468 cikk rendezése:
21. cikk / 468 Nyugdíjas munkavállaló továbbfoglalkoztatása
Kérdés: Foglalkoztathatja tovább változatlan feltételekkel a korábbi munkaszerződése alapján a nyugdíjba vonuló munkavállalóját a munkáltató, vagy új munkaszerződést kell kötni vele?
22. cikk / 468 Biztosítási előzmény igazolása GYED-jogosultság megállapításához
Kérdés: Elfogadható a GYED-jogosultság megállapításához az ügyfélkapuról letöltött egyéni vállalkozói jogviszonyigazolás abban az esetben, ha a munkavállaló 2023. január 6-tól áll jelenlegi foglalkoztatója alkalmazásában, és 2024. május 13-án született gyermeke után jelenleg CSED-ben részesül, amelynek lejárta után igényelné a GYED-et, de a feltételeknek nem felel meg? Saját elmondása szerint jelenlegi munkaviszonya előtt egyéni vállalkozó volt, de a társadalombiztosítási kiskönyvét nem adta át a munkáltatónak.
23. cikk / 468 Biztosítási jogviszony kezdőnapja
Kérdés: Munkáltató személyében bekövetkezett jogutódlásnál hogyan kell megállapítani a megbízási jogviszonyban foglalkoztatott személyek részére járó táppénzt? Folyamatos és átvihető lehet a megbízási jogviszony, vagy meg kell szüntetni és új megbízási szerződést kell kötni immár a jogutódnál? Táppénzre jogosultság és a táppénz összege szempontjából nem mindegy, hogy mi minősül a jogviszony kezdőnapjának. Mikor jár el helyesen a munkáltató?
24. cikk / 468 Munkavállalás öregségi nyugdíj mellett
Kérdés: Valóban korlátlanul lehet dolgozni az öregségi nyugdíj mellett? Melyik az a jogszabály, amely alapján bármekkora jövedelmet szerezhet az öregségi nyugdíjas személy az ellátás megszüntetése nélkül?
25. cikk / 468 Ügyvezető egyetemi hallgatói jogviszonyának megszűnése
Kérdés: Mikortól kell tagi jogviszonyban megfizetni a járulékokat egy kft. ügyvezetője után, akinek az utolsó vizsgája 2024. június 27-én volt az egyetemen, de a diákigazolványa július 31-ig még érvényes?
26. cikk / 468 Nyugdíjba vonult munkavállaló folyamatos továbbfoglalkoztatása
Kérdés: Hogyan alakul a munkavállaló társadalombiztosításijárulék-, illetve a munkáltató szociális-hozzájárulásiadó-fizetési kötelezettsége visszamenőleges hóközi öregségi nyugdíjazás esetén? Szükséges egy arányosítás a hóközi nyugdíjazást érintő adott havi munkabérre vonatkozóan abban az esetben, ha a jogviszony nem szűnik meg, a munkavállaló folyamatosan dolgozik? Mi a helyes eljárás abban az esetben, ha a munkáltató olyan juttatásokat fizet ki a munkavállaló részére (pl. napidíj, túlóra, jutalom), amely azt az időszakot érinti, amikor még nem minősült nyugdíjasnak?
27. cikk / 468 Öregségi nyugdíjas munkavállaló szabadsága
Kérdés: Jogosult lesz szabadságra a munkavállaló abban az esetben, ha öregségi nyugdíjban részesül? Amennyiben igen, akkor mi alapján történik a szabadság mértékének meghatározása?
28. cikk / 468 Nyilatkozat adókedvezményről jogállásváltozás esetén
Kérdés: Érvényesítheti folyamatosan a családi kedvezményt a foglalkoztató abban az esetben, ha egy határozott idejű megbízásos jogviszonyban foglalkoztatott munkavállalóval a jogviszony megszűnését követő napon munkaviszonyt létesít, vagy új nyilatkozat kitöltése szükséges? Önellenőrzést kell benyújtania a munkáltatónak abban az esetben, ha a nyilatkozat hiányában a munkaviszonyban nem érvényesítette a kedvezményt?
29. cikk / 468 Nők kedvezményes nyugdíja
Kérdés: Jelenleg milyen feltételekkel vehető igénybe a nők számára 40 év jogosultsági idő alapján járó kedvezményes nyugdíj?
30. cikk / 468 Szociális szövetkezet szövetkezetként történő működése
Kérdés: Milyen járulékfizetési kötelezettség vonatkozik a továbbiakban a tagra abban az esetben, ha egy szociális szövetkezet módosítást követően szövetkezetként működik tovább? Valóban ki kell jelenteni a tagokat az OEP-től, mivel eddig oda voltak bejelentve?