132 cikk rendezése:
71. cikk / 132 Szolgálati járandóságban részesülő személy kereseti korlátja
Kérdés: Milyen kereseti korlát vonatkozik arra a szolgálati járandóságban részesült személyre, aki egyéni vállalkozói tevékenységet folytat 0 forint kivéttel, mellette pedig egy kft. ügyvezetését megbízási jogviszony keretében szintén 0 forintos megbízási díjért látta el, és szeptember 1-jétől (40 év jogosultsági idővel) nyugdíjassá vált, amely időponttól megbízási díjat is szeretne fizetni számára a kft.?
72. cikk / 132 40 év jogosultsági idővel rendelkező nő öregségi nyugdíja
Kérdés: Kérheti 2017-ben, az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor a meglévő 44 év szolgálati ideje alapján az öregségi nyugdíj megállapítását az a nő, aki 2016-ban jogosult lesz a nők 40 év jogosultsági idő utáni nyugdíjára, és igénybe kívánja venni azt? Hogyan jár jobban, melyik esetben lesz magasabb a nyugdíja? Amennyiben most kéri a nyugellátás megállapítását, akkor a már meglévő plusz 4 év szolgálati ideje el fog veszni?
73. cikk / 132 Külföldi biztosítási jogviszony beszámítása a jogosultsági időbe
Kérdés: Beszámítható a 40 éves jogosultsági időbe a másfél éves, Hollandiában szerzett biztosítási idő? Érdemes ezzel foglalkozni az adategyeztetési eljárás során?
74. cikk / 132 Nyugdíjas munkavállaló jogorvoslati lehetőségei munkaviszony megszüntetése esetén
Kérdés: Milyen jogorvoslati lehetőségei vannak annak a munkavállalónak, aki igénybe vette a nők kedvezményes nyugdíját, de a nyugellátás mellett korábbi munkáltatójánál dolgozott 2 év 10 hónapot, majd kórházba került, és amikor vissza akart menni dolgozni, a munkáltatója közölte, hogy már nem tart igényt a munkájára? A munkavállaló nem írta alá a munkaviszony közös megszüntetésére irányuló megállapodást.
75. cikk / 132 Nők 40 éves jogosultsági ideje
Kérdés: Hány évvel növeli meg a jogosultsági időt a gyermekek nevelésére fordított időtartam annak az 1963-ban született női dolgozónak az esetében, aki 1981. július 16-tól folyamatos biztosítási idővel rendelkezik, tehát 2016. július 16-án lenne 35 év jogosultsági ideje, ami jelen esetben a szolgálati idővel is megegyezik, és öt gyermeket szült? A dolgozó gyermekei 1982. október 8-án, 1988. november 26-án, 1990. október 10-én születtek, illetve 1993. február 18-án ikreknek adott életet.
76. cikk / 132 Járulékok utólagos bevallása és megfizetése
Kérdés: Van valamilyen mód arra, hogy utólag bejelentsék és megfizessék az elmaradt járulékokat egy egyéni vállalkozás alkalmazottja után, aki szeretné igénybe venni a nők kedvezményes nyugdíját, de 2009-ben nem történt meg a bejelentése és a járulékfizetés, ezért ezt az időszakot nem számítják bele a 40 éves jogosultsági időbe?
77. cikk / 132 Kisadózó egyéni vállalkozó jogosultsági ideje
Kérdés: Valóban nem szerez jogosultsági időt az a rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó nő, aki a kisadózó vállalkozók tételes adója szerinti közteherfizetést választotta, és még 14 hónapja hiányzik a 40 év jogosultsági időhöz?
78. cikk / 132 40 év jogosultsági idő
Kérdés: Beleszámít a 40 év jogosultsági időbe a szakmunkástanulóként végzett nyári szakmai gyakorlat ideje?
79. cikk / 132 Nők kedvezményes nyugdíja
Kérdés: Valóban nem kell megszüntetnie a biztosítási jogviszonyát egy kft. munkaviszonyban álló tulajdonos ügyvezetőjének abban az esetben, ha jelenleg szolgálati járandóságban részesül, de hamarosan eléri a nők kedvezményes nyugdíjához szükséges jogosultsági időt, és azt tervezi, hogy nem várja meg a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár (64 év) betöltését, hanem igénybe veszi a kedvezményes ellátást?
80. cikk / 132 Nyugdíjazás időpontja prémiumévek programban való részvétel esetén
Kérdés: Beszámítják a nappali tagozatos főiskolai éveket a szolgálati idő megállapításánál annak a közalkalmazottnak az esetében, aki 2010. június 30-tól részt vesz a prémiumévek programban, és 2018. március 6-án válik jogosulttá öregségi teljes nyugdíjra? Megszüntetheti a munkáltató a jogviszonyt a 40 év jogosultsági idő elérésekor annak ellenére, hogy a munkavállaló nem igényli a nők kedvezményes nyugdíjazását, mert az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig dolgozni szeretne, és a nyugdíjtörvények változása miatt meghosszabbított kinevezése is az öregségi nyugdíjra való jogosultság időpontjáig szól? Milyen jogi lehetőségei vannak a munkavállalónak abban az esetben, ha a munkáltató mégis korábban kívánja megszüntetni a jogviszonyát?