51 cikk rendezése:
21. cikk / 51 Öregségi nyugdíjas személy külföldi munkavállalása
Kérdés: Vállalhat-e munkát külföldön egy öregségi nyugdíjban részesülő személy?
22. cikk / 51 Írországban dolgozó munkavállaló bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettsége
Kérdés: Elmulasztott-e valamilyen bejelentési vagy adatszolgáltatási kötelezettséget az OEP, az APEH vagy az ONYF felé az a magyar magánszemély, aki 2007 óta Írországban dolgozik, ahol biztosítottként be is van jelentve? Milyen módon kerülnek beszámításra ezek az évek a nyugdíjazás során a jelenleg 53 éves nő esetében?
23. cikk / 51 Romániában is foglalkoztatott magyar állampolgár biztosítási kötelezettsége
Kérdés: Melyik államban lesz biztosított az a magyar állampolgár, aki Romániában áll határozott idejű munkaviszonyban 2008. december 1-jétől 2010. november 31-ig havi 150 000 forint munkabérért, de 2010. február 17-től Magyarországon is ellátja egy cég ügyvezetői teendőit havi 470 000 forint tiszteletdíj ellenében? A dolgozó Romániában is rendelkezik állandó lakóhellyel.
24. cikk / 51 Külföldön munkát vállaló nyugdíjas kereseti korlátja
Kérdés: Beleszámít-e a minimálbér alapján meghatározott korlátba, és szüneteltetni kell-e a nyugdíját annak a 62. életévét betöltött, Magyarországon élő nyugdíjas orvosnak, aki egy EU-tagállamban vállal munkát, ahol a béréből hivatalosan levonják az adót?
25. cikk / 51 Külföldön munkát vállaló magánszemély egészségügyi szolgáltatási járuléka
Kérdés: Köteles-e megfizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot egy belföldi magánszemély abban az esetben, ha külföldön létesít munkaviszonyt, és a foglalkoztatója megfizeti az ott érvényes szabályok szerinti járulékokat? A magánszemély Magyarországon semmilyen biztosítási kötelezettség alá eső jogviszonnyal nem rendelkezik. A kötelezettség szempontjából van-e jelentősége, hogy az EU-ban vagy más államban van a munkavállalónak biztosítotti jogviszonya?
26. cikk / 51 Külföldön biztosított munkavállaló egészségügyi szolgáltatási járuléka
Kérdés: Valóban meg kell-e fizetnie a 4350 forint összegű járulékot egy több mint két éve külföldön dolgozó munkavállalónak, akinek külföldön van egészségügyi biztosítása is, és Magyarországon semmilyen orvosi ellátást nem vesz igénybe? Az APEH felvilágosítása szerint, ha nem jelentkezik ki a lakásból, minden hónapban meg kell fizetnie ezt a közterhet.
27. cikk / 51 Bulgáriában dolgozó magyar munkavállaló társadalombiztosítási közterhei
Kérdés: Helyesen jár-e el a magyar követség, amely állandó tartózkodási engedély alapján Bulgáriában élő és dolgozó magyar állampolgárságú munkavállalója után a bolgár szabályok szerint fizeti meg a társadalombiztosítási járulékokat, vagy a magyar szabályok szerint kellene eljárnia? A munkavállaló nem diplomata és nem kiküldött.
28. cikk / 51 Külföldön dolgozó magyar állampolgár egészségügyi szolgáltatása
Kérdés: Külföldi munkavégzés esetén hogyan terjed ki az egészségbiztosítás a Magyarországon való tartózkodásra, pl. szabadság idején? Egy Magyarországon jelenleg főállású alkalmazottként bejelentett magánszemély Spanyolországban munkát vállal, ahol hivatalosan munkavállalóként bejelentik. Az ott fizetett nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék jogalapot teremt-e arra, hogy Magyarországon biztosított legyen? Ha nem, akkor az egészségbiztosítási jogosultságot hogyan lehet itthon megszerezni? Fenti kérdésre adott válasz értelmezhető-e ugyanúgy az Olaszországban, ill. Angliában munkát végző magánszemélyre is?
29. cikk / 51 Magyar munkavállaló indiai munkavállalása
Kérdés: Egy német tulajdonú magyarországi telephellyel is rendelkező cég magyar állampolgárságú teljes munkaidős munkavállalója a magyarországi részlegnél dolgozik 2008. március 31-ig, majd április 1-jétől fizetés nélküli szabadságon lesz, mert ugyanezen német tulajdonú cég indiai részlegénél fog dolgozni. Mi a teendője a munkavállalónak, hogy ettől az időponttól is biztosított legyen, és szolgálati időt szerezzen? Létezik-e indiai-magyar egyezmény, amely szabályozza a két ország közötti adózás és járulékfizetés módját?
30. cikk / 51 Amerikában dolgozó magyar állampolgár egészségügyi szolgáltatási járuléka
Kérdés: Meg kell-e fizetni a havi 4350 forint összegű egészségügyi szolgáltatási járulékot annak az Amerikában tanuló és dolgozó, magyarországi állandó lakcímmel rendelkező magyar állampolgárnak, aki az amerikai törvények alapján megfizeti az adót, illetve mi a teendője, hogy ne kelljen megfizetnie a magyarországi közterhet?