1079 cikk rendezése:
11. cikk / 1079 Heti 40 órás közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó
Kérdés: Meg kell fizetnie a járulékminimumot az egyéni vállalkozásában annak az átalányadózónak, aki 2025. január 15-től egy heti 40 órás közalkalmazotti jogviszonyt létesített?
12. cikk / 1079 Egyéni vállalkozó közterhei nappali tagozatos egyetemi tanulmányok szünetelése alatt
Kérdés: Hogyan kell eljárni egy átalányadózó egyéni vállalkozó esetében, aki nappali tagozatos egyetemi hallgatói státuszára tekintettel mentesül a minimumjárulék-fizetési kötelezettség alól, de most a tanulmányait halasztja, passzív féléve lesz? Maradhat továbbra is mellékállású az egyéni vállalkozásában? Az egyetem a passziválásról az alábbi tájékoztatást adja: „A NEAK szabályozása szerint a hallgató jogviszonya kezdetétől a diák-igazolványra való jogosultságának megszűnéséig – a hallgatói jogviszony szüneteltetése alatt is – jogosult a társadalombiztosításra, így az a passzív félév alatt is biztosított a számára. A jogviszony szüneteltetése alatt tehát a társadalombiztosításra jogosult a hallgató, de diákigazolványra nem.”
13. cikk / 1079 Kisadózás rokkantsági ellátás mellett
Kérdés: Választhatja a kisadózást az ellátás mellett egy egyéni vállalkozó, aki jelenleg táppénzben részesül, de a jogosultsága hamarosan megszűnik, és utána rokkantsági ellátásra válik jogosulttá?
14. cikk / 1079 Átalányadózó egyéni vállalkozó táppénzjogosultságának lejárata
Kérdés: Keresőképtelensége ellenére 2024. december 17-től terheli a minimumjárulék- és szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség azt az átalányadózó egyéni vállalkozót, aki egy évig táppénzben részesült, de december 16-án lejárt a táppénzjogosultsága? Az érintett előreláthatólag még több hónapig keresőképtelen lesz.
15. cikk / 1079 Kisadózó egyéni vállalkozó munkaviszonya
Kérdés: Van valamilyen jogszabályi akadálya annak, hogy egy kft. heti 10 órás munkaviszonyban, havi 100 ezer forint munkabérért foglalkoztasson egy fodrászként működő kisadózó egyéni vállalkozót? Az érintett a munkaviszonyában is fodrászként dolgozna. Amennyiben a jogszabályok nem zárják ki a munkaviszonyban történő foglalkoztatást, akkor a munkaviszony miként kerül figyelembevételre a táppénz, a CSED, illetve a GYED szempontjából, és miként a szolgálati idő tekintetében?
16. cikk / 1079 Heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó
Kérdés: Mentesül a havi minimumjárulék-fizetési kötelezettség alól az az egyéni vállalkozó, aki egy kft.-ben heti 15 órás munkaszerződés és 15 órás szakképzési munkaszerződés, egy másik kft.-ben pedig heti 10 órás munkaszerződés keretében dolgozik?
17. cikk / 1079 Harmadik országbeli munkavállalók bejelentése
Kérdés: Helyesen jár el a több mint 250 fős állománnyal rendelkező munkáltató az általa foglalkoztatott 80-90 fő harmadik országbeli munkavállalók bejelentésével kapcsolatban, ha a munkavállalásra jogosító tartózkodási engedéllyel történő beutazás után megkéri a dolgozók részére az adóazonosító jelet, amelynek birtokában bejelenti a foglalkoztatás megkezdését a ’T1041-es adatlapon fiktív tajszámmal, és a foglalkoztatás megkezdésének napján igényli meg a tajszámot, amelyet azonnal bejelent, amikor megérkezik? A munkaszerződés aláírása, a foglalkoztatás megkezdése és a tajszám igénylése tehát ugyanazon a napon történik. Megfelel a jogszabályoknak ez az eljárás, vagy egy esetleges foglalkoztatásfelügyeleti hatósági ellenőrzés során számítania kell szankciókra a foglalkoztatónak? Kérjük, a Kúria Kfv. 45.183/2022/7-es számú döntését is legyenek szívesek figyelembe venni a válaszadásuk során.
18. cikk / 1079 Egyéni vállalkozó közterhei GYED, GYES, GYET folyósítása alatt
Kérdés: Keletkezik havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettsége, és ha igen, akkor mikortól annak a főállású egyéni vállalkozónak, aki jelenleg GYED-en van a harmadik gyermekével, januártól GYES-t fog kapni, majd a legkisebb gyermek 3 éves kora után GYET-en lesz? Az érintett már a GYED ideje alatt elhelyezkedik heti 30 órás munkaviszonyban, ami a későbbiekben sem fog emelkedni, tekintettel arra, hogy a GYED-ellátás ideje alatt maximum heti 30 órát lehet dolgozni. Az egyéni vállalkozás ügyintézését a vállalkozó férje végzi megbízási díj ellenében, valamint van egy alkalmazottja is.
19. cikk / 1079 Rokkantsági ellátásban részesülő személy kisadózó egyéni vállalkozása
Kérdés:
Van valamilyen akadálya annak, hogy egy jelenleg 61 éves, rokkantsági ellátásban részesülő átalányadózó egyéni vállalkozó 2025. évtől áttérjen a kisadózó vállalkozók tételes adójának hatálya alá? Mennyiben rontja ez a döntés a majdani nyugellátása összegét?
20. cikk / 1079 Szünetelő egyéni vállalkozó
Kérdés: Hogyan alakul az október és a november havi járulékfizetési kötelezettsége egy főfoglalkozású egyéni vállalkozónak, aki 2024. október 15-től táppénzben részesül, majd november 5-től szünetelteti a vállalkozását? A vállalkozó szeptember hónapot követően nem számolt el kivétet.