14 cikk rendezése:
1. cikk / 14 Baleset üzemiségének elbírálása
Kérdés: Jogosult lesz baleseti táppénzre a munkavállaló, vagy el kell utasítani az igényét abban az esetben, ha a kerékpárral történő napi munkába menet során nem a mindennap szokásos legrövidebb úton közlekedett, hanem megszakítva ezt az útvonalat kipróbált egy másikat – elmondása szerint azért, mert még volt ideje –, kitört a kerékpárja kereke, és megsérült?
2. cikk / 14 Munkabaleset, üzemi baleset
Kérdés:
Munkabalesetnek minősíthető, ha egy dolgozónak a csapatépítő tréningen gokartozás után/közben meghúzódott a bokája? A csapatépítő munkanapon volt, aki nem akart részt venni, az aznap szabadságon volt. A rendezvény hivatalosan 7:00 órától 15:00 óráig tartott, a dolgozó bokahúzódása délelőtt kb. 10:30-kor történt, de csak este 18:30-kor jelezte a felettesének.
3. cikk / 14 Baleset üzemiségének megállapítása
Kérdés: Mit tehet a kifizetőhely abban az esetben, ha nem kapja meg a munkabaleseti jegyzőkönyvet? Hogyan kell eljárni akkor, ha a cégnél baleset történt, amelynek következtében az orvos 4-es kóddal keresőképtelen állományba vette a munkavállalót 3 napra, a munkavédelmi szakember azonban nem vett fel munkabaleseti jegyzőkönyvet, csak meghallgatási jegyzőkönyvet az Mvt. 64. §-ának (1) bekezdésére hivatkozva? A kifizetőhelynek az Mvt. 64. §-ának (4) bekezdése szerint a baleset üzemiségének elismeréséhez szüksége van a munkabaleseti jegyzőkönyvre.
4. cikk / 14 Baleset megítélése
Kérdés:
Ugyanolyan felelősséggel tartozik a munkáltató a munkavállalóit ért balesetekért a munkahelyi csapatépítő tréningen, mint a munkaidőben történő munkavégzés során?
5. cikk / 14 Baleset megítélése
Kérdés: Balesetnek, ezen túl üzemi balesetnek minősül, ha a munkavállaló a munkahelyén epilepsziás roham következtében rosszul lesz, elesik, megsérül az arca, és ennek következtében keresőképtelen állományba kerül? A rosszullét előtt a dolgozót sem fizikai, sem egyéb külső hatás nem érte.
6. cikk / 14 Baleset elbírálása
Kérdés: Minősítheti úti balesetnek a kifizetőhely, ha reggel munkába menet a dolgozó kiállt az autóval az udvarról, visszament a kapun belülre, az udvarra azért, hogy bezárja a kerítést, ezután a kiskapuhoz ment, ahol kiállt egy vasdarab a földből, amibe belelépett, és olyan súlyosan megsérült, hogy hosszú ideig keresőképtelen lesz? Jogosult lesz üzemi baleseti táppénzre a dolgozó ebben az esetben?
7. cikk / 14 Baleset gyógykezelés alatt
Kérdés: Üzeminek minősül a fizioterápiás kezelés során elszenvedett baleset az alábbi esetben? A munkavállaló 2019. augusztus 12-től a reumatológiai szakrendelés igazolása alapján keresőképtelen állományban van, különböző kezelésekre kell járnia. Szeptember 17-én a kezelés befejezését követően elcsúszott a műanyag bevonatú padlón, eltört a bokája, amelyet a sebészeten begipszeltek. Jogosult lesz baleseti táppénzre a dolgozó?
8. cikk / 14 Ellátás a dolgozó hibájából bekövetkező baleset esetén
Kérdés: Folyósíthat baleseti táppénzt a kifizetőhely annak a hegesztő munkakörben dolgozó munkavállalónak, aki 2017. június 8-án többszöri figyelmeztetés ellenére is a vaslemezeken csúszkálva játszott, egyensúlyát vesztve elesett, és eltört a keze? A munkavállaló jelenleg is keresőképtelen, az orvosi igazoláson a keresőképtelenség kódja "4", azaz egyéb baleset.
9. cikk / 14 Balesetet okozó munkavállaló ellátásai
Kérdés: Jogosult betegszabadságra az a munkavállaló, aki szabadsága alatt ittasan vezetett járművet, és saját hibájából közúti balesetet okozott? Fel lehet mondani neki a táppénz alatt, illetve követelhet tőle kártérítést a munkáltató a felmerült költségei (betegszabadság, táppénz 1/3) miatt?
10. cikk / 14 Munkába lépés előtt történt baleset
Kérdés: Egy munkavállaló a munkaszerződés aláírását követően, de a tényleges munkába állás előtt, a kötelező munkaalkalmassági orvosi vizsgálatra tartva balesetet szenvedett. Tekinthető ez üzemi úti balesetnek, illetve megilleti a dolgozót ezzel összefüggésben bármilyen ellátás?