954 cikk rendezése:
51. cikk / 954 Szabadság megszakítása, elhalasztása
Kérdés: Milyen esetben lehet a már kiadott szabadságot megszakítani, illetve a szabadság időpontját elhalasztani?
52. cikk / 954 Munkabaleset, üzemi baleset
Kérdés: Munkabalesetnek minősíthető, ha egy dolgozónak a csapatépítő tréningen gokartozás után/közben meghúzódott a bokája? A csapatépítő munkanapon volt, aki nem akart részt venni, az aznap szabadságon volt. A rendezvény hivatalosan 7:00 órától 15:00 óráig tartott, a dolgozó bokahúzódása délelőtt kb. 10:30-kor történt, de csak este 18:30-kor jelezte a felettesének.
53. cikk / 954 Letiltás mértéke
Kérdés: Jogosult a munkáltató a munkabér 33 százalékát lényegesen meghaladó összeget levonni a munkavállaló béréből annak ellenére, hogy a végrehajtó felhívásában csak a bér 33 százaléka szerepel? Helyesen járt el a munkáltató, ha korlátozás nélkül végrehajtotta a bér 200 ezer forint feletti részét a Vht. 63. §-ára hivatkozással, vagy ez az eljárás csak több letiltás esetén alkalmazható?
54. cikk / 954 Letiltás sorrendje
Kérdés: Helyesen jár el a munkáltató, ha csak egy levonást teljesít egy napi 4 órás megváltozott munkaképességű munkavállaló 88.711 forintos nettó munkabéréből, amelyet több darab nagy összegű letiltás is terhel, tekintettel arra is, hogy a hatályos jogszabályok alapján csak a nettó 60.000 forint feletti rész vonható végrehajtás alá?
55. cikk / 954 Felmondás indoklása
Kérdés: Megszüntetheti a munkáltató a munkajogviszonyt a közösségi platformon közzétett tartalmak miatt?
56. cikk / 954 Nyilatkozat adókedvezményről jogállásváltozás esetén
Kérdés: Érvényesítheti folyamatosan a családi kedvezményt a foglalkoztató abban az esetben, ha egy határozott idejű megbízásos jogviszonyban foglalkoztatott munkavállalóval a jogviszony megszűnését követő napon munkaviszonyt létesít, vagy új nyilatkozat kitöltése szükséges? Önellenőrzést kell benyújtania a munkáltatónak abban az esetben, ha a nyilatkozat hiányában a munkaviszonyban nem érvényesítette a kedvezményt?
57. cikk / 954 CSED és GYED igénylése
Kérdés: Pontosan milyen dokumentumokat, okmányokat kell leadni a kérelmezőnek a CSED- és GYED-igény mellé? A kifizetőhelyi tájékoztató CSED és GYED esetében is csak a születési anyakönyvi kivonatot írja. Szükséges ezenkívül pl. a gyermek tajkártyája, adóazonosító jele vagy lakcímkártyája?
58. cikk / 954 „Próbanap”
Kérdés: Foglalkoztatható egy próbanapon a munkavállaló egy Balaton-parti lángossütőben annak érdekében, hogy a munkáltató meg tudja állapítani, hosszabb távon is alkalmas a munkavégzésre? Szabályos egyáltalán a próbanap intézménye?
59. cikk / 954 Rendkívüli munka bérezése
Kérdés: Utalhatja jogszerűen a munkáltató a túlmunkára járó munkabért a tárgyhónapot követő hónap utolsó napjáig abban az esetben, ha a zárás csak hónap közepén történik meg, ezért a 10-ei munkabérrel nem minden esetben tudják elutalni ezt a járandóságot? A cégnél nincs munkaidőkeret.
60. cikk / 954 Külföldre költöző munkavállaló távmunkavégzése
Kérdés: Ki kell jelenteni a ’T1041 nyomtatványon egy magyar cég magyar állampolgárságú munkavállalóját, aki néhány hónapja kiköltözött az egész családjával Máltára, és a továbbiakban onnan végzi a munkáját távmunkában? A dolgozó még rendelkezik magyar állandó lakcímmel, de a tajkártyája már nem érvényes Magyarországon, a férje munkaviszonyban dolgozik Máltán, ő pedig egyéni vállalkozást indított, a gyermekeik ott járnak óvodába és iskolába. Ebben az esetben csak a személyi jövedelemadót kell levonni tőle, és szociális hozzájárulási adót kell fizetni utána? Milyen igazolásokat kell bekérnie a munkáltatónak ebben az esetben? Négygyermekes anyaként továbbra is jogosult az adókedvezményre? Helyesen gondolja a munkáltató, hogy családi pótlékra, és így a családi kedvezményre a továbbiakban nem jogosult a munkavállaló? Hogyan változik a fenti munkavállaló bejelentése, számfejtése, NÉTAK-kedvezménye és családi kedvezménye abban az esetben, ha eladja magyarországi ingatlanát, és nem lesz magyar állandó lakcíme sem?