20 cikk rendezése:
11. cikk / 20 Szabadság átvitele a következő évre
Kérdés: Joga van-e egy munkáltatónak úgy rendelkezni, hogy a 2008. évre járó szabadság egy részét csak 2009-ben adja ki a munkavállaló részére? Vizsgálhatják-e ezt a kérdést a munkaügyi ellenőrök?
12. cikk / 20 Tehergépjármű-vezető munka- és pihenőideje
Kérdés: Megsértett-e valamilyen jogszabályt a munkáltató, illetve milyen intézkedéseket kellett volna megtennie az alábbi esetben? Egy tehergépkocsi-vezető 06.00 órától 18.00 óráig fuvarfeladatát látta el, majd 21.00 óráig a járművet takarította. Másnap 04.00 órakor újra munkába állt, 15.20-kor volt egy személyi sérüléssel nem járó balesete, ahol rendőri intézkedés történt és jegyzőkönyv készült, ezért 22.00 órakor ért be a vállalat területére. A munkáltató nem dokumentálta az esetet. A következő nap szintén 04.00 órakor kezdte meg a munkát és 19.00 óráig dolgozott. Van-e valamilyen lehetősége a munkavállalónak abban az esetben, ha a munkáltatója nem fizeti ki számára a pluszként végzett munkát?
13. cikk / 20 Külföldi munkáltató magyarországi munkavállalójának bejelentése
Kérdés: Milyen adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő a jogszabály a külföldi munkáltató Magyarországon foglalkoztatott munkavállalójáról, és hogyan kell teljesíteni az előírt adatszolgáltatást?
14. cikk / 20 Nyugdíj összegének megtérítése korengedményes nyugdíjazás esetén
Kérdés: Korengedményes nyugdíjazás esetén megengedik-e a jogszabályok, hogy a dolgozó és a munkáltató írásos megállapodásban rögzítse, hogy a dolgozó a munkáltatójának befizeti a nyugdíj összegét, a munkáltató pedig kezdeményezi a nyugdíjazást, és kifizeti a megelőlegezendő pénzösszeget a nyugdíjintézetnek?
15. cikk / 20 Magánerős építkezésen dolgozó munkavállalók bejelentése
Kérdés: Mi a teendője annak a magánszemélynek, aki családi háza építésekor bejelentés nélkül alkalmazott munkavállalókat? A munkaügyi ellenőrzés során "fekete-munkaerő" alkalmazása miatt megbüntették a magánszemélyt, és munkaviszonynak minősítették a foglalkoztatást. Hogyan teheti meg a bejelentést adószám nélkül, tekintettel arra, hogy az APEH magánépítkezésre nem tud adószámot adni?
16. cikk / 20 Munkavállaló bejelentésének bizonyítása
Kérdés: Egy cég 2007. április 15-én kötött munkaszerződést egy munkavállalóval. A dolgozó első munkában töltött napján munkaügyi ellenőrzést kapott a cég, és kérték a bejelentés okmányát. Hogyan lehet bizonyítani a bejelentést, abban az esetben, ha nem elektronikusan történt?
17. cikk / 20 1948-ban született férfi korengedményes nyugdíja
Kérdés: Mikor mehet korengedményes nyugdíjba az az 1948. március 9-én született férfi munkavállaló, akinek az 1962. szeptember 1. és 2007. március 5-e közötti időszakra 44 év 150 napot igazoltak le szolgálati időként? Mi a teendője a munkavállalónak és a munkáltatónak, milyen nyomtatványokat kell kitölteni, és hol kell intézni a nyugdíjazást?
18. cikk / 20 EMMA-bejelentés teljesítése
Kérdés: Hogyan teljesítheti az EMMA-adatszolgáltatást a munkáltató büntetés nélkül abban az esetben, ha a munkavállaló bejelentés nélkül távozik, és soha többé nem jön dolgozni? Néhány iparágban ez gyakran előfordul, a munkáltató nem tudja, mi történt a dolgozóval, legjobb esetben 2-3 hét múlva megjelenik az irataiért, a visszamenőleges kijelentés miatt azonban a Munkaügyi Főfelügyelőség már büntetést szab ki.
19. cikk / 20 Diákok alkalmazása
Kérdés: Egy kft. a nyári szünet idejére több középiskolai diákot kíván alkalmazni differenciált jövedelmezéssel. Milyen közterheket kell fizetni a foglalkoztatott diákok után, illetve milyen bejelentési és nyilvántartási kötelezettségek terhelik a céget?
20. cikk / 20 1950-ben született nő korengedményes nyugdíja
Kérdés: Köthet-e megállapodást a munkáltató korengedményes nyugdíjra az 1950-ben született nő munkavállalója javára?