230 cikk rendezése:
201. cikk / 230 Külföldön szerzett szolgálati idő
Kérdés: 1975-ben született, munkavállalási engedély alapján több éve Olaszországban dolgozó – és ott a kötelező járulékokat megfizető – férfi munkavállaló a továbbiakban Magyarországon szeretne dolgozni. Van-e valamilyen lehetőség arra, hogy a befizetett járulék alapján a hazaköltözés előtt egy összegben megkapja azt a nyugdíjat, amelyre Olaszországban jogosulttá vált? Abban az esetben, ha ez a lehetőség nem adott, hogyan tud a külföldi évek alapján szolgálati időt szerezni, illetve milyen okmányokat kell beszereznie, hogy a későbbiekben igazolni tudja a munkaviszonyát? Van-e valamilyen biztosíték arra, hogy ez az időszak majd a nyugdíjszámításnál figyelembevételre kerül? Hogyan változik a helyzet abban az esetben, ha nem az Európai Unió tagállamában történik a munkavállalás?
202. cikk / 230 Szüléssel kapcsolatos egészségbiztosítási ellátások és a gyermekgondozási segély
Kérdés: Milyen ellátások illetik meg a kismamát gyermekszülés esetén, milyen feltételeknek kell érvényesülniük a jogosultsághoz, illetve hogyan történik az ellátások igénylése?
203. cikk / 230 1955-ben született köztisztviselő nő nyugellátása
Kérdés: Melyik évben jogosult korengedményes vagy előrehozott öregségi nyugdíjra az a nő, aki 1955-ben született, és 1970 óta rendelkezik folyamatos munkaviszonnyal, tehát 2005. évben lesz ötvenéves, és a 35 éves köztisztviselői jubileumi jutalomra jogosult?
204. cikk / 230 1962-ben született nő nyugellátása
Kérdés: A jelenlegi szabályok alapján előreláthatólag mikortól jogosult nyugellátásra, illetve ha korkedvezménnyel megy nyugdíjba, az öregségi nyugdíjkorhatár elérése után megkapja-e a teljes öregségi nyugdíjat az az 1962-ben született nő, aki a gimnázium elvégzése után 1 évet dolgozott, majd 4 évig egyetemre járt, amelynek elvégzése után egy hónap múlva elhelyezkedett és dolgozott, közben férjhez ment, szült 3 gyereket, kihasználta a GYES, GYED, GYET adta lehetőségeket, de a munkaviszonya folyamatos volt?
205. cikk / 230 Rokkantnyugdíjas személy munkavállalása az EU-ban
Kérdés: Vállalhat-e munkát az EU-ban (pl. Ausztria) egy rokkantnyugdíjas személy? Amennyiben igen, milyen feltételeknek kell teljesülni ahhoz, hogy a dolgozó magyarországi rokkantsági nyugdíját ne veszítse el?
206. cikk / 230 1950-ben született nő korengedményes nyugdíja
Kérdés: Köthet-e megállapodást a munkáltató korengedményes nyugdíjra az 1950-ben született nő munkavállalója javára?
207. cikk / 230 Külföldön szerzett szolgálati idő
Kérdés: Mikor mehet nyugdíjba az az 1945-ben született férfi, aki 13 éve Ausztriában dolgozik (úgy tudja, hogy ott 15 év munkaviszony kell a nyugdíjhoz), és Magyarországon 25 év munkaviszonnyal rendelkezik? Összeadódnak-e a szolgálati évek? 60 évesen mehet nyugdíjba? Mindkét államból kaphatja az ellátást a ledolgozott évei után?
208. cikk / 230 1953-ban született nő nyugellátása
Kérdés: 1953-ban született nő dolgozónak 3 gyermeke van. A jelenlegi törvények alapján 59 éves korában, 40 év szolgálati idővel mehet nyugdíjba. Szeretne azonban ennél korábban, 53 éves korban otthon maradni, akár csökkentett nyugdíjjal is. Ekkorra 34 év szolgálati ideje lesz. A három gyermekére megkapja-e a plusz három év szolgálati időt? Jogosult-e a csökkentett nyugdíjra 59 éves korában, vagy ennek megállapítására csak 62 éves korában lesz lehetőség?
209. cikk / 230 Öregségi nyugdíj
Kérdés: Mikor és milyen feltételekkel mehet legkorábban öregségi vagy előrehozott öregségi nyugdíjba egy kft. 1946 októberében született, 40 éves munkaviszonnyal rendelkező férfi alkalmazottja?
210. cikk / 230 Szolgálati idő megvásárlása
Kérdés: Vásárolhat-e szolgálati időt, és ha igen, milyen összeg ellenében egy 57 éves, 11 év 360 nap munkaviszonnyal rendelkező nő, aki öregségi nyugdíjba szeretne menni?