255 cikk rendezése:
201. cikk / 255 Akkreditált munkahelyen dolgozó rokkant munkavállalók jövedelme
Kérdés: Valóban le kell-e mondaniuk valamelyik jövedelmükről azoknak az 50-100 százalékos rokkant munkavállalóknak, akik egy kiemelten akkreditált munkahelyen dolgoznak, ha a havi összevont jövedelmük meghalad egy bizonyos összeghatárt?
202. cikk / 255 Kölcsönzött munkavállaló munkabére
Kérdés: Munkaerő-kölcsönzés esetén hogyan lehet megoldani, hogy a munkaidőkeretben órabéres szerződéssel foglalkoztatott munkavállaló részére csak a ledolgozott munkaidőt számfejtsék és fizessék ki? Pl. ha egy hónapban csak 3 napot dolgozott napi 4 órában, akkor ne kelljen állásidőt fizetni a többi 17 le nem dolgozott napra. A határozott időre szóló munkaszerződés azért nem jó, mert ha hétvégén hirtelen mégis tud munkát adni a cég, akkor nincs idő bejelenteni a munkavállalót, ezért a munkaszerződés munkaidőkeretben havi maximum 84 óra munkavégzésre szól.
203. cikk / 255 Rokkantsági nyugdíjas személy munkavállalása
Kérdés: Valóban megváltoznak-e a nyugellátás melletti munkavégzés feltételei 2009. január 1-jétől? Mennyit kereshet majd az a munkavállaló, aki 2003-tól rokkantsági nyugdíjban részesül, és nem szeretné elveszíteni az ellátását?
204. cikk / 255 40 százalékos egészségkárosodott személy ellátásai
Kérdés: Mit kell tennie annak a személynek, aki rokkantsági nyugdíjat igényelt, de a nyugdíj-biztosítási szerv elutasította az igényét, mert az orvosok szerint az egészségkárosodása csak 40 százalékos? Tavaly is kérte ugyanezt az ellátást, és akkor az orvosi bizottság a munkaképesség-csökkenést 50 százalékban állapította meg, pedig az állapota a háziorvosa szerint egyre romlik, és egyre nehezebben végzi a munkáját is. Milyen ellátásra lehet jogosult?
205. cikk / 255 Nyugdíjas munkavállaló éves nyugdíjjárulék-alap keretösszege
Kérdés: Létezik-e még egyéb szabály a Tny-tv. 83/B. § rendelkezésén túl arra vonatkozóan, hogy ha a nyugellátásban részesülő személy a neki járó nyugdíjjárulék-alap éves keretösszegét – pl. egy nagyobb jutalmazási lehetőség miatt – a tárgyév decemberében meghaladja, akkor a tárgyév december havi nyugellátását vissza kell fizetnie? Nem vonja-e maga után ez a szabály azt is, hogy egy 2008-ban, 59 évesen előrehozott öregségi nyugdíjba került munkavállaló a következő év januárjától sem vállalhat munkát addig, amíg a 62. életévét be nem tölti?
206. cikk / 255 Rokkantsági nyugdíjas evás egyéni vállalkozó irányadó keresete
Kérdés: Hogyan kell kiszámolni az irányadó keresetet egy rokkantsági nyugdíjas evás egyéni vállalkozónál? A vállalkozó jelenleg 55 éves, 2001 óta rokkantnyugdíjas, a megrokkanás idején, 1988-2000 között a havi átlagkeresete 94 709 forint volt.
207. cikk / 255 Rokkantsági nyugdíjas foglalkoztatása
Kérdés: Milyen feltételekkel foglalkoztatható 2008-ban és 2009. január 1-jétől a 2008. január 1. előtt megállapított rokkantsági nyugdíjban részesülő személy, hogy ne kerüljön veszélybe az ellátása?
208. cikk / 255 Nyugdíjas munkavállaló garantált bérminimuma
Kérdés: Nyugdíj mellett létesített munkaviszonyra vonatkozik-e az 50 év feletti munkavállalók garantált bérminimumösszege? A napi 8 órás munkaviszonyban álló nyugdíjas munkavállaló részére fizetendő kötelező minimálbér 69 000 forint vagy 86 300 forint?
209. cikk / 255 Tanulószerződéssel foglalkoztatott tanuló
Kérdés: Jár-e és mennyi szabadság, valamint a nyári szünidőre munkabér a tanulószerződéssel (1 hét iskola, 1 hét gyakorlat) foglalkoztatott 17 éves tanulónak?
210. cikk / 255 Rokkantnyugdíjas beltag jogállása
Kérdés: Megfelel-e a hatályos törvényeknek a foglalkoztatás, és nincs-e veszélyben a rokkantnyugdíja egy könyveléssel foglalkozó, eva hatálya alá tartozó betéti társaság rokkantnyugdíjas beltagjának, ha a társasági szerződésben szerepel, hogy személyesen nem működik közre, de az üzletvezetésben és a képviseletben részt vesz, és az ő regisztrációja alapján történik a könyvelt vállalkozások bevallásainak megküldése?