Ukrán menekültek foglalkoztatásának támogatása

Kérdés: Milyen feltételek mellett jár a támogatás az ukrajnai menekültek hazai foglalkoztatása esetén?
Részlet a válaszából: […] A kérdésben a 96/2022. Korm. rendelet ad segítséget. Magyarország a munkáltatóknak nyújtott támogatással segíti az ukrán menekültek magyarországi foglalkoztatását, amely támogatást a munkáltató köteles az ukrán munkavállaló lakhatási és utazási költségei-nek...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. május 17.

Ukrán állampolgár foglalkoztatása

Kérdés: Hogyan foglalkoztatható egy ukrán állampolgár Magyarországon?
Részlet a válaszából: […] ...épületgépész, éttermi dolgozó, informatikus, programozó, kasszás, mérnök, szakács és varrónő is. E hiányszakmákban foglalkoztatott ukrán állampolgárok 180 napos perióduson belül 90 napig egyrészt vízummentesen tartózkodhatnak Magyarországon, és a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. március 8.

Ukrajna szociálpolitikai jogállása

Kérdés: Hogyan kell alkalmazni a magyar- szovjet szociálpolitikai megállapodást a Magyarországon dolgozó ukrán munkavállalók, illetve az Ukrajnában dolgozó magyar munkavállalók vonatkozásában, tekintettel arra, hogy a médiumokban több ízben elhangzott, hogy Ukrajna kilép, illetve kilépett a Független Államok Közösségéből?
Részlet a válaszából: […] Valóban, társadalombiztosítással összefüggő ügyekben, Ukrajna vonatkozásában a több mint fél évszázados magyar-szovjet (1963. évi 16. tvr.) szociálpolitikai egyezmény, illetve az ennek végrehajtását segítő 7/1964. MüM rendelet előírásai figyelembevételével járunk el,...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2014. október 21.

Ukrán állampolgárságú munkavállaló foglalkoztatása

Kérdés: Kell-e engedélyt kérni egy ukrán állampolgárságú, magyarországi lakóhellyel és állandó tartózkodási engedéllyel rendelkező munkavállaló foglalkoztatásához?
Részlet a válaszából: […] ...foglalkoztatása történik. Azonban a 355/2009. Korm. rendelet 2. § (1) bekezdésemintegy 25 pontban felsorol olyan kivételeket, amikor az ukrán állampolgármagyarországi foglalkoztatásához nincs szükség engedélyre. A kérdésből nem állapítható meg, hogy ilyen esetről...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2010. október 26.

Ukrán állampolgárságú tagok jogviszonya

Kérdés: Milyen biztosítási jogviszonya és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik annak a két ukrán állampolgárnak, akik Magyarországon magyar gazdasági társaságot alapítanak nagykereskedelmi tevékenységre? Az ügyvezető közreműködésre kötelezett, a másik tulajdonos munkaviszony keretében végez tevékenységet. Az ügyvezető megbízási szerződés alapján látja el az ügyvezetői tevékenységet.
Részlet a válaszából: […] ...mértékű egészségügyi hozzájárulástköteles a társaság a járulékok és a tételes eho helyett fizetni, de csak abbanaz esetben, ha az ukrán állampolgárságú ügyvezető az Szja-tv. 3. § 2. pontjaszerint belföldi illetőségűnek minősül [Eho-tv. 3. § (1)...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. május 20.

Ukrán állampolgár adófizetési kötelezettsége

Kérdés: Hogyan kell az adófizetési kötelezettségét teljesítenie, és melyik országban adóköteles annak az ukrán állampolgárnak a jövedelme, aki Magyarországon lévő örökölt ingatlanát értékesíti? Milyen időpontig kell a bevallási kötelezettségét teljesítenie?
Részlet a válaszából: […] ...és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról a jövedelemadók és vagyonadók területén - egyezményt kell alkalmazni. Ha az ukrán állampolgárt az eladott ingatlanon kívül más nem köti Magyarországhoz, akkor valószínűleg ukrán illetőségű.Az egyezmény...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2004. február 24.

Nyugdíjszerző idő ukrán állampolgárok esetében

Kérdés: Jogosultak lesznek-e nyugdíjra a korhatár elérésekor egy kft. ukrán állampolgárságú munkavállalói, akik után a cég, illetve egy szövetkezet is megfizeti a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot?
Részlet a válaszából: […] ...kérdésben magyar társaság által foglalkoztatott ukrán állampolgárokról van szó, akikre kiterjed a biztosítás, tehát a Tbj-tv. 6. §-ának (1) bekezdése értelmében a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot szerezhetnek.Fenti jogszabályi...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2003. június 3.