22 cikk rendezése:
11. cikk / 22 Veszélyeztetett terhesség miatti táppénz egyharmada
Kérdés:
Igaz-e, hogy a "9" kóddal veszélyeztetett terhesség miatt keresőképtelen állományba vett munkavállaló táppénze alapján a munkáltatónak nem kell megfizetnie az egyharmados hozzájárulást? Több előadáson is elhangzott már ez az információ, a Tbj-tv. 19. § (5) bekezdésében foglaltak azonban nem utalnak erre.
12. cikk / 22 Táppénz megállapítása új munkahely esetén
Kérdés: Mi alapján állapítják meg annak a munkavállalónak a táppénzét, aki 2011. március 21-én kilépett a munkahelyéről, március 22-én új munkaviszonyt létesített, és március 23-án keresőképtelen lett? Mennyi lehet a munkavállaló táppénze? Milyen kifizetési terhet fog ez jelenteni a munkáltatónak? A munkavállaló elmúlt négy negyedévi keresete havi nettó 300 000 forint volt.
13. cikk / 22 Táppénz-hozzájárulás terhesség miatti keresőképtelenség esetén
Kérdés: Betegségnek számít-e, és meg kell-e fizetni a táppénz-hozzájárulást a terhesség miatti keresőképtelenség esetére járó táppénz után?
14. cikk / 22 Táppénz-hozzájárulás gyermekápolási táppénz esetén
Kérdés: Meg kell-e fizetnie a táppénz egyharmadát a munkáltatónak abban az esetben, ha a dolgozó nem saját jogán, hanem a gyermek betegsége miatt van táppénzen?
15. cikk / 22 Ellátások egyidejűleg fennálló több jogviszony esetében
Kérdés: Mindkét jogviszonyban külön kell-e elbírálni az igényt annak a munkavállalónak az esetében, aki 2007. március 6-tól augusztus 4-ig napi 8 órás, 2008. augusztus 5-től pedig napi 6 órás munkaviszonyban áll egy társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtető cégnél, és 2008. augusztus 5-től napi 2 órás munkaviszonyt létesített egy olyan cégnél, amely nem kifizetőhely? A munkavállaló 2009. április 1-jétől keresőképtelen, és a 15 nap betegszabadság lejártát követően táppénzt, majd terhességi-gyermekágyi segélyt igényel. A keresőképtelenség kezdetétől, vagy a táppénzre, illetve a TGYÁS-ra való jogosultság kezdetétől kell-e visszafelé számolni a 180 naptári napot, tekintettel arra, hogy a munkavállalónak a második jogviszonya irányadó időszakában nincs meg a 180 napi keresete? Mindkét esetben a kifizetőhelynek kell elszámolni a táppénzt? Hogyan kaphatja vissza a kifizetőhely a táppénz egyharmadát?
16. cikk / 22 START-kártyával foglalkoztatott munkavállaló táppénz-hozzájárulása
Kérdés: Jár-e valamilyen kedvezmény a táppénz-hozzájárulás összegére abban az esetben, ha egy néhány fős kisvállalkozás által START-kártyával alkalmazott pályakezdő munkavállaló keresőképtelenné válik, és gyógyulása előreláthatólag hosszabb időt fog igénybe venni? A táppénz-hozzájárulás összege kétszerese a cég által kedvezményesen fizetendő járulékoknak.
17. cikk / 22 Táppénz egyharmadának megfizetése
Kérdés: Egy betéti társaságba 2005. április 1-jén belépett, minimálbérrel foglalkoztatott dolgozó 2005 októberében megbetegedett, s előreláthatólag hosszú ideig keresőképtelen lesz. A 2004. évi jövedelme alapján nagyon magas összegű táppénzt kap, melynek következtében a táppénz egyharmada is magas. Van-e valamilyen lehetőség arra, hogy az igazságtalannak tűnő fizetési kötelezettség alól mentesüljön a foglalkoztató?
18. cikk / 22 Táppénz egyharmada megbízásos jogviszonyban lévő foglalkoztatott után
Kérdés: Meg kell-e fizetnie a foglalkoztatónak a táppénz egyharmadát a folyamatos megbízási jogviszonyban lévő dolgozója után abban az esetben, ha a táppénz alapját képező kimagaslóan magas jövedelmét nem ettől a cégtől kapta?
19. cikk / 22 Táppénz-hozzájárulás fizetése kft.-tag keresőképtelensége esetén
Kérdés: Kell-e táppénz-hozzájárulást fizetnie a kft.-nek abban az esetben, ha tagsági jogviszonya alapján biztosított ügyvezetője keresőképtelenné válik?
20. cikk / 22 Munkáltatói teendők szülés esetén
Kérdés: Milyen adatszolgáltatási és járulékfizetési kötelezettségei vannak annak a társadalombiztosítási kifizetőhellyel nem rendelkező kft.-nek, amelynek egyik munkavállalója várandós?