230 cikk rendezése:
131. cikk / 230 Rokkantsági ellátásban részesülő személy öregségi nyugdíja
Kérdés: Meg kell igényelnie az öregségi nyugdíjat a reá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor egy jelenleg 61 éves személynek, aki 2005. november 19-től 2011. december 31-ig III. csoportos rokkantsági nyugdíjas volt, a megállapításkor 33 év 90 nap munkaviszonnyal rendelkezett, átesett a komplex felülvizsgálaton, jelenleg végleges rokkantsági ellátást kap, és az ellátások mellett nem dolgozott? Növekedhet a pénzbeli ellátás ebben az esetben? Az igénylő ismerősei közül ketten is, akik 1949-ben, illetve 1951-ben születtek, el tudtak menni rokkantsági nyugdíjból öregségi nyugdíjba, és kb. 10 ezer forinttal növekedett az ellátásuk.
132. cikk / 230 Rokkantsági ellátásban részesülő személy öregségi nyugdíja
Kérdés: Kérheti a nyugdíja újbóli megállapítását az a személy, aki 2007-től rokkantsági nyugdíjban részesül, és 2017-ben betölti a nyugdíjkorhatárát?
133. cikk / 230 Megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak alapja
Kérdés: Milyen időszak alapján állapítják meg a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak összegét abban az esetben, ha a komplex minősítés szerinti egészségi állapot romlása és az ellátás igénylése eltérő évben van? Milyen időpontig igényelhető az ellátás, ha a minősítés után a beteg még szeretné kimeríteni táppénzjogosultságát? Milyen feltételekkel vállalhat munkát a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban részesülő munkavállaló?
134. cikk / 230 Megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak figyelembevétele szolgálati időként
Kérdés: Beszámítják az öregségi nyugdíjba a 17 évig folyósított rendszeres szociális járadék és rehabilitációs ellátás idejét?
135. cikk / 230 Szülés a biztosítás megszűnése után
Kérdés: Jogosult lesz a második gyermek után CSED-re és GYED-re egy édesanya, akinek az első gyermeke 2016. szeptember végén lesz 2 éves, a GYED folyósításának ideje alatt a gyermek 15 hónapos korában, 2015. december 1-jén visszament dolgozni 8 órás munkaviszonyban, amely 2016. augusztus 31-én megszűnt, így most nem biztosított, és a szülés várható időpontja 2017. év áprilisa? Igényelhető GYES mellett az álláskeresési járadék?
136. cikk / 230 Rokkantsági járadék árvaellátás mellett
Kérdés: Helyesen járt el egy megyei nyugdíjbiztosítási igazgatóság, amikor elutasította egy árvaellátásban részesülő személy rokkantsági járadékra irányuló kérelmét? Több szakmai fórumon is az az álláspont olvasható, hogy mivel az árvaellátás nem minősül saját jogú nyugellátásnak, nem zárja ki a rokkantsági ellátásra való jogosultságot.
137. cikk / 230 Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátása
Kérdés: Meg kell szüntetnie az egyéni vállalkozását annak a kisadózó vállalkozónak, aki rokkantsági ellátást szeretne igényelni?
138. cikk / 230 Jogosultság rokkantsági ellátásra
Kérdés: Mi a munkáltató, illetve a munkavállaló teendője annak érdekében, hogy a munkavállaló jogosult legyen a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira? Egy kft. ügyvezető tagja egy üzeminek nem minősülő közúti baleset során komolyan megsérült, maradandó károsodásokat szenvedett. Egy évig táppénzen volt, de 2016. június közepén lejárt a táppénze, azóta a felgyülemlett szabadságát tölti. Időközben megkapta a határozatot, mely szerint egészségi állapotának mértéke 50 százalékos, állapota tartós és foglalkozási rehabilitációt igényel, azonban a komplex minősítés szakmai szabályairól szóló rendeletben meghatározott egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja, valamint felülvizsgálata nem javasolt. A határozatban megállapításra került, hogy keresőtevékenységet végez, ezért nem jogosult a megváltozott munkaképességű személyek ellátására. Meg kell szüntetni a munkaviszonyt a rokkantsági ellátás igényléséhez, vagy elegendő átjelenteni a munkavállalót 20 órára, ha ezzel együtt nem fog a minimálbér 150 százalékánál többet keresni?
139. cikk / 230 Rokkantsági ellátás összege
Kérdés: Milyen összegű rokkantsági ellátást fog kapni az a személy, akit betegségei miatt leszázalékoltak, és az orvosi bizottság szerint nem rehabilitálható?
140. cikk / 230 Rehabilitációs Kártyával rendelkező munkavállaló
Kérdés: Elegendő bemutatni a Rehabilitációs Kártyát, és nyilvántartásba venni az adatait, vagy a foglalkoztatónál kell tartani a kártyát abban az esetben, ha egy rehabilitációs ellátásban részesülő munkavállalót figyelembe szeretnének venni létszámot csökkentő főként a rehabilitációshozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség megállapításánál?