Összes cikk:
1. cikk / 5081 Ügyvezető egyszerűsített foglalkoztatotti jogviszonya
Kérdés: Bejelentheti alkalmanként egyszerűsített foglalkoztatotti jogviszonyban a társaság tevékenységi körébe tartozó feladatok elvégzésére egy gazdasági társaság az ügyvezetőjét, aki nem tulajdonosa a társaságnak, de díjazásban nem részesül? Nem ütközik valamilyen jogszabállyal az ügyvezető ilyen jellegű tevékenysége, illetve annak bejelentése?
2. cikk / 5081 Megbízási díj számfejtése
Kérdés: Meg kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot, illetve a szociális hozzájárulási adót egy megbízási jogviszonyban foglalkoztatott személy után abban az esetben, ha a megbízás elvégzésének 2023. július 10-től 14-ig tartó időszakában még nem volt nyugdíjas, viszont a kifizetéskor - augusztus 21-én - már öregségi nyugdíjban részesült? Hol található az ezzel kapcsolatos szabályozás? A megbízott 100 ezer forint összegű megbízási díjban részesült, amely alapján a biztosítási kötelezettség fennállna.
3. cikk / 5081 Bt. GYED-ben részesülő beltagjának munkanélküli-ellátása
Kérdés: Jogosult munkanélküli-ellátásra egy betéti társaság beltagja abban az esetben, ha nem működik közre a társaságban, egy kft.-nél GYED folyósítása mellett munkaviszonyban dolgozott, a munkaviszonya azonban 2023. augusztus 15-én megszűnt?
4. cikk / 5081 Kisadózó ellátási alapja
Kérdés: Van valamilyen lehetősége egy diákok érettségire és egyetemi felvételire való felkészítésével foglalkozó kisadózó egyéni vállalkozónak arra, hogy növelje az ellátási alapját? A vállalkozónak semmilyen egyéb jogviszonya, jövedelme nincs, és felmerült benne, hogy 5 éven belül esedékes nyugellátását hátrányosan érinti a kisadózó vállalkozók tételes adója szerinti közteherfizetés.
5. cikk / 5081 Biztosítási jogviszony sztrájk ideje alatt
Kérdés: Hogyan alakul a jogszerű sztrájkban részt vevő munkavállaló biztosítása, ha erre az időszakra - értelemszerűen - nem részesül jövedelemben?
6. cikk / 5081 Táppénzre nem jogosult keresőképtelen munkavállaló
Kérdés: Számfejthet a munkáltató munkabért a biztosítási jogviszony szünetelésének elkerülése érdekében annak a munkavállalónak a részére, akinek a táppénzjogosultsága július 25-én lejárt, de csak augusztus 1-jétől vált keresőképessé? Amennyiben igen, akkor a járulékalapnak ebben az esetben is el kell érnie a minimálbér 30 százalékát?
7. cikk / 5081 Egyéni vállalkozó ekhója
Kérdés: Választhatja a heti 20 órás munkaviszonyában az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás alkalmazását egy átalányadózó egyéni vállalkozó, akinek a vállalkozói bevétele nem érte el az adóköteles összeget, ezért minimumjárulék-fizetést teljesít? Választhatja az ekho szerinti közteherfizetést egy kisadózó egyéni vállalkozó a munkaviszonyában? Az egyéb feltételeknek mindkét érintett megfelel.
8. cikk / 5081 Nyugdíjba vonult munkavállaló baleseti táppénze
Kérdés: Hogyan kell megállapítani a baleseti táppénz összegét annak a dolgozónak, aki 2020. szeptember 1-jétől állt egy kft. alkalmazásában, 2022. december 15-én üzemi balesetet szenvedett, és ettől a naptól 2023. június 30-ig baleseti táppénzt folyósított részére a kifizetőhely, és augusztus 5-től a korábbi balesetből kifolyólag ismét keresőképtelen? A keresőképtelenségről szóló igazoláson az "1" kódot tüntette fel a kezelőorvos. Időközben a munkavállaló 2023. január 9-től öregségi nyugdíjassá vált. Alkalmazhatja a kifizetőhely azt a szabályt, hogy annak, aki ugyanabból az üzemi balesetből kifolyólag a baleseti táppénzre való jogosultság megszűnését követő 180 napon belül újból keresőképtelenné válik, nem lehet kevesebb az ellátás összege a korábban folyósított baleseti táppénz összegénél?
9. cikk / 5081 CSED- és GYED-jogosultság második gyermek esetén
Kérdés: Jogosult lesz CSED-re, majd GYED-re a 2023. augusztus 9-én született második gyermekére tekintettel az édesanya, aki 2019. január 7-től 2021. április 30-ig állt munkaviszonyban korábbi munkahelyén, 2020. november 24-én született gyermekére tekintettel a szülés napjától CSED-ben, 2022. november 24-ig GYED-ben részesült, jelenleg GYES-t folyósítanak a részére, és 2023. május 2-án elhelyezkedett új munkahelyén?
10. cikk / 5081 Cégautó használata
Kérdés: Hogyan, milyen feltételekkel használhatja a munkavállaló a munkáltató tulajdonában lévő személygépkocsit, amit a fennálló kereskedelmi tervezői munkakörének ellátásához, új piaci kapcsolatok kiépítéséhez kapott? Milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak a gépjárművel kapcsolatban?