45 cikk rendezése:
1. cikk / 45 Elvesztett tb-kiskönyv
Kérdés: A munkáltató többszöri költözése során elveszett a munkavállaló által átadott biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról kiállított igazolványa. A munkáltató ennek tényét elismerte, majd ezt követően kiállított és át-adott egy új igazolványt, mely azonban csak a most megszüntetett jogviszony bejegyzését tartalmazza. Miként pótolhatók az adatok, illetve a volt munkáltató vagy a munkavállaló kötelezettsége ezek beszerzése? Létezik valamilyen elektronikus felület a szükséges adatok hivatalos lekérdezésére?
2. cikk / 45 Tb-kiskönyv megbízási jogviszony esetén
Kérdés: Minden esetben ki kell tölteni egy kft. által szinte folyamatos megbízással foglalkoztatott szakértők tb-kiskönyvét, azaz az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványát, ha a részükre fizetett havi jövedelem eléri a biztosítási összeghatárt?
3. cikk / 45 Rokkantsági ellátásban részesülő személy öregségi nyugdíja
Kérdés: Igénybe veheti az öregségi nyugdíjat az ellátás folyósítása mellett az a rokkantsági ellátásban részesülő személy, aki 2024. november hónapban tölti be a nyugdíjkorhatárát az ellátás folyósítása mellett? Ha igen, hogyan kell elindítani a folyamatot?
4. cikk / 45 Biztosítási előzmény igazolása GYED-jogosultság megállapításához
Kérdés: Elfogadható a GYED-jogosultság megállapításához az ügyfélkapuról letöltött egyéni vállalkozói jogviszonyigazolás abban az esetben, ha a munkavállaló 2023. január 6-tól áll jelenlegi foglalkoztatója alkalmazásában, és 2024. május 13-án született gyermeke után jelenleg CSED-ben részesül, amelynek lejárta után igényelné a GYED-et, de a feltételeknek nem felel meg? Saját elmondása szerint jelenlegi munkaviszonya előtt egyéni vállalkozó volt, de a társadalombiztosítási kiskönyvét nem adta át a munkáltatónak.
5. cikk / 45 CSED és GYED igénylése
Kérdés:
Pontosan milyen dokumentumokat, okmányokat kell leadni a kérelmezőnek a CSED- és GYED-igény mellé? A kifizetőhelyi tájékoztató CSED és GYED esetében is csak a születési anyakönyvi kivonatot írja. Szükséges ezenkívül pl. a gyermek tajkártyája, adóazonosító jele vagy lakcímkártyája?
6. cikk / 45 Kifizetőhelyi feladatok ellátásához szükséges iratok
Kérdés: Át kell adnia a munkáltatónak a kifizetőhelyi feladatokat ellátó külsős cég kérésére a tb-kiskönyveket, valamint az eredeti CSED- és GYED-igénybejelentőket? A bérszámfejtést, valamint a munkaügyi feladatokat a munkáltató látja el, illetve a kilépő munkavállalók részére átadandó igazolásokat is ők készítik elő és adják át a jogosultnak, a kifizetőhely viszont ragaszkodik a kért iratokhoz.
7. cikk / 45 Rokkantsági ellátásban részesülő személy öregségi nyugdíja
Kérdés:
Hogyan kell igényelnie az öregségi nyugdíjat egy rokkantsági ellátásban részesülő személynek?
8. cikk / 45 Előzménykérés
Kérdés: Elfogadhatja a kifizetőhely a munkavállaló által az ügyfélkapuról kinyomtatott biztosítási előzményeket abban az esetben, ha a dolgozó elvesztette a tb-kiskönyvét, vagy a dolgozónak igazolást kell kérnie a kormányhivataltól ebben az esetben? Az érintett munkavállaló felesége jelenleg GYES-en van egyéves gyermekükkel, mert nem volt biztosítási jogviszonya, a munkaviszonyban álló munkavállaló azonban most igénybe kívánja venni a GYED-et.
9. cikk / 45 Nyugdíj igénylése
Kérdés: Automatikusan nyugdíjassá válik az a személy, aki 2023. december 18-án betölti a nyugdíjkorhatárát, vagy be kell adni valamilyen nyomtatványt? Ha igen, akkor mikor érdemes elkezdeni az ügyintézést?
10. cikk / 45 Korkedvezmény
Kérdés:
Mikor mehet nyugdíjba az az 1964-ben született férfi, aki 5 év 63 nap korkedvezményre jogosító időt szerzett, és 40 év szolgálati idővel rendelkezik?