165 cikk rendezése:
131. cikk / 165 Munkáltatói jogkör gyakorlása, munkáltatói jogkör átruházása
Kérdés: Mit jelent pontosan a munkáltatói jogkör, és ki, milyen feltételekkel gyakorolhatja?
132. cikk / 165 Próbaidő alatt keresőképtelenné váló munkavállaló táppénze
Kérdés: Hány napig jogosult táppénzre az a biztosított, aki a próbaidőn belül veszélyeztetett terhesként keresőképtelen beteg lett? A próbaidőből még egy hónap van hátra. Jelenlegi jogviszonya előtt 30 napig passzív jogon részesült táppénzben. A megelőző munkahelyén volt 2 éves munkaviszonya. E munkáltatótól jogosult lesz-e 90 nap passzív táppénzre? Kérhet-e méltányosságból táppénzt az OEP vezetőjétől? Munkanélküli-segélyre jogosult lesz, s ez alapján kaphat-e terhességi-gyermekágyi segélyt és gyermekgondozási díjat?
133. cikk / 165 Segítő családtagi és alkalmi munkavállalói foglalkoztatás
Kérdés: A nyári hónapokban tevékenykedhet-e segítő családtagként, díjazás nélkül egy balatoni üzletben a működtető vállalkozás egyik tagjának fia, aki egy másik vállalkozásban tag? Köthet-e a vállalkozás a feladatok ellátására alkalmi munkavállalási szerződést?
134. cikk / 165 Munkaügyi ellenőrzés lehetséges szankciói
Kérdés: Milyen jogosultságai vannak a munkaügyi ellenőröknek, illetve milyen következményekkel járhat a munkaügyi ellenőrzés?
135. cikk / 165 Ellátás megtérítése munkaerő-kölcsönzés esetén
Kérdés: Munkaerő-kölcsönzés esetén a kölcsönbe adó vagy a kölcsön vevő munkáltató köteles-e megtéríteni a baleseti táppénzt abban az esetben, ha a munkaügyi vizsgálat megállapította, hogy a baleset azért történt, mert a munkavállaló baleseti oktatása nem történt meg?
136. cikk / 165 EMMA-bejelentés teljesítése
Kérdés: Hogyan teljesítheti az EMMA-adatszolgáltatást a munkáltató büntetés nélkül abban az esetben, ha a munkavállaló bejelentés nélkül távozik, és soha többé nem jön dolgozni? Néhány iparágban ez gyakran előfordul, a munkáltató nem tudja, mi történt a dolgozóval, legjobb esetben 2-3 hét múlva megjelenik az irataiért, a visszamenőleges kijelentés miatt azonban a Munkaügyi Főfelügyelőség már büntetést szab ki.
137. cikk / 165 Idénymunka
Kérdés: Mit jelent pontosan az idénymunka, milyen szerződést kell kötni a dolgozóval, és milyen feltételekkel történhet a foglalkoztatás, illetőleg lehet-e külföldieket is alkalmazni ilyen jellegű munkavégzésre?
138. cikk / 165 Diákok alkalmazása
Kérdés: Egy kft. a nyári szünet idejére több középiskolai diákot kíván alkalmazni differenciált jövedelmezéssel. Milyen közterheket kell fizetni a foglalkoztatott diákok után, illetve milyen bejelentési és nyilvántartási kötelezettségek terhelik a céget?
139. cikk / 165 Próbaidő kikötése határozott idejű munkaszerződés esetén
Kérdés: Az érvényben lévő jogszabályok alapján kiköthető-e próbaidő a határozott időre kötött munkaszerződésben?
140. cikk / 165 Nyugdíjas munkavállaló hétvégén történő alkalmazása
Kérdés: Egy társaság az őrzés-védelmi feladatok ellátását minden szombaton és vasárnap egy nyugdíjas alkalmazásával kívánja megoldani. A megjelölt napokon a munkaidő reggel 7 órától délután 18 óráig tartana. Milyen munkaügyi (pl. szabadnap) és bérezési vonzata van a rendszeresen visszatérő szombati és vasárnapi alkalmazásnak?