117 cikk rendezése:
1. cikk / 117 Családi pótlék keresőtevékenységet végző gyermek után
Kérdés: Érinti a szülő családi pótlékra jogosultságát, ha a nappali tagozatos középiskolai tanuló gyermeke hétvégeken dolgozik? Van valamilyen összeghatár a gyermek keresetére vonatkozóan? Létesíthet esetleg kisadózó egyéni vállalkozást a családi pótlék veszélyeztetése nélkül?
2. cikk / 117 Vér szerinti gyermek után járó családi pótlék gyámolt gyermek nagykorúsága után
Kérdés: Milyen összegű családipótlék-ellátás folyósítható a vér szerinti gyermekre tekintettel abban az esetben, ha a szülők az anya testvérének halála után annak kiskorú gyermekét gyámként a saját háztartásukban nevelték a saját gyermekükkel együtt, de a gyámolt gyermek 2025. június 16-án betöltötte a 18. életévét, így a továbbiakban saját maga kapja az ellátást? A gyermek középiskolában tanul, saját jövedelemmel nem rendelkezik, továbbra is a gyámszülők gondoskodnak róla.
3. cikk / 117 Doktoranduszképzésen tanuló gyermek figyelembevétele a családi pótlék összegénél
Kérdés: Beszámítható továbbra is a családi pótlék összegének számítása során a legidősebb gyermek, aki osztatlan képzésű gyógyszerészdiplomáját 2024. júniusban kapta meg, majd felvették nappali tagozatos doktorandusznak, amely ugyanannak a képzésnek a folytatása?
4. cikk / 117 Családi pótlék rendszeres jövedelemben részesülő gyermek esetén
Kérdés: A családi pótlékra való jogosultság szempontjából a köznevelési intézmény tanulója egyszerűsített foglalkoztatás keretében végez keresőtevékenységet. Beletartozik az egyszerűsített foglalkoztatás bevétele az adóköteles jövedelem fogalmába? Tehát ebben az esetben is él a szabály, hogy ha három egymást követő hónapban ez a bevétel meghaladja a minimálbér összegét, nem jogosult tovább a családi pótlékra?
5. cikk / 117 Családi pótlék érettségi vizsgát tett gyermek után
Kérdés: Kaphatja továbbra is a családi pótlékot a szülő az érettségi vizsgát tett gyermeke után, aki szeptembertől továbbtanul?
6. cikk / 117 Jövedelemmel rendelkező gyermek figyelembevétele
Kérdés: A családi pótlék összegénél és ezáltal a családi adókedvezménynél is figyelembe vehető az a felsőoktatás nappali tagozatán tanuló gyermek, aki őstermelők családi gazdaságának a tagja?
7. cikk / 117 Nagykorú gyámolt gyermek
Kérdés: Milyen feltételeknek kell teljesülnie a nagykorúságot elért gyámolt gyermek esetében ahhoz, hogy beszámítson az iskoláztatási támogatás összegébe, amelyet a gyámszülő a vér szerinti gyermekei után kap?
8. cikk / 117 Középiskolás egyéni vállalkozó
Kérdés: Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli azt a 18. életévét betöltött középiskolás diákot, aki egyéni vállalkozást indít? Lehet kisadózó? Hogyan érinti a vállalkozás indítása a szülő családipótlék-jogosultságát?
9. cikk / 117 Mesterképzésben részt vevő gyermek
Kérdés: Beszámítható a kisebb gyermek után folyósítandó családi pótlék összegébe a mesterképzésben részt vevő nagyobb gyermek?
10. cikk / 117 Adókedvezmény egyetemi tanulmányok halasztása esetén
Kérdés: Hogyan kell megállapítani a gyermekek után járó adókedvezményt az alábbi esetben? A munkavállalónak két gyermeke van, az egyik 16 éves, nappali tagozatos szakközépiskolai tanuló, a másik gyermek idén ősztől ment volna nappali tagozatos egyetemre, de nem tudja megkezdeni a tanulmányait, mert nem rendelkezik három oltással, ezért most félévet halaszt. A dolgozó nyilatkozatában az alábbiak szerint kérte az adókedvezmény elszámolását: 2022. január-június hónapokban 2 gyermekre havi 40 000 forint (20 000 forint/gyermek), 2022. július hónaptól havi 20 000 forint (egy kedvezményezett eltartott és egy eltartott gyermek után). Helyesen gondolja a munkáltató, hogy a halasztás miatt július hónaptól már csak egy gyermekre tekintettel jár a kedvezmény, havi 10 000 forint összegben? Hogyan kell rendezni a többletként levont kedvezményt? Korrigálhatja a jogtalan levonást a munkáltató, vagy a munkavállaló rendezi majd a 2022. évről szóló személyijövedelemadó-bevallásában? Hogyan kell eljárni akkor, ha a nagyobb gyermek keresztfélévesként mégis elkezdi az egyetemet 2023. januárban?