389 cikk rendezése:
71. cikk / 389 Külföldi állampolgárságú apa pótszabadsága külföldön született gyermek után
Kérdés: Jogosult az olasz állampolgárságú édesapa Magyarországon az 5 nap "apaszabadságra" abban az esetben, ha itt áll munkaviszonyban, az édesanya pedig észt állampolgár, aki jelenleg is Észtországban tartózkodik újszülött gyermekével? Az észt regisztrációs igazoláson szerepel az apa, illetve a gyermek vezetékneve megegyezik az apáéval. A család egy hónap múlva várhatóan már együtt fog lakni Magyarországon. Amennyiben az apa jogosult a szabadságra, akkor a munkáltató visszaigényelheti ennek költségeit?
72. cikk / 389 Felmondási védelem
Kérdés: Mikor nem lehet felmondást közölni a munkavállalóval? Milyen felmondási védelmek léteznek?
73. cikk / 389 Apa CSED-e
Kérdés: Milyen ellátásra jogosult az a munkavállaló, akinek a szülési szabadságon lévő, CSED-ben részesülő felesége közúti baleset következtében elhunyt? A két hónapos gyermekkel jelenleg az apa van otthon, akinek a jelenlegi munkáltatójánál 10 éves munkaviszonya van.
74. cikk / 389 Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság ellátás nélkül
Kérdés: Maradhat fizetés nélküli szabadságon a gyermek kétéves koráig a jelenleg CSED-ben részesülő édesanya annak ellenére, hogy a GYED-et az apa fogja igényelni, mert így előnyösebb számukra? Amennyiben igen, akkor milyen státuszban lesz a munkavállaló? Meg kell fizetnie a munkáltatónak a minimálbér 30 százaléka alapján a közterheket ebben az esetben?
75. cikk / 389 Ellátások két gyermek után
Kérdés: Jogosult lesz CSED-re és GYED-re a 2022. szeptember 4-én született második gyermek után az édesanya, aki 2020. október hótól rendelkezik egy napi 4 órás munkaidővel? A 2019. december 10-én született első gyermek után az édesapa részesül GYES-ben.
76. cikk / 389 Külföldön született magyar állampolgár gyermek egészségügyi ellátása
Kérdés: Ausztriában született, magyar állampolgár csecsemő magyarországi lakcím hiányában megkaphatja a hazánkban kötelező BCG-oltást térítésmentesen, tekintettel arra, hogy ilyen oltás Ausztriában nincs?
77. cikk / 389 Ügyelet és készenlét
Kérdés: Mi a különbség az ügyelet és a készenlét között?
78. cikk / 389 Kivételes nyugellátás-emelés és egyszeri segély
Kérdés: Milyen támogatást tud igénybe venni az az egyedül élő nyugdíjas személy, aki a folyamatos áremelkedések miatt előreláthatóan nem tud majd megélni a nyugdíjából?
79. cikk / 389 Korhatár előtti ellátásban részesülő személy nyugdíjkorhatár-betöltése
Kérdés: Valóban elveszett a közel tíz év alatt befizetett járuléka egy kft. ügyvezetőjének, aki 2012-től korhatár előtti ellátásban részesül, amely mellett folyamatosan dolgozott, és munkaviszonyában túllépte a megengedett kereseti korlátot, 2021-ben betöltötte a rá irányadó öregségi nyugdíjkor-határt, de a nyugdíjat nem vette igénybe, most viszont azt a felvilágosítást kapta, hogy a korhatár betöltésének időpontjától mégis nyugdíjasnak minősül? Jogosult lehet valamilyen módon az ellátása újraszámítására?
80. cikk / 389 Munkaidő-beosztás módosítása
Kérdés: Rendkívüli munkaidőként kell elszámolni a munkavállaló munkavégzését abban az esetben, ha a munkáltató kevesebb mint hét nappal a munkakezdés előtt módosítja a munkaidő-beosztást? Pl.: Az egyik munkavállaló megbetegedett, ezért a munkáltató délután jelez a dolgozónak, hogy a következő napon két órával korábban kell kezdenie a munkavégzést.