27 cikk rendezése:
1. cikk / 27 Oktatás, képzés költségei
Kérdés: Hogyan, milyen jogviszonyban tudja legkedvezőbben finanszírozni egy könyvelő és tanácsadó kft. az ügyvezetője számára az adótanácsadó-képzést? Milyen juttatásnak minősül ez a képzés, és milyen fizetendő közterhekkel kell számolni a költségek megtérítése esetén?
2. cikk / 27 Képzés költségeinek átvállalása
Kérdés: Meg kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót abban az esetben, ha a munkáltató átvállalja egy munkavállaló felsőoktatási képzésének költségeit, amelyre jelen pillanatban nincs szüksége, és nem is a munkáltató kötelezte annak elvégzésére? A dolgozó jelenleg asszisztensként dolgozik, hallgatói jogviszonya szeptemberben kezdődik, és a munkáltatónál néhány év múlva talán lesz olyan nyitott pozíció, ahol a mostani képzés során szerzett tudását használni tudja majd.
3. cikk / 27 Munkáltató által elrendelt képzés
Kérdés: Jár munkabér, illetve pótlék a munkáltató által elrendelt, jogszabály által előírt képzés idejére az alábbi esetben? Az érintett dolgozókat egyhavi munkaidőkeretben foglalkoztatják, 6.00-14.20-ig tart a munkaidejük, de általában hamarabb befejezik a munkát, így havonta 8-24 órával kevesebbet dolgoznak, mint a keret szerinti tényleges munkaidejük, viszont a kieső időre is megkapják a munkabérüket. Túlórának minősül a képzés időtartama, ha munkaidőn túl zajlik, hetente három alkalommal kb. egy hónapon keresztül? Kell pluszban fizetni a képzésre annak ellenére, hogy arra az időre is megkapják a dolgozók a bérüket, amikor ténylegesen nem dolgoznak? Milyen nyilvántartási kötelezettsége van a munkáltatónak a képzéssel kapcsolatban? Van valamilyen kötelezettsége a munkáltatónak azon munkavállalók esetében, akik távolabbi helyekről járnak be dolgozni, és a tanfolyam miatt csak kb. 1-1,5 óra várakozással tudnak este hazaérni? A dolgozók a havi bérlettérítést 100 százalékban megkapják.
4. cikk / 27 Munkavállaló képzésének költségei
Kérdés: Vonhatja a munkáltató a munkavállaló bruttó béréből a képzés, oktatás árát, amelyet a felek megállapodása szerint a munkavállaló fizet meg? A tréning cseh koronában megadott árának forintra átszámolt összegét a munkavállaló havi nettó béréből vonta le a munkáltató, de felmerült, hogy esetleg nem ez a helyes megoldás.
5. cikk / 27 Iskolarendszeren kívüli képzés közterhei
Kérdés: Helyesen tudja a munkáltató, hogy az isko-larendszeren kívüli képzésen részt vevő munkavállaló részére adott tandíjtámogatásból nem kell személyi jövedelemadót, illetve járulékokat vonni? Keletkezik valamilyen közteher-fizetési kötelezettsége a munkáltatónak ez után a juttatás után?
6. cikk / 27 Kötelező tanfolyam díjának elszámolása
Kérdés: Elszámolhatja a munkáltató a szakképzési hozzájárulás terhére az általa finanszírozott akkre-ditált tanfolyam költségeit abban az esetben, ha a munka elvégzéséhez szükséges tanfolyam elvégzését kötelezővé teszi a dolgozói részére?
7. cikk / 27 Tanulmányi szerződés
Kérdés: Elszámolhatja egyéb személyi jellegű ráfordításként a tanulmányi idő alatt fizetett állandó havi ösztöndíjat és az egyéb költségeket (pl. tandíj, könyv, utazás) egy betéti társaság, amely tanulmányi szerződést kötött a cég tevékenységében személyesen nem közreműködő beltag gyermekével az egyetem nappali tagozaton történő elvégzésére (bt. gyógyszertárat üzemeltet, a gyermek gyógyszerész szakon tanul), melyben megállapodtak, hogy a tanuló az egyetem elvégzése után meghatározott ideig személyesen közreműködik a vállalkozásban? Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik a társaságnak és a magánszemélynek 2013-ban?
8. cikk / 27 Képzéshez kapcsolódó költségek megtérítése
Kérdés: Egyes meghatározott juttatásnak minősül az államilag finanszírozott főiskolára járó munkavállaló munkába járásának, valamint tankönyvének finanszírozása abban az esetben, ha a cég engedélyezte a tanulmányok munkaidőben történő folytatását?
9. cikk / 27 Munkáltató által fizetett szakképzés közterhei
Kérdés: Milyen közterhei vannak a munkáltató által fizetett szakképzésnek?
10. cikk / 27 Iskolarendszerű képzés átvállalása
Kérdés: Hogyan kell alkalmazni az iskolarendszerű képzés átvállalására vonatkozó jogszabályokat annak a munkavállalónak az esetében, aki 2010. október 4-től áll munkaviszonyban egy cégnél, 2006 őszétől egyetemi hallgató, a 2009/2010-es tanévben halasztott, 2010/2011-ben folytatta a tanulmányait, és az utolsó évre a munkáltatója tanulmányi szerződést kötött vele? Az alább idézett cikkrészletből melyik részt kell alkalmazni a munkavállalóra? "Az iskolarendszerű képzés 2011-ben felmerült költségének átvállalása esetén a munkáltató adókötelezettségét a következők szerint kell meghatározni: – Ha a képzés 2009. december 31-ét követően kezdődött, 2011-ben a 78 000 x 2,5 = 195 000 forint összeghatárig átvállalt költségnek megfelelő (195 000 x 1,19 = 232 050) adóalap után az adó 16 százalék, az ezt meghaladó rész 1,19-szerese után az adó 16 százalék, az egészségügyi hozzájárulás pedig 27 százalék. – Ha a képzés 2009. február 1.-december 31. között kezdődött, 2011-ben a 78 000 x 2,5 = 195 000 forint összeghatárig átvállalt költséget a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni, a meghaladó rész 1,19-szerese után az adó 16 százalék, az eho 27 százalék. – Ha a képzés 2006. január 1.-2009. január 31. között kezdődött, 2011-ben a 400 ezer forint összeghatárig átvállalt költséget kell adóalapba nem számító tételként figyelembe venni, a meghaladó rész 1,19-szerese után az adó 16 százalék, az eho 27 százalék."