219 cikk rendezése:
21. cikk / 219 Nyugdíj előtt álló munkavállaló balesete
Kérdés: Lehetséges, hogy nem kéri a munkaviszonya megszüntetését és a nyugdíjazását az a munkavállaló, aki úti balesetet szenvedett, és emiatt előreláthatólag hosszabb ideig baleseti táppénzre jogosult, de egy hónap múlva betölti a nyugdíjkorhatárát? Milyen lehetőségei vannak a munkáltatónak ebben az esetben, ha a létszámkeret miatt mindenképpen meg kívánja szüntetni a dolgozó jogviszonyát?
22. cikk / 219 Baleseti táppénzben részesülő munkavállaló CSED-e
Kérdés: Melyik ellátást kell folyósítani annak a munkavállalónak, aki jelenleg 2023. január 18-án történt üzemi balesete következtében baleseti táppénzben részesül, de időközben 2023. április 4-én megszületett a második gyermeke, akire tekintettel CSED-et igényelt? Folyósítható együtt a két ellátás? A munkavállaló 2021. március 23-án született első gyermekére tekintettel CSED-et kapott, amelynek lejárta után visszament dolgozni, a GYED-et az apa vette igénybe, aki a folyósítás mellett 2022. szeptember 1-jétől dolgozik is.
23. cikk / 219 Baleseti táppénz első napja
Kérdés:
Melyik naptól lesz jogosult baleseti táppénzre az a munkavállaló, akinek az orvos által kiállított igazolásán a keresőképtelenség első napjaként a szombati nap szerepel? A dolgozó általános munkarendben dolgozik, így szombaton és vasárnap nem végez munkát.
24. cikk / 219 Baleseti táppénz két biztosítási jogviszony esetén
Kérdés: Milyen ellátásra lesz jogosult az a munkavállaló, aki "A" munkáltatónál 2015-től dolgozik 6 órás munkaviszonyban, "B" munkáltatónál pedig 2020-tól napi 4 órás munkaviszonyban, és 2022. november 28-án a "B" munkáltatótól hazafelé menet közúti balesetet szenvedett? A dolgozó 5 napig kórházi kezelésben részesült, és jelenleg is keresőképtelen. Melyik munkáltatónál kell leadnia a kórházi igazolást és a keresőképtelenségről szóló igazolásokat?
25. cikk / 219 Ellátás változása baleseti táppénz folyósítása alatt
Kérdés: Kell új táppénzalapot megállapítani abban az esetben, ha egy 2021. december 15-én üzemi úti balesetet szenvedett, és azóta folyamatosan keresőképtelen, baleseti táppénzben részesülő munkavállaló leadott táppénzes igazolásán 2022. október 17-től kódváltás történt, és az új "8"-as kód alapján már táppénzre válik jogosulttá? Hogyan kell eljárni annak a dolgozónak az esetében, aki ugyancsak üzemi baleseti táppénzben részesül, de 2022. november 21-én szült? Mindkét dolgozó több éve dolgozik munkaviszonyban a jelenlegi foglalkoztatójánál.
26. cikk / 219 Baleseti táppénz előzménye
Kérdés: Mennyi időre kaphat baleseti táppénzt az a munkavállaló, aki 2020. november hónapban szenvedett üzemi balesetet, baleseti táppénzének folyósítását az egy év leteltette után, az orvosszakértő véleménye alapján 2022. július 31-ig meghosszabbították, 2022. augusztus 1-jétől 19-éig fizetett szabadságon volt, 2022. augusztus 22-től 29-ig dolgozott, majd 30-ától ismét keresőképtelen állományba került az üzemi balesetéből kifolyólag?
27. cikk / 219 Jogosultság baleseti táppénzre
Kérdés: Mikortól folyósíthat baleseti táppénzt a kifizetőhely annak a munkavállalónak, aki 2022. március 1-jétől áll jelenlegi munkáltatója alkalmazásában, és 2022. április 8-án, a munkavégzés befejezése előtt 1 órával munkavégzés közben baleset érte, amelyet bejelentett, de a munkaidő végéig dolgozott? A munkavállaló a munka befejezése után elment orvoshoz, aki a balesetből kifolyólag ugyanezen a napon keresőképtelen állományba vette, amely előreláthatólag hosszabb ideig fog tartani. Meddig lesz jogosult az ellátásra ebben az esetben a dolgozó, ha az előző munkaviszonya 2022. január 8-án szűnt meg?
28. cikk / 219 Baleset elbírálása
Kérdés: Minősítheti úti balesetnek a kifizetőhely, ha reggel munkába menet a dolgozó kiállt az autóval az udvarról, visszament a kapun belülre, az udvarra azért, hogy bezárja a kerítést, ezután a kiskapuhoz ment, ahol kiállt egy vasdarab a földből, amibe belelépett, és olyan súlyosan megsérült, hogy hosszú ideig keresőképtelen lesz? Jogosult lesz üzemi baleseti táppénzre a dolgozó ebben az esetben?
29. cikk / 219 Üzemi baleset várandósság alatt
Kérdés: A CSED-et vagy a baleseti táppénzt kell folyósítani a szülést követően abban az esetben, ha a várandós munkavállaló 2021. december 8-án munkába menet közúti balesetet szenvedett, amely miatt 2022. január 31-ig kórházi ápolásban részesült, a balesetből kifolyólag azonban még több hónapig keresőképtelen lesz, a szülés várható időpontja pedig 2022. március 25.? A kifizetőhely kivizsgálta a balesetet, és elismerte annak üzemi (úti) jellegét. A munkavállaló határozott idejű munkaszerződéssel dolgozik jelenlegi munkahelyén, amelynek lejárata 2022. május 31. Jogosult lesz GYED-re a kismama annak ellenére, hogy lejár a munkaszerződése, és ezzel megszűnik a biztosítási jogviszonya?
30. cikk / 219 Szülés határozott idejű munkaszerződés és baleseti táppénz lejárta után
Kérdés: Valóban csak a GYES-t igényelheti, vagy jogosult lesz CSED-re és GYED-re is az az édesanya, aki 2019. július 1-jétől 2021. június 30-ig határozott idejű munkaszerződés alapján dolgozott, 2021. május 19-én üzemi balesetet szenvedett, amelynek következtében 2021. október 10-ig baleseti táppénzben részesült, és 2021. november 4-én megszületett a gyermeke?