145 cikk rendezése:
111. cikk / 145 Elengedett kölcsön közterhei
Kérdés: Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik a kifizetőnek, illetve a magánszemélynek abban az esetben, ha egy cég kölcsönt adott egy munkavállalójának, majd a visszafizetési kötelezettséget elengedte? Hogyan változik a kötelezettség abban az esetben, ha a magánszemély semmilyen jogviszonyban nem áll a céggel? Milyen jövedelemnek számít az elengedett kötelezettség?
112. cikk / 145 40 százalékos egészségkárosodott személy ellátásai
Kérdés: Mit kell tennie annak a személynek, aki rokkantsági nyugdíjat igényelt, de a nyugdíj-biztosítási szerv elutasította az igényét, mert az orvosok szerint az egészségkárosodása csak 40 százalékos? Tavaly is kérte ugyanezt az ellátást, és akkor az orvosi bizottság a munkaképesség-csökkenést 50 százalékban állapította meg, pedig az állapota a háziorvosa szerint egyre romlik, és egyre nehezebben végzi a munkáját is. Milyen ellátásra lehet jogosult?
113. cikk / 145 Járulékok visszafizetése ideiglenes határozat alapján
Kérdés: Valóban visszaigényelheti-e a járulékait az a munkavállaló, aki jelenleg is munkaviszonyban áll, 2007. július hóban előrehozott nyugdíjat igényelt visszamenőlegesen 2007. január 1-jétől, és a nyugdíj-biztosítási igazgatóság küldött a részére egy végzést, mely havi ideiglenes ellátást állapít meg 2007. január 1-jétől? A dolgozó ellátásra való jogosultságát elismerik, de csak a szükséges adatok beérkezése után adják ki a végleges határozatot, ami hosszabb időt vesz igénybe, mivel munkaviszonya nem csak Magyarországon volt. A munkavállaló részére már a nyugdíj-folyósítási törzsszámot is megküldték, de a munkáltató az ideiglenes határozat alapján nem akarja visszatéríteni a járulékokat, a jogerős határozatra vár.
114. cikk / 145 Tanulmányi szabadság
Kérdés: Jár-e tanulmányi szerződés egy heti 20 órás részmunkaidőben dolgozó munkavállaló részére, aki költségtérítéses felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója? Mi számít vizsgának a tanulmányi szabadság szempontjából, csak a kollokvium és a szigorlat, vagy a zárthelyi dolgozatok is?
115. cikk / 145 Családi pótlék túlfolyósítása
Kérdés: Családtámogatási kifizetőhely 7 évig folyamatosan túlfolyósította a családi pótlékot. A jogosult a kisebbik gyermek születése után benyújtotta a családipótlék-igényt a kifizetőhelyhez, amelyen nemcsak a kisebb, hanem a nagyobb gyermek után is kérte az ellátás folyósítását. Ez előtt az időszak előtt a nagyobb gyermek után az Államkincstár folyósította a pótlékot. A kifizetőhely megkezdte a folyósítást a két gyermek után, de a nagyobb után az Államkincstár is tovább folyósította. Visszakérheti-e a kifizetőhely a jogosulatlanul igénybe vett ellátást, és ha igen, mennyi időre visszamenőleg?
116. cikk / 145 Végelszámoló tag járulékai
Kérdés: Helyesen jár-e el az az üzleti tevékenységet nem végző, végelszámolás alatt álló betéti társaság, amelynek végelszámolást végző tagja után semmilyen járulékot nem fizetnek? A biztosítással nem rendelkező tag a végelszámolást választott tisztségviselőként nulla forint díjazásért látja el. A vagyonfelosztási javaslat és a mérleg alapján a rendelkezésre álló pénzeszköz még a vagyoni betét visszafizetését sem teszi lehetővé.
117. cikk / 145 Tartozás átvállalása
Kérdés: Kifizetheti-e egy cég adómentesen az újonnan belépett munkavállalója előző cége felé fennálló tartozását? A dolgozó előző munkahelyén tanulmányi szerződést kötött, a tanfolyamot elvégezte, de ezután a munkaviszonyát megszüntette, ezért a tanfolyam díját vissza kell fizetnie?
118. cikk / 145 Nyugdíjazás utólagos bejelentése
Kérdés: Mi a munkáltató teendője abban az esetben, ha 2007. májusban értesül arról, hogy a munkavállalója 2005. március 29-től nyugdíjas lett? A levont járulékokat milyen időpontig kell visszamenőleg rendezni, a munkavállalói járulékot is vissza kell-e fizetni a foglalkoztatott részére? Kötelezi-e jogszabály a munkavállalót a nyugdíjazás tényének bejelentésére? Ha igen, mi a következménye a bejelentési kötelezettség elmulasztásának? Néha küld a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság értesítést az utolsó munkáltatónak a nyugdíj megállapításáról, mi az oka annak, hogy nem minden esetben?
119. cikk / 145 Bérletjuttatás elszámolása kilépő dolgozó esetén
Kérdés: Hogyan kell nyilvántartani a 2006. év decemberében vásárolt 2007. évi helyi közlekedésibérlet-juttatást, beszámítható-e a 2006. évi 400 ezres keretbe, illetve ha nem, akkor hogyan kell elszámolni annak a dolgozónak fenti juttatását, aki 2007. február 15-én kilépett, és a munkáltatónak azt nyilatkozta, hogy az időarányos részt május, június hóban a cég számára megfizeti?
120. cikk / 145 Tulajdonosoknak adott kamatmentes kölcsön osztalékból történő visszafizetése
Kérdés: Milyen adó- és járulékterhekkel kell számolni abban az esetben, ha egy társaság a tulajdonosoknak adott kamatmentes kölcsön – mely után a kamatkülönbözetből származó jövedelem adóját és tb-terheit megfizette – visszafizetését a 2006. évi osztalékból szeretnék megoldani, az eredménytartalék bevonása mellett?