Rokkantsági ellátásban részesülő személy öregségi nyugdíja
Kérdés
Öregségi nyugdíjat fog kapni a rokkantsági ellátás helyett, vagy párhuzamosan kaphatja a két ellátást az a személy, aki jelenleg a rokkantsági ellátása mellett napi 4 órában munkaviszonyban dolgozik, és hamarosan betölti a nyugdíjkorhatárt? Van valamilyen tennivalója az érintett személynek ezzel kapcsolatban?
Megjelent a Társadalombiztosítási Levelekben 2026. június 23-án (500. lapszám), a kérdés sorszáma ott: 8668
[…] már szolgálati időnek számít, és az ott elért keresetet is figyelembe veszik a nyugdíj összegének meghatározásakor.Az 1957-ben vagy azt követően született személyek egységesen a betöltött 65. életévük elérésekor kérhetik a nyugdíjazásukat. A rokkantsági ellátásban részesülő személy is legkorábban ettől az időponttól lehet jogosult öregségi nyugdíjra. A nyugellátás megállapítása kizárólag kérelemre indul, a folyamatot az érintettnek magának vagy a képviselőjének kell kezdeményeznie. Az igénylés során arra kell figyelemmel lenni, hogy a rokkantsági ellátás és az öregségi nyugdíj egyszerre, párhuzamosan nem folyósítható. Ez a korlátozás azonban nem jelenti azt, hogy a nyugdíjkérelem beadása előtt le kellene mondani a jelenlegi rokkantsági ellátásról.Az öregségi nyugdíj iránti igény biztonságosan benyújtható a rokkantsági ellátás folyósítása alatt is, sőt, a folyamatban lévő munkaviszonyt sem kötelező megszüntetni a kérelem miatt. Az eljárás során a kérelmezőt nem érheti hátrány, ugyanis a kormányhivatal a végleges döntés előtt tájékoztatást ad a várható öregségi nyugdíj összegéről, ezáltal lehetőség van a két ellátás közül a kedvezőbb összegűt választani. Amennyiben az öregségi nyugdíj összege bizonyul kedvezőbbnek, és az igénylő kéri annak megállapítását, a hatóság hivatalból megszünteti a rokkantsági ellátást. Ha viszont a rokkantsági ellátás összege a magasabb, a nyugdíjkérelem következmények nélkül visszavonható, így a korábbi ellátás változatlanul […]
Jelentkezzen be!
Elküldjük a választ e-mailen*
