1370 cikk rendezése:
1251. cikk / 1370 Nyugdíjas munkavállaló keresőképtelensége
Kérdés: El kell-e számolni a 15 nap betegszabadságot egy nyugdíjas alkalmazott keresőképtelensége esetén? A betegszabadság lejárta után a nyugdíján kívül jogosult-e valamilyen ellátásra? Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli a foglalkoztatót?
1252. cikk / 1370 Tehergépjármű-vezetők munkaideje, bérezése
Kérdés: Hogyan kell nyilvántartani a munkaidejüket, és havonta mennyit dolgozhatnak azok a tehergépkocsi-vezetők, akik egy cég saját teherautójával külföldre szállítanak árut? Hosszabb utakra két sofőr megy. Milyen bérezési formát lehet alkalmazni ebben az esetben?
1253. cikk / 1370 Pedagógus foglalkoztatása
Kérdés: Nem állami oktatási intézményben dolgozó pedagógus foglalkoztatása lehetséges-e nem közalkalmazotti formában? Történhet-e munkabér-kifizetés abban az esetben, ha a pedagógus számlát ad az intézménynek?
1254. cikk / 1370 Elhunyt munkavállaló járandóságának elszámolása
Kérdés: Mi a teendője a munkáltatónak, ha a dolgozó munkaviszonya a dolgozó halálával szűnik meg? Kell-e számfejteni az elhunyt dolgozó ki nem vett szabadsága után a szabadságmegváltást? Mennyiben módosul az eljárás, ha a dolgozó táppénz ideje alatt hal meg? Milyen szabályok vonatkoznak ilyen esetre?
1255. cikk / 1370 Szabadság elszámolása fizetés nélküli szabadság esetén
Kérdés: A teljes éves szabadság vagy csak a kieső idővel arányosan csökkentett szabadnapok járnak annak a munkavállalónak, aki egész évben egy helyen dolgozott, de egy hónapig fizetés nélküli szabadságon volt? Változnak-e az elszámolás szabályai igazolatlan távollét esetén?
1256. cikk / 1370 Jogosultság anyasági ellátásra
Kérdés: Folyósítható-e terhességi-gyermekágyi segély annak az anyának, aki a szülést megelőzően rendelkezik 180 napi munkaviszonnyal, mely jelenleg is fennáll, de veszélyeztetett terhessége miatt csak 42 naptári napra van tényleges keresete? Táppénzt is 42 napig kapott. A jelenlegi munkaviszonyát megelőzően évekig nem volt biztosítási jogviszonya. A 180 napi jogosultsági időbe beszámít-e annak a keresőképtelenségnek az időtartama, amely alatt táppénzre nem volt jogosult?
1257. cikk / 1370 Táppénzjogosultság időtartama
Kérdés: A 8 nap betegszabadság lejártát követően hány napig jogosult táppénzre az a dolgozó, aki 2003. június 30-ától jelenleg is keresőképtelen, előző biztosítási jogviszonya 2002. október 24-én szűnt meg, és jelenlegi munkahelyére 2003. június 11-én lépett be?
1258. cikk / 1370 Terhességi-gyermekágyi segély örökbe fogadott gyermek után
Kérdés: A kismama, aki 2003. november 15-ig GYES-ben részesült, örökbe fogadott egy újszülöttet. A GYES lejártáig nem rendelkezik végleges gyámhatósági határozattal, és születési anyakönyvi kivonat hiányában nem tudja igényelni a terhességi-gyermekágyi segélyt. Mi a teendője a foglalkoztatónak ebben az esetben?
1259. cikk / 1370 Óradíjas nyugdíjas munkavállalók szabadsága, betegszabadsága
Kérdés: Óradíjas nyugdíjas munkavállalók egyenlőtlen munkaidőben felváltva – egyik héten két napot, másik héten három napot – dolgoznak, napi 12 órás munkaidőben. Amennyiben orvosi igazolás alapján betegállományba kerülnek, mely napokat kell betegszabadságként elszámolni, ha az igazolás hétfőtől péntekig szól? A nem munkával töltött pihenőnapokra a dolgozó kezdeményezésére kiadható-e szabadság?
1260. cikk / 1370 Betegszabadság kiadása határozott idejű munkaszerződés esetén
Kérdés: Hogyan kell kiadni a betegszabadságot határozott idejű munkaszerződés esetén? A dolgozót határozott időre – 2003. szeptember 1-jétől október 31-ig – kötött szerződés alapján foglalkoztatja a munkáltató. A biztosított keresőképtelen beteg 2003. szeptember 17-től 26-ig. A tárgyévben betegszabadságot még nem vett igénybe. A keresőképtelenség időtartamából hány napra kell betegszabadság címén távolléti díjban részesíteni a dolgozót?