224 cikk rendezése:
191. cikk / 224 Romániába visszatelepülő személy nyugdíja
Kérdés: Kaphatja-e Romániában a magyar nyugdíjat az az 1990-es évek elején hazánkban munkát vállaló erdélyi személy, aki időközben magyar állampolgárságot kapott, nyugdíjba vonult és most szeretne hazatérni?
192. cikk / 224 Felszámolás alatt álló társas vállalkozó nyugdíja
Kérdés: Befolyásolja-e az a tény a társas vállalkozó nyugdíját, hogy a vállalkozás felszámolásra került, és a fizetendő járulékok behajthatatlanná váltak?
193. cikk / 224 1949-ben született közalkalmazott nyugellátása
Kérdés: Elmehet-e előrehozott öregségi nyugdíjba 2006. május 4-én, 57 éves korában az az 1949. május 4-én született közalkalmazott, aki addig 42 év munkaviszonnyal fog rendelkezni? Hány hónap felmentési idő jár nyugdíjazáskor, és mikor kezdheti meg ennek igénybevételét?
194. cikk / 224 1952-ben született nő nyugellátása
Kérdés: A jelenlegi szabályok szerint igényelhet-e 2008. május 8-án előrehozott korengedményes nyugdíjat az a jelenleg aktív dolgozó nő, aki 1952. május 8-án született, több mint 41 év munkaviszonnyal rendelkezik jelenleg (1966. szeptember 1-jétől ipari tanulóként 3 évet dolgozott, és folyamatos a munkaviszonya), 3 felnőttkorú gyermek édesanyja. Mi a módja annak, hogy nyugdíjba menjen 56. életévének betöltésével? Hány évet kell megvásárolnia, ill. előre kifizetni a munkáltatóval kötött megállapodás alapján? Amennyiben ez lehetséges, a hatályos szabályozás alapján mennyivel kap kevesebb nyugdíjat, mintha 59 évesen menne nyugdíjba? Van-e valamilyen lehetőség arra, hogy ez a nő 59 éves kora előtt menjen nyugdíjba?
195. cikk / 224 Külföldön szerzett szolgálati idő
Kérdés: 1975-ben született, munkavállalási engedély alapján több éve Olaszországban dolgozó – és ott a kötelező járulékokat megfizető – férfi munkavállaló a továbbiakban Magyarországon szeretne dolgozni. Van-e valamilyen lehetőség arra, hogy a befizetett járulék alapján a hazaköltözés előtt egy összegben megkapja azt a nyugdíjat, amelyre Olaszországban jogosulttá vált? Abban az esetben, ha ez a lehetőség nem adott, hogyan tud a külföldi évek alapján szolgálati időt szerezni, illetve milyen okmányokat kell beszereznie, hogy a későbbiekben igazolni tudja a munkaviszonyát? Van-e valamilyen biztosíték arra, hogy ez az időszak majd a nyugdíjszámításnál figyelembevételre kerül? Hogyan változik a helyzet abban az esetben, ha nem az Európai Unió tagállamában történik a munkavállalás?
196. cikk / 224 Szüléssel kapcsolatos egészségbiztosítási ellátások és a gyermekgondozási segély
Kérdés: Milyen ellátások illetik meg a kismamát gyermekszülés esetén, milyen feltételeknek kell érvényesülniük a jogosultsághoz, illetve hogyan történik az ellátások igénylése?
197. cikk / 224 1955-ben született köztisztviselő nő nyugellátása
Kérdés: Melyik évben jogosult korengedményes vagy előrehozott öregségi nyugdíjra az a nő, aki 1955-ben született, és 1970 óta rendelkezik folyamatos munkaviszonnyal, tehát 2005. évben lesz ötvenéves, és a 35 éves köztisztviselői jubileumi jutalomra jogosult?
198. cikk / 224 1962-ben született nő nyugellátása
Kérdés: A jelenlegi szabályok alapján előreláthatólag mikortól jogosult nyugellátásra, illetve ha korkedvezménnyel megy nyugdíjba, az öregségi nyugdíjkorhatár elérése után megkapja-e a teljes öregségi nyugdíjat az az 1962-ben született nő, aki a gimnázium elvégzése után 1 évet dolgozott, majd 4 évig egyetemre járt, amelynek elvégzése után egy hónap múlva elhelyezkedett és dolgozott, közben férjhez ment, szült 3 gyereket, kihasználta a GYES, GYED, GYET adta lehetőségeket, de a munkaviszonya folyamatos volt?
199. cikk / 224 Rokkantnyugdíjas személy munkavállalása az EU-ban
Kérdés: Vállalhat-e munkát az EU-ban (pl. Ausztria) egy rokkantnyugdíjas személy? Amennyiben igen, milyen feltételeknek kell teljesülni ahhoz, hogy a dolgozó magyarországi rokkantsági nyugdíját ne veszítse el?
200. cikk / 224 1950-ben született nő korengedményes nyugdíja
Kérdés: Köthet-e megállapodást a munkáltató korengedményes nyugdíjra az 1950-ben született nő munkavállalója javára?