377 cikk rendezése:
231. cikk / 377 Munkaidőkeretben dolgozó munkavállaló szabadsága, betegszabadsága
Kérdés: Hogyan kell kiszámolni a szabadságot és a betegszabadságot egy háromhavi munkaidőkeretben dolgozó munkavállaló esetében? A munkavállaló két hétig volt egybefüggően szabadságon. Hány munkanapra kell elszámolni a távolléti díjat ebben az esetben? A dolgozó a munkaidő-beosztás szerint kedden-szerdán, valamint szombaton és vasárnap 12 órában dolgozik, hétfőn, csütörtökön és pénteken pedig pihenőnapja van. Hány napot kell elszámolni, ha péntektől hétfőig szabadságot kér?
232. cikk / 377 GYES-ről visszatérő dolgozó szabadságának számfejtése
Kérdés: A régi 8 órára megállapított, vagy az új 6 órára kiszámított bér alapján kell-e számfejteni a szabadságot a dolgozó részére abban az esetben, ha gyermeke születése előtt 8 órás munkaviszonya volt, most pedig a GYES igénylésével egyidejűleg 6 órára megy vissza dolgozni, és így a fizetése is kevesebb lesz?
233. cikk / 377 Munkarend megváltoztatása
Kérdés: Elrendelheti-e a munkarend változását, és bevezethet-e munkaidőkeretet a munkáltató a munkaszerződés módosítása nélkül? Az eredeti szerződés heti 40 óra munkaidőt ír elő 5+2 munkarendben.
234. cikk / 377 Szabadság kiadása munkaidőkeretet alkalmazó foglalkoztatónál
Kérdés: A beosztás szerinti munkanapokra vagy az 5/2 munkarend szerinti munkanapokra kell elszámolni a fizetett szabadságot és a betegszabadságot annál a foglalkoztatónál, aki háromhavi munkaidőkeretben több műszakos munkarendben foglalkoztatja munkavállalóit, napi 8 órás munkaidővel? A pihenőidő a munkaidőkeret átlagában 48 óra hetente, melyet kéthetente összevontan adnak ki. A munkaidő-beosztást egy hétre előre közlik.
235. cikk / 377 Átlagkereset számítása
Kérdés: Miből kell átlagkeresetet számítani abban az esetben, ha egy cég fel kíván mondani egy 2002 áprilisa óta foglalkoztatott munkavállalónak, aki 2007. január 3-tól 2009. január 3-ig baleseti táppénzen volt, és jelenleg felhalmozott szabadságát tölti? A munkáltató nem üzemeltet társadalombiztosítási kifizetőhelyet.
236. cikk / 377 Részmunkaidős munkavállaló étkezési jegye
Kérdés: Jogosult-e étkezési utalványra egy négyórás részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállaló? A teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi 6000 forintos étkezési utalványt kapnak.
237. cikk / 377 Betegszabadság teljesítménybér esetén
Kérdés: Teljesítménybéres fizetés esetén van-e valamilyen kötelező minimumfizetési kötelezettség abban az esetben is, ha nincs teljesítmény? Egy vállalkozás nyugdíjas munkavállalói eddig havi fix bérrel, minimálbérrel voltak bejelentve, de a megrendelések csökkenése miatt a munkáltató szeretne áttérni a teljesítményarányos fizetésre, a teljesítménybér 10 forint/km lenne. Hogyan alakul ebben az esetben a betegszabadság összege?
238. cikk / 377 Részmunkaidős foglalkoztatás támogatása
Kérdés: Van-e valamilyen eltérés a részmunkaidős és a teljes munkaidős foglalkoztatás között? Valóban jogosultak-e a munkáltatók kedvezményre a részmunkaidős foglalkoztatás esetén?
239. cikk / 377 GYES-en lévő munkavállaló foglalkoztatási kötelezettsége
Kérdés: Vissza kell-e vennie a munkáltatónak a GYES-en lévő munkavállalót, amennyiben a GYES folyósítása mellett dolgozni kíván? Mi a teendő abban az esetben, ha a munkáltató nem tud munkát adni a munkavállalónak, mert semmilyen bevételszerző tevékenységet nem végez?
240. cikk / 377 Munkaidő csökkentése
Kérdés: Milyen adminisztrációs kötelezettségei vannak a munkáltatónak a hatóságokkal, illetve a munkavállalókkal szemben abban az esetben, ha a 12 fő főfoglalkozású munkavállaló heti 40 órás munkaviszonyát a megrendelések csökkenése miatt heti 30 órára kívánja csökkentetni? Kell-e módosítani a munkaszerződést abban az esetben, ha ez a csökkentés csak időleges?