255 cikk rendezése:
121. cikk / 255 Korhatár előtti ellátás, rokkantsági ellátás megszüntetése
Kérdés: Mit jelent pontosan az a mondat, hogy a 2012. január 1-jétől bevezetett rokkantsági ellátás és korhatár előtti ellátás megszüntetésére azért kerül sor, mert "...foglalkoztatására a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozat hiányában került sor"? Korábban a korengedményes nyugdíjasnak, illetve a rokkantnyugdíjasnak előre be kellett jelentenie, ha jogviszonyt létesít? Mit kell tennie annak, aki már január 1-je előtt munkaviszonyban, tagi jogviszonyban állt?
122. cikk / 255 Rokkantnyugdíjas egyéni vállalkozók bejelentési kötelezettsége
Kérdés: Kell-e regisztráltatni magukat valahol azoknak a rokkantnyugdíjas egyéni vállalkozóknak, akik eddig kiegészítő tevékenységűnek minősültek, de 2012. január 1-jétől főfoglalkozásúak lesznek? Be kell-e jelenteniük a változást a T1041 számú nyomtatványon? Valóban csak a jelenlegi nyugdíja felét fogja megkapni az a személy, aki 4 órában dolgozik az ellátás mellett, akkor is, amikor felülvizsgálatra hívják, és csak 56 éves?
123. cikk / 255 Rokkantnyugdíjas beltag
Kérdés: Lehet-e beltag egy betéti társaságban egy rokkantnyugdíjas személy 2012-ben?
124. cikk / 255 Előrehozott öregségi nyugdíjas társas vállalkozó kereseti korlátja
Kérdés: A minimálbér vagy a garantált bérminimum alapján kell-e megállapítani a kereseti korlátot annak az előrehozott öregségi nyugdíjas társas vállalkozónak az esetében, aki havi 108 000 forint, azaz a garantált bérminimum alapján fizeti meg a járulékait?
125. cikk / 255 Bedolgozó szabadsága
Kérdés: Hogyan kell értelmezni a 24/1994. Korm. rendelet 26. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezést, amely szerint a bedolgozók szabadságának kiadására, számítására, pénzbeli megváltására az Mt. szabályait kell megfelelően alkalmazni abban az esetben, ha a bedolgozó csak heti két napot dolgozik, tehát hetente többet pihen, mint a munkaviszonyban foglalkoztatott dolgozók? Helyesen jár-e el a foglalkoztató, ha egy bedolgozó jogviszonyának megszűnésekor, öt munkanap megmaradt szabadság esetén minimum 23 400 forint/5 nap összeget fizet?
126. cikk / 255 Rokkantsági nyugdíj
Kérdés: Beszámítható-e a rokkantnyugdíjassá nyilvánítás előtti öt hónap táppénz, ha a nyugdíjas személy munkát szeretne vállalni? A munkavállaló tudomása szerint négy hónapig 70 százalékos lehet a kereset, csak azután lesz jogosult a rokkantnyugdíjra.
127. cikk / 255 Szakközép-iskolai tanuló foglalkoztatása
Kérdés: Milyen kötelezettségei vannak annak a kft.-nek, amely 2011. szeptember közepétől tanulószerződéssel foglalkoztat egy szakközép-iskolai tanulmányokat folytató villanyszerelő tanulót?
128. cikk / 255 Átmeneti járadékos személy munkavállalása
Kérdés: Megmarad-e az átmeneti járadékra való jogosultsága annak a személynek, aki az ellátás igénybevétele mellett szeretne munkát vállalni? Van-e valamilyen bejelentési kötelezettség ezzel kapcsolatban?
129. cikk / 255 Rokkantnyugdíjas személy munkavállalása
Kérdés: Rokkantsági nyugdíjban részesülő személy dolgozhat-e biztosítottként egy vállalkozásnál? Van-e jelentősége annak, hogy hány százalékos a rokkantság?
130. cikk / 255 Nyugdíjas munkavállaló foglalkoztatása
Kérdés: Milyen járulékfizetési kötelezettsége van a foglalkoztatónak, illetve a munkavállalónak a nyugdíjas munkavállaló alkalmazotti jogviszonyban történő foglalkoztatása esetén? Van-e előírás arra vonatkozóan, hogy mennyi lehet a munkabére, illetve kaphatja-e tovább a nyugdíját ebben az esetben?