37 cikk rendezése:
21. cikk / 37 Üzemi baleset
Kérdés: Milyen ellátásra lesz jogosult a dolgozó, illetve a munkáltatónak keletkezik-e megtérítési kötelezettsége azzal a munkahelyi balesettel kapcsolatban, ahol a baleset a munkavállaló gondatlanságából adódóan történt, mert nem használta az előírt védőeszközt?
22. cikk / 37 Üzemi balesetről készült határozat megküldése
Kérdés: Meddig kell beküldeni a társadalombiztosítási kifizetőhelynek az üzemi balesetet elismerő határozatot a kormányhivatal felé? Hol található az erre vonatkozó jogszabály?
23. cikk / 37 Munkabaleset dokumentálása
Kérdés: Mely esetekben kell kitöltenie a munkavállalónak a "Nyilatkozat a baleset (sérülés) következményeiről" elnevezésű dokumentumot? Helyesen járt el a kifizetőhelyi ügyintéző abban az esetben, ha a munkahelyen a munkavégzéssel összefüggésben történt balesetről készült jegyzőkönyv alapján az üzemi balesetet határozatban elismerte, de a nyilatkozat kitöltését mellőzte, tekintettel arra, hogy a baleset munkaképtelenséget nem eredményezett, és balesetitáppénz--folyósítás sem történt?
24. cikk / 37 Munkabalesetek elszámolása
Kérdés: Hogyan kell eljárnia a társadalombiztosítási kifizetőhelynek a cégnél gyakran előforduló, munkavégzés közben történt balesetek napjának számfejtése során? Ki kell fizetni a dolgozó részére a baleset napján ledolgozott időt, vagy egész napra baleseti táppénzt kell folyósítani részére? Hol található az erre vonatkozó szabályozás?
25. cikk / 37 Balesetitáppénz-jogosultság új munkáltató esetén
Kérdés: Jogosult baleseti táppénzre az a munkavállaló, aki 2015. szeptember hónaptól áll közalkalmazotti jogviszonyban egy költségvetési szervnél, és 2018. augusztus hónapban keresőképtelen állományba került, amely az orvos által kiadott igazolás szerint "1" kódú, azaz üzemi baleset következtében keletkezett? A munka-vállaló a korábbi munkahelyén szenvedett munkahelyi balesetet 2015. év elején, és ennek következtében több hónapig orvosi kezelés alatt állt. Kiterjed a keresőképtelenséget igazoló háziorvos szakmai kompetenciája arra, hogy szakmailag állást foglaljon abban, hogy az érintett munkavállaló jelen egészségi állapota összefüggésben áll-e a 3 évvel korábban történt üzemi balesettel, és ezért ő balesetitáppénz-ellátásra válik jogosulttá? Ha igen, milyen orvosi iratok, adatok alapján állapíthatja meg ezt? Milyen lehetőségei vannak a munkáltatónak abban az esetben, ha megkérdőjelezi az üzemibalesetitáppénz-jogosultságot, illetve a háziorvos döntését? A MÁK tájékoztatása szerint a kifizetett baleseti táppénz a jelenlegi munkáltató költségvetését terheli. Valóban meg kell térítenie az ellátást a jelenlegi munkáltatónak annak ellenére, hogy a baleset az előző foglalkoztatónál következett be, az érintett munkavállaló nem is tájékoztatta a munkáltatóját korábbi munkabalesetéről, illetve az előzetes és a munkaviszony alatt későbbiekben lefolytatott időszakos munkaköri alkalmassági vizsgálat az egészségi állapotát a betöltött munkakörére alkalmasnak ítélte meg? Amennyiben nem kell megtéríteni a teljes összeget, fennáll ebben az esetben a munkáltató megtérítési kötelezettsége a táppénz egyharmadának megfelelő összegre?
26. cikk / 37 Baleset munkából hazafelé menet
Kérdés: Milyen ellátásra lesz jogosult az a dolgozó, aki 2017. július 7-én a munkavégzést követően munkatársaival együtt hazafelé indult, az üzem kapuján kilépve megbotlott, térdre esett, és erős fájdalmai miatt mentőt hívtak hozzá, és kórházba szállították? A munkavállaló egy napig volt kórházban, de azóta is keresőképtelen.
27. cikk / 37 Ellátás üzemi baleset kivizsgálása előtt
Kérdés: Hogyan járjon el a társadalombiztosítási kifizetőhely ügyintézője abban az esetben, ha a munkavédelmi ügyintéző még nem vizsgálta ki a 2017. május 27-én bekövetkezett munkabaleset üzemiségét azzal az indokkal, hogy a dolgozót még nem tudta meghallgatni? A baleset után a mentők kórházba szállították a munkavállalót, ahol 2017. június 5-ig részesült ellátásban, június 6-tól továbbra is fekvőbeteg, de már a háziorvos tartja keresőképtelen állományban. Az orvosi igazolásokon a keresőképtelenség kódja 4-es, de a kivizsgálás hiányában a baleseti táppénz nem folyósítható.
28. cikk / 37 Keresőképtelenséget nem okozó munkabalesetek bejelentése
Kérdés: Hol található meg annak a kifizetőhelyek számára megküldött utasításnak a jogszabályi háttere, amely szerint a baleset helye szerint illetékes kormányhivatalhoz bejelentést kell tenni a keresőképtelenséget nem okozó munkabalesetekről is?
29. cikk / 37 Üzemi baleset bejelentése
Kérdés: Valóban elismerheti üzemi balesetnek a kifizetőhely a történteket abban az esetben, ha egy munkavállaló munkavégzés közben megsérült, amit nem jelentett be, mert nem gondolta, hogy komoly probléma van, majd egy nap munkavégzés után bevérzett a karja és orvoshoz fordult? Az orvos úgy tájékoztatta a munkavállalót, hogy 72 órán belül jelenthető be az üzemi baleset.
30. cikk / 37 Munkába lépés előtt történt baleset
Kérdés: Egy munkavállaló a munkaszerződés aláírását követően, de a tényleges munkába állás előtt, a kötelező munkaalkalmassági orvosi vizsgálatra tartva balesetet szenvedett. Tekinthető ez üzemi úti balesetnek, illetve megilleti a dolgozót ezzel összefüggésben bármilyen ellátás?