosultsága
Kérdés: Igényelhet beteg gyermeke után GYES-t az édesanya abban az esetben, ha a férje Németországban munkavállaló, ő pedig két kiskorú gyermekével 2021. június hónaptól életvitelszerűen Magyarországon él? Az anya munkaviszonnyal nem rendelkezik.
7. cikk / 315 Harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatása
Kérdés: Szükséges tajszámot igényelni egy harmadik országbeli állampolgár maximum 90 napos tartózkodásiengedély-mentes foglalkoztatásának idejére? A kormányhivatal tájékoztatása szerint tajszámot és tajkártyát kizárólag akkor lehet igényelni, ha a harmadik országbeli állampolgár rendelkezik tartózkodási engedéllyel. Hogyan tudja bejelenteni a munkáltató a létrejött biztosítási jogviszonyt abban az esetben, ha a dolgozó nem rendelkezik tajszámmal?
8. cikk / 315 Rokkantsági ellátáshoz hiányzó biztosítási idő
Kérdés:
Meg lehet vásárolni a rokkantsági ellátáshoz hiányzó biztosítási időt?
9. cikk / 315 Görög állampolgár családtámogatási ellátása
Kérdés: Jogosult lesz valamilyen családtámogatási ellátásra a 13 éves gyermeke után egy görög állampolgár, aki Magyarországon él, és itt is vállalt munkát?
10. cikk / 315 Utazási idő kiküldetés esetén
Kérdés: Beleszámít a munkaidőbe az utazási idő abban az esetben, ha a munkavállalót kéthetes külföldi kiküldetésre küldte a munkáltatója, amely miatt a tényleges munkavégzés előtt egy nappal már el kell utaznia?