114 cikk rendezése:
21. cikk / 114 Figyelembe vehető gyermek
Kérdés: Hová fordulhat a szülő, ha nem ért egyet azzal, hogy a gyógyszerésznek tanuló, doktoranduszképzésben részt vevő gyermekét nem veszik figyelembe a családi pótlék folyósításakor?
22. cikk / 114 Családi kedvezmény
Kérdés: Hogyan alakul a családi kedvezmény igénybevételi lehetősége az alábbi esetben? 3 gyermekével közös háztartásban élő édesanya családi kedvezményt vesz igénybe. A legidősebb gyermek saját jogán kapja a családi pótlékot, a középső gyermek 3. éves nappali tagozatos egyetemi hallgató, jelenleg 3 hónapos kötelező gyakorlati képzésén vesz részt, a harmadik gyermek pedig másodéves nappali tagozatos főiskolás. Ennek megfelelően a munkavállalónak 1 fő kedvezményezett eltartottja és 2 fő eltartottja van, és havi 33 000 forint összegű adókedvezményt vett igénybe. A három hónapos kötelező gyakorlaton részt vevő tanuló az első hónapban minimálbér alatti jövedelmet kapott, de a másik két hónapban ezt túllépték 30 ezer forinttal. Be kell nyújtani valamilyen igazolást a súlyosan fogyatékos legidősebb gyermek után, aki saját jogán kapja a családi pótlékot? Az elmúlt két évben semmilyen papírt nem küldtek be a kormányhivatalhoz. A figyelembevételhez elegendő megőrizni az iskolai látogatási igazolást?
23. cikk / 114 Gyámolt gyermek nagykorúvá válása
Kérdés: Jogosultak lesznek magasabb összegű családi pótlékra a saját gyermekeik után a korábbi gyámok a következő esetben? Egy házaspár az egyik szülő testvérének elhalálozása miatt annak kiskorú gyermekét saját háztartásában gyámként nevelte a 2 kiskorú saját gyermekével együtt. A gyámolt gyermek nagykorúvá vált, ezért a családi pótlékot saját jogán maga kapja, de nevelése továbbra is a házaspár otthonában történik, mert még középiskolában tanul, saját jövedelemmel nem rendelkezik. Ki és milyen feltételekkel jogosult a családi kedvezmény igénybevételére?
24. cikk / 114 Családi pótlék nyári szünidőre
Kérdés: Valóban jár a családi pótlék a nyári szünidőre az után a gyermek után, aki felsőoktatási intézményben tanul tovább? Mit kell tenniük a szülőknek annak érdekében, hogy biztosan megkapják az ellátást?
25. cikk / 114 Külföldön élő személy családi pótléka
Kérdés: Van valamilyen teendője annak a személynek, aki már hosszabb ideje külföldön él, de a családi pótlékot még mindig kapja Magyarországról, és ez alatt az idő alatt semmilyen igazolást nem kért tőle a folyósító? Hibás ez az eljárás, illetve követett el valamilyen hibát a kérelmező?
26. cikk / 114 Megváltozott munkaképességű személy ellátásai
Kérdés: Kaphat egyidejűleg az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén rokkantsági ellátást, teljes összegű árvaellátást (60 százalékos rokkantság címén) és magasabb összegű családi pótlékot egy 18 éves kora óta folyamatosan leszázalékolt személy? Mennyit kereshet egy hónapban anélkül, hogy bármelyik ellátása is veszélybe kerüljön?
27. cikk / 114 Családipótlék-jogosultság
Kérdés: Hány éves korig jár a családi pótlék, és hogyan lehet megszüntetni az ellátás folyósítását?
28. cikk / 114 Özvegyi nyugdíj feléledése
Kérdés: Feléled valamikor az özvegyi nyugdíjra jogosultsága annak az 1955-ben született nőnek, akinek a férje 2002 februárjában hunyt el?
29. cikk / 114 Táppénz alapja
Kérdés: Hogyan kell kiszámolni a táppénz alapját annak a munkavállalónak az esetében, aki 2014. február 1-jétől áll a munkáltató alkalmazásában, előtte megszakadt a folyamatos biztosítási ideje, a betegszabadságát kimerítette, és 2014. október 9-től 2014. október 11-ig táppénzen volt? Az október havi teljes keresete 105 818 forint volt.
30. cikk / 114 Vasárnapi pótlék
Kérdés: Rendszeres vagy nem rendszeres jövedelemként vehető figyelembe az ellátások számítása során az Mt. 140. §-ában meghatározott vasárnapi pótlék abban az esetben, ha a munkaszerződésben nem szerepel, de a vasárnapi munkavégzés elrendelése esetén kifizetésre került? Helyesen járt el a munkáltató, ha rendszeres jövedelemként vette figyelembe a pótlékot annak ellenére, hogy a munkáltatónál a tavalyi évben csak egy hónapban került sor ilyen kifizetésre?