1452 cikk rendezése:
51. cikk / 1452 Pályakezdő táppénzjogosultsága
Kérdés: Valóban csak a ledolgozott napjainak megfelelő számú napra lesz jogosult táppénzre az a munkavállaló, aki 2024 júniusában fejezte be a középiskolai tanulmányait, 2024. augusztus 12-től napi 8 órás munkaviszonyban dolgozik egy kft.-ben, és október 7-től veszélyeztetett várandósságára tekintettel keresőképtelen? Jogosult lesz CSED-re, illetve GYED-re a munkavállaló? A gyermek születésének várható időpontja 2025. február 26.
52. cikk / 1452 Rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló táppénze
Kérdés: Valóban nem jogosult táppénzre egy alapítvány rokkantsági ellátásban részesülő munkavállalója? A dolgozó ezt az információt a felülvizsgáló orvostól kapta.
53. cikk / 1452 Szünetelő egyéni vállalkozó
Kérdés: Hogyan alakul az október és a november havi járulékfizetési kötelezettsége egy főfoglalkozású egyéni vállalkozónak, aki 2024. október 15-től táppénzben részesül, majd november 5-től szünetelteti a vállalkozását? A vállalkozó szeptember hónapot követően nem számolt el kivétet.
54. cikk / 1452 Munkába járást szolgáló bérlet keresőképtelenség esetén
Kérdés: Köteles megtéríteni a bérlet 86 százalékát a munkáltató abban az esetben, ha a munkavállaló szeptember 16-tól folyamatosan keresőképtelen, munkát nem végez, táppénzben részesül, és a munkába járáshoz szükséges országbérletet szeptember 22-én vette meg?
55. cikk / 1452 Jogosultság gyermekápolási táppénzre
Kérdés: Jogosult gyermekápolási táppénzre az édesanya a 2023. december 10-én született gyermekére tekintettel abban az esetben, ha a gyermek után 2024. május 25-ig CSED-ben részesült, majd visszament dolgozni, a GYED-et a nagyszülő veszi igénybe, a gyermek 2024. október 9-től november 20-ig tartó kórházi ápolása időtartama alatt azonban az édesanya tartózkodott mellette? Jogosult lesz továbbra is GYED-re a nagyszülő abban az esetben, ha 2025. évben betölti a nyugdíjkorhatárát, és igénybe veszi az öregségi nyugdíjat?
56. cikk / 1452 Munkahelyi verekedés
Kérdés: Elismerhető üzemi balesetnek, ha a munkahelyen munkavégzés közben két dolgozó összeverekedik, és az egyik súlyos sérüléseket szenved? Hány százalékos táppénz számfejthető ebben az esetben a dolgozó részére? Elismerhető úti balesetnek, ha a dolgozót munkába menet megtámadják, megverik, aminek következtében súlyosan megsérül?
57. cikk / 1452 Nyugdíjba vonuló munkavállaló passzív jogú baleseti táppénze
Kérdés: Jogosult lesz a biztosítás megszűnését követően, passzív jogon a balesetitáppénz-ellátásra az a munkavállaló, aki 2024. szeptember 30-án üzemi balesetet szenvedett, amely miatt előreláthatóan 2025. januárig keresőképtelen lesz, de 40 év jogosultsági idejére tekintettel 2024. november 15-től nyugdíjba vonul? A foglalkoztató és a munkavállaló megállapodott a továbbfoglalkoztatásról.
58. cikk / 1452 Egyéni vállalkozó bevétele táppénz alatt
Kérdés: Befolyásolja a bevétel megszerzésének időpontja a táppénzre való jogosultságot annak az egyéni vállalkozónak az esetében, aki 2025. január 1-jétől – várandósságára tekintettel – táppénzt szeretne igényelni, tevékenységet 2024. december hónapban még végezne, ebben a hónapban számlát is állítana ki 2025. januári fizetési határidőkkel, tehát januárban még folynának be bevételei?
59. cikk / 1452 CSED- és GYED-jogosultság több jogviszony esetén
Kérdés: Igényelheti 2024 novemberében a gyermeke megszületésének napjától a csecsemőgondozási díjat, majd a gyermekgondozási díjat a munkáltatójánál az a munkavállaló, aki 2024. április 1-jétől napi 8 órás munkaviszonnyal rendelkezik, mellette van egy átalányadózó egyéni vállalkozói jogviszonya is, amelyben 2023-ban főfoglalkozásúként biztosított volt, és 2024. évben megbízási jogviszonyban is állt, ahol a havi nettó megbízási díja 300.000 forint volt? Elég, ha szünetelteti az egyéni vállalkozását, vagy meg kell szüntetnie az ellátásokra való jogosultság érdekében? Meg kell szüntetnie a megbízási szerződést, vagy elegendő, ha nem részesül díjazásban a megbízási jogviszonyában?
60. cikk / 1452 GYES figyelembevétele biztosítási időként
Kérdés: Biztosításban töltött időnek minősül a GYES időszaka? Mi az oka annak, hogy elutasították az édesanya második gyermekére tekintettel beadott CSED-kérelmét, aki első gyermekével egy évig GYES-en volt, majd munkaviszonyt létesített, amely alapján a második gyermeke születéséig 6 hónap biztosítási jogviszonnyal rendelkezett?